Свържи се с нас

Новини

Липса на общи стратегически приоритети показва настоящото предложение за Бюджет 2021

Published

on

Фокусът на Бюджет 2021 е върху размерa и „разпределянето“ на средствата, а не върху тяхното реално инвестиране в икономиката на страната, с цел бъдеща възвръщаемост и добавена стойност за обществото, смята Цветелина Пенкова евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Липсват икономически и стратегически приоритети, които са ключови за растежа и развитието, особено с оглед на задълбочаващата се икономическа и социална криза.

За сравнение, приоритетите в бюджета на ЕС са ясни и обезпечени с предвидените средства: възстановяване на европейската икономиката, трансформация и преход към зелена и по-екосъобразна индустрия, цифровизация, наука и иновации, подпомагане на малките и средни предприятия в Европа, обяснява Пенкова.

Цветелина Пенкова смята, че основните проблеми и пропуски в настоящото предложение за Бюджет 2021 могат да се разделят в 4 основни категории.

Краткосрочна социална политика

Популистките мерки за увеличение на социални плащания и заплати в бюджетния сектор, с колкото се може повече в годината на изборите, са видни за всички. Социалните разходи не са съпроводени с адекватни реформи и политики – признак за липса на дългосрочна стратегия. Увеличенията на плащанията се правят в „абсолютни стойности“, а не процентно – увеличават се бюджетните разходи, но не според необходимостта, което е несправедливо към хората с по-ниски доходи.

Пенсиите се третират като подаяние, а детските надбавки са фиктивни. Необходима е актуализация на пенсиите и детските помощи, насочени към най-нуждаещите се семейства. Предвидени са 318 млн. лв. за изплащане на добавки към пенсиите на всички пенсионери до месец март 2021 г. Да, тези средства отиват при най-нуждаещите се, но тези „подаяния“ от по 50 лв. на месец няма да подобрят значително битието на тези хора.

Необходимо е хората да знаят как ще се формира полагащата им се пенсия. Необходим е дългосрочен план, как се инвестират осигуровките, които ежемесечно се внасят в НОИ и пенсионните фондове. Хората трябва да знаят за какво отиват трудно-спечелените им пари, не само в условията на пандемията от Ковид-19, но и след нея.

Липса на стимул на потребление

Бюджeтнитe пapи зa yвeличаване нa възнaгpaждeниятa щe бъдaт изpaзxoдвaни, нo xopaтa, ĸoитo щe ги пoлyчaт, e пo-вepoятнo дa ги cпecтят, вмecтo дa ги пoxapчaт зa cтoĸи и ycлyги. (от март до септември депозитите на домакинствата са се увеличили с близо 2 млрд. лв).

За стимул на вътрешното потребление се отчита увеличаване на минималната работна заплата с 40 лв., достигайки 650 лв. Адекватна ли е тази сума при положение, че през следващите 3 години тя няма да бъде повишавана? В момента се разглежда проектопредложението за европейска директива за адекватни минимални работни заплати в ЕС.

Директивата създава уредба за подобряване на адекватността на минималните работни заплати и гарантирането на достоен доход за гражданите на ЕС. То включва определянето на ясни и стабилни критерии, осигуряване на редовни и навременни актуализации.

Предложението предвижда и механизъм за наблюдение във всички държави-членки, които на годишна база ще трябва да докладват на Европейската комисия актуализираните национални данни за защита на минималната работна заплата. Според предложения в България бюджет, такива актуализации не се предвиждат за идните години, което директно противоречи с проекто-директивата.

Когато говорим за вътрешно търсене трябва да имаме предвид два компонента – потреблението и инвестициите. Потреблението е резултат от инвестициите, а не се случва преди тях. На преден план трябва да бъдат новите инвестиции в условията на Ковид-19, покачването на работните заплати, кредитирането.

Недостатъчно финансиране за образование, наука, иновации

Недостатъчно финансиране е предвидено в сферата на науката и образованието. А науката, технологиите и иновациите са начинът да се справим с кризата. Основни акценти в краткосрочния и дългосрочния бюджет на ЕС са програмите Цифрова Европа, Хоризонт Европа, InvestEU.

Само за 2021 г. са предвидени 1.34 млрд. евро за програма Цифрова Европа за киберзащита и подкрепа на цифровия преход; 17.3 млрд. евро за „Хоризонт Европа“ за увеличаване на европейската подкрепа за научноизследователски и иновационни дейности; 10.13 млрд. евро за InvestEU за инвестиране в устойчива инфраструктура, иновации и цифровизация.

Неадекватни мерки за малките и средни предприятия

В някои сфери мярката 60/40 се оказа напълно неприложима заради липсата на каквито и да било приходи. Други срещнаха трудности да изплатят задължения към държавата, за да могат да получат тази помощ. Целта е трайно подпомагане на икономиката и бизнеса, а не временно закрепване.

Ако се сравнят мерките, прилагани в България с тези на други държави членки на Европейския съюз, прави впечатление, че българската държава предлага предимно краткосрочни икономически мерки в подкрепа на бизнеса. Докато в Германия, Франция, Испания и други държави прилагат подпомагащ режим за 6-12 месеца или по-дълго, при необходимост.

През юни Германия представи план, с който ще инвестира около 130 млрд. евро за възстановяване на икономиката си чрез редица програми за социално подпомагане и придобиване на дялове в частни компании с цел да осигури ликвидна подкрепа, докато се възстанови предишният производствен ритъм. В дългосрочен план, Германия предвижда да инвестира над 1 трилион евро в целенасочени програми, както за малките и средните предприятия, така също и за големите компании.

През септември, Франция представи план за 100 млрд. евро за следващите 2 години, който да възстанови икономиката до нивата от преди кризата. Планът предвижда три стълба на инвестиции: по-екологична икономика (30 милиарда евро), насърчаване на икономическия суверенитет и конкурентоспособността на Франция (34 милиарда евро) и социални разходи (36 милиарда евро). Този спасителен пакет е в допълнение на вече обявените около 470 милиарда евро публични разходи за гаранции и заеми. Освен дългосрочните мерки, френската държава реагира и с целенасочени мерки преди всяко наложено затваряне на отделни сектори, породено от скок на заболеваемостта от COVID-19. На 29 октомври беше представен план с допълнителни 20 млрд. евро. Той ще бъде насочен към покриване на част от възнагражденията на работещите, за да се намали натиска върху работодателите и да се ограничи скока на безработицата.

Tези примери показват, че за да се справи с настоящата криза, България трябва да предприеме дългосрочни възстановителни мерки, подкрепящи секторите, които са основен двигател на икономиката.

По така направения разчет за държавния бюджет се вижда, че голямата част от средствата предвидени за справяне с икономическите последствия от пандемията се очакват от структурните фондове на ЕС.

Трябва да се фокусираме не само върху размера на средствата за подпомагане на бизнеса, а върху начина им на инвестиране и очакваната добавена стойност за българската икономика и общество. Обвързването на разпределението на средствата с върховенството на закона е вече факт и държавите-членки трябва стриктно да се съобразяват с решението за механизъм, който позволява на ЕС да спре да финансира правителства, които не спазват основните ценности, в това число и върховенството на закона.

Държавите от ЕС, които не зачитат върховенството на закона, рискуват да загубят достъп до фондовете на ЕС, съгласно сделката сключена между Европейския парламент и Съветът. Видима е цялостна липса на адекватни антикризисни мерки и приоритети в разгара на най-голямата икономическа и социална криза за последните 30 години, категорична е Пенкова.

Това на първо място ще ограничи нашите възможности да се възползваме от допълнителните средства, предвидени в бюджета на ЕС за възстановяване от кризата, включително и от фонда „Следващо поколение ЕС“.

Второ, прекомерното увеличение на дефицита над допустимите 3% от БВП (според Договора от Маастрихт) може да се окаже проблемно за България. Европейската комисия допуска изключение от тази норма, ако разходите, водещи до повишаване на дефицита, са насочени към антикризисни мерки и управление. В случая, с така предложения бюджет, има основание да се тълкува, че допълнителните разходи не са в тази посока и това може да доведе до санкции от страна на ЕК.

„Увеличаване на правителствените разходи е допустимо само при добре изготвен национален план за справяне с последиците от пандемията. При видимата липса на адекватна и ясна стратегия за България, настоящето безразборно харчене на държавни пари ще задълбочи кризата и ще затрудни значително възстановяването на икономиката през 2021 г.“, обобщава Цветелина Пенкова.

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Любопитно

Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния и страната с

Published

on

Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния с деца от село, от града и страната.

Инициативата е посветена на 165-тата годишнина на Габрово, като град срокът за записване на желаещите е 6 юли, неделя!

  • Разкрийте своите таланти и освободете въображението си за творчество в това, което Ви е интересно. Забавлявайте се и изявявайте себе си!
  • Преоткрийте възможностите на своя град за обогатяване на личността и бъдещото Ви развитие! Докоснете се до непознатото минало и се потопете в неподозираните възможности на настоящето, което може да се окаже по-интересно, отколкото сте си мислили.
  • Открийте очарованието в ежедневните грижи на възрастните – изпечете си хляб, пригответе си храна, насладете се на умората от труда, който създава.
  • Скрийте телефона и таблета и отворете очи за природата, за зкътаните в листата причудливи форми на дървото, за цветовете на листата и формите на камъните. Създайте картина, или форма, която да радва окото и поражда емоция. Танцувайте, пейте или станете артисти! Направете първите си стъпки в науката и развитието на технологиите!

Детски лагер за открития, организиран от Народно читалище „Христо Ботев 2008” с. Гарван , съфинансиран по Програма „Култура” но Община Габрово за подкрепа на утвърдени творчески инициативи, предизвиква децата и младежите на Габрово на възраст от 12 до 16 години, да участват в преживявания в градска среда, свързани с емблематични за Габрово места, заредени с културни традиции и бъдещ потенциал – Дом на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан Клод“, Шести участък, Технологичен парк.

Двудневният лагер започва на 7 юли, понеделник, в автентична битова среда в селата Гарван и Гергини, където младите хора да намерят нови приятели в лицето на младежите от инициативата „Приеми ме на село” и деца от Българското неделно училище в Букурещ „Йордан Йовков”.

Заедно с всички участници в лагера, с помощта на ментори и домакини, ще месят хляб, ще готвят на открито, ще разучават хора и песни, ще творят с природни материали, ще разказват габровски анекдоти и ще пресъздават образите на габровските индустриалци от миналото.

На третия ден вечерта ще бъдат зрители и участници в концерт „Сцена под звездите“ заедно с талантливи габровски деца деца и юноши, които се обучават в школи по изкуствата и вече имат своите успешни сценични изяви.

По време на приятелската вечеря ще разрежат традиционната торта „Приеми ме на село”, после ще седнат в тревата с чаша домашна лимоната в ръка, за да отговарят на въпроси-предизвикателства и и да се наслаждават на изпълненията- фолклор, акордеон, гайда, цигулка, пиано и огнено шоу на финала!

С предварително записване: 0878825642, ел. поща: hristo.botev2008@gmail.com.

Концертът е с вход свободен за всички гости, деца и възрастни, които скат да споделят вечерта и преживяванията под звездите на площада в с. Гергини. Очакваме ви!

Публикацията е по проект „ГАБРОВО – град на традиции и иновации: ДЕТСКИ ЛАГЕР ЗА ОТКРИТИЯ” на Народно читалище „Христо Ботев 2008” с. Гарван, съфинансиран по Програма „Култура” на Община Габрово, Приоритет 1: УТВЪРДЕНИ ФЕСТИВАЛИ И ТВОРЧЕСКИ ИНИЦИАТИВИ

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица