Свържи се с нас

Новини

Увеличиха с ден лова на дива свиня през новия сезон

Published

on

Началото на новия ловен сезон беше основна тема за дебати, по време на редовното заседание на Областната епизоотична комисия. Груповият лов на дива свиня стартира на 5 октомври и ще бъде разрешен три дни седмично, вместо досегашните два дни, информираха от Областна администрация – Габрово.

Целта е да се намали популацията на дивата свиня, която се счита за основен разпространител на заразата от заболяването Африканска чума по свинете (АЧС). Ловуването ще се извършва по график, утвърден от директора на съответното държавно горско или ловно стопанство.

снимка: Областна администрация – Габрово

Във връзка с откриването на ловния сезон за дива свиня, министърът на земеделието, храните и горите е издал заповеди и указания за прилагане на мерки за биосигурност в ловностопанските територии, попадащи в и извън инфектираните зони с установено АЧС.

Над 60 пъти се намалява площта на територията, в която ще важи забрана за извършване на всякакви дейности, в това число и лов, след установен случай на АЧС. В случай на установен случай на диво прасе с АЧС се определя инфектирана зона в рамките на 200 кв. км, която се разделя на нови три зони – забранена площ от 3 кв. км.; санитарна зона от 27 кв.км., в която се разрешава индивидуален лов, лов с капани и групов лов без кучета; втора санитарна зона, в която се разрешават всички видове лов на дива свиня.

снимка: Областна администрация – Габрово

Освен мерките, които трябва да се спазват по време на лов, комисията подчертава, че всички отстреляни по време на лов диви свине задължително се изследват за вируса на АЧС, като изследванията са за сметка на БАБХ.

Изследването за трихинелоза остава, както досега, за сметка на ловците. До излизане на резултатите от пробите, отстреляните диви свине трябва да останат за съхранение в хладилни съоръжения.

снимка: Областна администрация – Габрово

По време на заседанието беше коментирано още писмо на Министъра на земеделието от 26.09.2019 г., в което служителите на ОДБХ ще трябва да проверят всички обекти, на които на собствениците са изплатени обезщетения от 300,00 лв.

Това се налага поради постъпили множество сигнали до Министъра за извършване на репопулация на обекта т.е. закупуване на нови прасета след плащане на обезщетенията. В тази връзка към момента в областта са проверени над 40 обекта и не са констатирани нарушения.

Областната Епизоотична комисия прие и „Ред и условия за получаване на разрешение за достъп до инфектирана зона в област Габрово“. Те ще бъдат публикувани на сайта на Областна администрация Габрово, откъдето ще може да бъде изтеглено съответното заявление и образец на декларацията към него.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Славейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)

Published

on

Престижните Национални Славейкови празници, които са най-значимото културно събитие в община Трявна и се провеждат под патронажа на президента на Република България, тази година ще се състоят в периода от 18 до 21 юни, включително. С финансовата подкрепа на Министерство на културата са включени редица културно-просветни събития, които ще изпълнят четирите дни с много вдъхновение, ползотворни срещи и обогатяване на културния живот в Трявна и региона.

Организираните мероприятия са посветени на 160-та годишнина от рождението на големия тревненски поет и общественик Пенчо Славейков, която отбелязваме през тази година.

По традиция начало на празничната програмата ще поставят местните театрални дейци към НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – гр. Трявна на 18 юни /четвъртък/ с изпълнение на постановката „Гурбетчии“ в салона на народното читалище от 19:00 ч. Официалното откриване ще бъде на 19 юни /петък/ от 17:30 ч. на площад „Пенчо Славейков“. Жители и гости ще могат да наблюдават фолклорна програма на Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при народното читалище в града, както и да чуят изпълнения на Камерен хор „Еуфоника“.

Приветствие към всички официални гости и присъстващи на празника ще отправи кметът на Трявна Денчо Минев след отслужване на водосвет за здраве от местните духовни лица към Тревненска духовна околия. В 18:30 ч. площадът ще бъде огласен от великата и неповторима народна певица Валя Балканска, която ще излезе на тревненска сцена под съпровода на 100 каба гайди. В 19:00 ч. започва и „Нощ на поезията“ с участието на ученици от 119 Средно училище „Академик Михаил Арнаудов“ – гр. София и възпитаници на Славейковото училище. Поетичният спектакъл е специално разработен за Национални Славейкови празници по стихове на емблематичните баща и син Славейкови.

По традиция, съботният ден ще предложи утвърденото през годините литературно четене на авторски творби от ученици на СУ „Петко Р. Славейков“ в двора на музей Славейкова къща, а в 11:30 ч. започва провеждането на Национална кръгла маса, посветена на 160-та годишнина от рождението на Пенчо Славейков. Добре познатият автор и карикатурист Веселин Зидаров ще представи пред публика най-новата си книга „Танцуващ сред овълчени“, като събитието ще се проведе в многофункционална зала „Дръзновение“ от 15:30 ч. В 17:00 ч. жители и гости на Трявна ще могат да разгледат гостуващата изложба на БАН – „Птиците – образи от съкровищницата на Национален етнографски музей“, която ще бъде открита в галерия „Казаков“ към Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна.

Вечерната програма в съботния ден продължава с трето публично четене на откъси от Библията в двора на музей „Старото школо“ и награждаване на отличените лауреати в тазгодишния Национален конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови.

Кулминация на 20 юни ще бъде грандиозен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ от 20:00 ч. на площад „Пенчо Славейков“. Неделният ден от Национални Славейкови празници отново ще представи вкусни гозби по рецепти на дядо Славейков, които ще бъдат презентирани по време на традиционния празник „Ока брашно, делва сладко“.

Ястията ще бъдат приготвени от възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – гр. Габрово, като към тях ще се присъедини и шеф готвач. Фолклорна програма на Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – гр. Трявна ще постави красив и запомнящ се заключителен финал на тазгодишните Национални Славейкови празници в Трявна.

От 19 до 21 юни включително ще се проведе и традиционен книжен базар на площад „Пенчо Славейков“, откъдето ще може да си закупите книги на различни издателства. Национални Славейкови празници 2026 ще бъдат уважени от две чуждестранни делегации от побратимените на Трявна градове Бриенц в Швейцария и Брунате в Италия.

Зареди още

Новини

Качеството на питейната вода в засегнатите от наводнения райони се нормализира

Published

on

Регионална здравна инспекция – Габрово продължава засиления мониторинг на питейната вода в засегнатите от майските наводнения райони. Резултатите показват, че ситуацията се постепенно се нормализиран, макар в отделни населени места все още да са необходими предпазни мерки.

Добра новина за жителите на квартал „Бичкиня“ в Габрово — контролното пробонабиране, извършено на 28 май, показа, че водата в района напълно отговаря на всички изисквания на Наредба № 9/2001 г.

Обнадеждаващи са и резултатите от контролното пробонабиране на 29 май в град Севлиево и селата Богатово, Буря, Добромирка, Шумата, Батошево и Горна Росица. Всички проби отговарят напълно на микробиологичните изисквания. По физико-химичните показатели активната реакция и електропроводимостта са в норма, а единствените отклонения са ниски стойности на остатъчен хлор в част от пробите и неприемлива мътност в двата пункта на село Буря – горен и долен край.

На 27 май беше извършено извънредно пробонабиране на питейна вода от водопроводната мрежа в район Севлиево и град Дряново. Пробите бяха изследвани по физико-химични и микробиологични показатели за съответствие с изискванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Обхванати бяха общо петнадесет пункта: дванадесет в района на Севлиево, включващи селата Кормянско, Петко Славейков, Ряховците, Хирево, Сенник и Душево, както и три пункта в град Дряново — горен край, долен край и център. Окончателните лабораторни резултати, изготвени към 1 юни т.г., установяват микробиологично замърсяване в три пункта. В село Ряховците, център, са отчетени отклонения по показателите ентерококи и брой колонии при 22°С. В село Хирево, център, са установени отклонения по колиформи и ентерококи, а в долния край на същото село – отклонения по показател ентерококи.

По отношение на физико-химичните показатели активната реакция и електропроводимостта са в норма навсякъде, докато остатъчният хлор e под допустимите стойности във всички изследвани проби. Наднормено съдържание на манган е констатирано в село Петко Славейков, център.

Показателят мътност е определен като неприемлив в шест пункта – град Дряново долен край, село Кормянско център, село Петко Славейков център, село Хирево център и долен край, и село Душево горен край.

РЗИ – Габрово призовава жителите на населените места с констатирани отклонения — микробиологични или физико-химични да преустановят използването на водата от водопроводната мрежа за пиене и приготвяне на храна до допълнително уведомление. Институцията е предприела учестен последващ контрол и пробонабиране, като населението ще бъде своевременно информирано при възстановяване на пълното качество на водата.

Динамиката на резултатите дава основание за умерен оптимизъм, тъй като процесът на нормализиране върви в правилната посока.

Зареди още

Крими

Внимание: Измамници налазиха с нови схеми!

Published

on

Във връзка със зачестили сигнали от граждани за извършени измами при онлайн покупки, Областната дирекция на МВР-Габрово призовава за повишено внимание.

През последните седмици са регистрирани случаи, при които в сайтове или в социалните мрежи се публикуват обяви за продажба на пелети за отопление, както и на леки автомобили на цени, по-ниски от пазарните.

След осъществен контакт с потенциалните купувачи, мнимите търговци изискват заплащане на капаро или на цялата договорена сума. След получаване на парите „търговците“ прекратяват комуникацията с клиентите, обявите биват премахвани, а предлаганата стока не се доставя.

ОДМВР-Габрово съветва, че при никакви обстоятелства не извършвайте авансови плащания към непознати лица. Бъдете особено предпазливи при оферти на необичайно ниски цени. Бъдете бдителни спрямо търговци, които предлагат стоки единствено във Фейсбук, Инстаграм или други социалните мрежи. Изисквайте възможност за оглед на стоката или превозното средство преди извършване на плащане. По възможност пазарувайте от утвърдени търговци и лица, за които има данни за коректност.

При съмнение за измама или ако сте станали жертва на подобно престъпление, незабавно сигнализирайте в най-близкото районно управление на МВР или на телефон 112.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица