Свържи се с нас

Новини

Дупка като кратер тормози шофьорите в Габрово (снимки)

Published

on

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Огромна дупка, заемаща почти цялата дясна лента на бул.“Априлов“, изправя „на нокти“ шофьорите. Това установи репортерска проверка на екип на „Габрово Нюз“, след подаден до медията сигнал от гражданин, алармиращ за проблема.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Насипаната с чакъл и инертни материали яма се забелязва твърде късно от водачите, които разбират за нейното присъствие на платното за движение едва, когато „скочат“ в нея, тъй като мястото изобщо не е сигнализирано.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Зейналият напълно неочаквано „феномен“ по родните пътища се намира след пешеходния светофар на бул.“Априлов“ в посока центъра на Габрово, в района на бившия машинен завод и тормози шофьорите от седмица насам.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

За да заобиколят „кратера“ на новия асфалт често пъти водачите инстинктивно навлизат в лявата лента в посока центъра, което ги поставя в конфликтна ситуация с останалите участници в движението, пресичайки пътя им.

Безспорно несигнализираната и опасна дупка на бул.“Априлов“ е предпоставка за пътнотранспортни произшествия, както през светлата, така и през тъмната част от денонощието.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Според запознати с пътната безопасност мястото ще стане още по-коварно, ако не бъдат предприети адекватни мерки и то да бъде асфалтирано навреме, тъй като в края на седмицата се очакват валежи и когато се запълни с вода рискът да се случи някоя беда нараства в пъти.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Това не само, че създава предпоставка за ПТП, но може да нанесе сериозни материални щети на преминаващите автомобили, особено на тези, чиито водачи не спазват ограничението на скоростта в населени места.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Припомняме, че причината за появата на дупката и нарязването на новата асфалтова настилка на централния габровски булевард бе в резултат от авария на водопровода, за която само преди седмица съобщихме.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Ще бъдат ли предприети адекватни и навременни действия от страна на компетентните органи, предстои да разберем. Докато обаче това стане факт Ви призоваваме да бъдете внимателни, когато преминавате покрай опасния участък на бул.“Априлов“.

Вашите новини, сигнали за всякакви нередности, мнения, събития, гледни точки можете да ни изпращате на редакционната поща: info@gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, на профила ни във фейсбук или да се свържете с нас на телефон: +359 878 993 779. Ние ще ги правим публично достъпни на вниманието на широката общественост.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Вътрешният министър, заместникът му и главния секретар на МВР посетиха Габрово

Published

on

Министърът на вътрешните работи Емил Дечев, заместник-министърът Калоян Милтенов и изпълняващият длъжността главен секретар на МВР, главен комисар Георги Кандев, проведоха работна среща с ръководния състав на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В рамките на срещата министър Дечев подчерта, че основният приоритет на Министерството е подготовката и провеждането на честни, демократични и законосъобразни избори.

Той акцентира върху необходимостта от еднакво и безпристрастно прилагане на закона спрямо всички извършители на нарушения и престъпления, без допускане на двойни стандарти, както и върху нуждата от бързи и решителни действия от страна на полицейските служители.

Като ключов елемент в работата на структурите на МВР бе откроено и повишаването на качеството на досъдебните производства, както и ефективността на разследванията.

Акцент бе поставен и върху работата със сигнали, постъпващи от представители на неправителствени организации, граждански активисти и разследващи журналисти. Министър Дечев подчерта, че те са важен партньор на институциите, тъй като често разполагат с ценна информация, която може да подпомогне разкриването на престъпления.

Главен комисар Кандев представи анализ на резултатите от полицейската дейност в контекста на предстоящите избори, като направи съпоставка с данните от изборния период през 2024 г.

По думите му, 20 дни преди изборите през настоящата година служителите на ОДМВР – Габрово са работили по 20 сигнала, при 2 сигнала за същия период през 2024 г. До момента са образувани три досъдебни производства, при липса на такива през 2024 г.

Изготвени и връчени са 22 предупредителни протокола, при един за 2024 г. „Зад тези резултати стои сериозният труд и ангажираност на всички служители“, отбеляза той, като увери, че ще продължи да се оказва пълна подкрепа за проактивните действия на полицейските органи.

„Работете уверено и в рамките на закона“, заяви още главен комисар Кандев. Заместник-министър Милтенов също призова служителите да изпълняват служебните с задължения при стриктно спазване на законовите разпоредби.

Зареди още

Култура

„Габровски гласчета“ с отличия от национален конкурс

Published

on

На 27 март „Габровски гласчета“ участваха в XXXI Национален детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ в град Варна, организиран от Министерство на образованието, Община Варна и Общински детски комплекс.

Младите изпълнители се завърнаха с първо място в раздел народни хорове, трето място и стипендия за Кристина Топалова, а диплом за отлично представяне получиха Йоана Ненова и Виктория Дангова.

Това високо отличие е гордост за диригента на „Габровски гласчета“ Стефка Стоева, защото по думитея й в този конкурс с участие на деца от цяла България регламентът на конкурса изисква да има отличени само с едно първо, едно второ и едно трето място за раздел и възрастова група.

“Габровски гласчета“ отново представиха отлично град Габрово пред авторитетно жури с председател доцент Димитър Христов, който е диригент на оркестъра на БНР и преподавател в Национална музикална академия „Професор Панчо Владигеров“.

Зареди още

Култура

Лазаровден оживява в музей „Етър“ с песни, танци и млади лазарки

Published

on

На 4 април в музей „Етър“, Габрово ще бъде пресъздаден един от най-красивите български пролетни обичаи – Лазаровден. Събитието предлага на посетителите атмосфера, изпълнена с традиция, цвят и празнично настроение.

Възстановката на обичая лазаруване ще бъде представена от момичета от „Училище за лазарки“ – традиционна образователна програма на музея, която има за цел да съхранява и предава българските обичаи на младото поколение. Тази година групите са две. Габровските девойки ще лазаруват в „Етър“ от 11:30, а тревненските от 13:30 часа.

С песни, танци и обредни наричания лазарките ще пресъздадат характерните елементи на празника, свързан с настъпването на пролетта и пожеланията за здраве и благополучие. Събитието дава възможност на посетителите да се докоснат до живата традиция в автентичната възрожденска среда на музея.

Лазаровден в музей „Етър“ е част от усилията на институцията да съхранява и популяризира нематериалното културно наследство, като го представя по достъпен и въздействащ начин пред широка аудитория. Лазаруването е обред за посвещаване. След преминаване през него момичетата вече могат публично да се момеят, имат право да се гиздят, да обличат везани ризи и да бъдат поискани за жени.

Специалистите от музей „Етър“ изтъкват необходимостта да се запази традицията жива и да не се насърчават деца да бъдат лазарки. Целта на образователната програма „Училище за лазарки“ е запознаване с обичая лазаруване и преживяване на автентичността на празника.

Младите момичета се въвеждат в символиката на Лазаровден, разучават обредни песни и танци, участват и във възстановка на обичая. Тя по традиция се провежда в музей „Етър“ на самия празник. Девойките са облечени в габровски носии, носят на главите си венчета, направени от тях самите, а в ръцете си – кошници, украсени с цветя.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица