Крими
Скандал! Милиционерски досиета в изборния арсенал на ГЕРБ
Червени шпиони разкриха подробни въпросници, използвани от управляващите, за да събират информация и за „майчиното мляко“ на политическите си противници

Досиетата от зловещите времена на Държавна сигурност и Народната милиция се завърнаха в изборния арсенал на ГЕРБ.
Червени “къртици” в редовете на управляващата партия разкриха в предизборния арсенал на ГЕРБ милиционерски въпросници за съставянето на подробни досиета на противниците на предстоящия местен вот. Поредният скандал, свързан с милиционерските методи на политическа борба, практикувани от управляващите, гръмна днес по време на пленума на БСП за одобряване на част от нейните кандидати за кметове и общински съветници.
ГЕРБ съставят досиета и събират информация за опонентите си и техните планове в Русе. За това алармира народният представител от Коалиция за България Меглена Плугчиева червения пленум в събота, предаде агенция “Фокус”. Според нея в досието се проследяват цялостните данни за образованието на кандидатите, техните ученически прякори и прозвища, тема на курсовите работи и оценки, както и всичко за професията, длъжностите и местоработата, финансово положение – платени данъци, отношения с данъчните власти, дългове, битови условия, дали живее под наем, собственост в страната и в чужбина, членство в обществени организации, знание на езици. Общо са зададени 81 въпроса за съставянето на досието на политическия опонент.

Меглена Плугчиева е депутат от БСП, вицепремиер за еврофондовете в кабинета “Станишев” (2008-2009).
“Аз бях вчера в Русенска област и ми предадоха този списък с въпроси – за създаване на досиета на опонентите, който се разпространява в Русенска област. Лично аз го тълкувам като чудовищно и безпрецедентно действие и заплаха за сигурността на изборите, които предстоят. Смятам за абсурдно, че могат да се събират такива лични данни за политическите опоненти и то в една страна-членка на Европейския съюз (ЕП). Разбирате, че ако това се приложи в практиката на предстоящите избори – да забравим, че има демокрация. Наистина, демокрацията е в реална опасност, няма свобода – нито политическа, нито на медиите, нито на обществото. Смятам, че трябва да бъде алармиран и Европейския парламент (ЕП), и посланиците на страните-членки от ЕС в България, и българското общество трябва да знае, че наистина трябва да се противопостави на такъв зловещ и чудовищен начин да се потъпкват политическите и истинските демократични права на българските граждани”, каза Плугчиева.
Тя уточни, че това, което й е предадено, е от представители на БСП от региона, които са получили информацията от ГЕРБ и съответно – тази информация се събира от ГЕРБ. Разпространява се най-малко в Русенска област за събиране на информация за всички политически опоненти, поясни Плугчиева.
Според червения експерт по милиционерско-полицейските въпроси Цвятко Цветков “събирането на информация във времена на избори и в отношения управляващи – опозиция, ние трябва да считаме, че съществува не само у нас”. “Горе-долу, всяка сериозна нормална политическа сила е редно да има един сериозен информационен фонд на базата, на който да преценява и да взима решения”, каза още Цветков. Той обясни, че въпросникът, разкрит от Плугчиева, “отива на Цветан Цветанов, защото той, горкият, в жизнения си път, освен кадровик на ниско равнище в МВР и след това помощник на главния секретар, от друго не разбира”.
Цветков обаче смята, че се случва и нещо далеч по-опасно от милиционерския въпросник. “Има и още едно нещо, което очевидно няма да го намерим в писмо. Това нещо е успоредно със събирането на данни за представители на политическия опонент от една или друга сила. Събират се пари по един усилен начин, с арогантност, във всички населени места, и от някои дейности, срещу които би трябвало да се бори МВР. Тези пари се ползват по един интересен начин още от сега – дават се възможности чрез всякакви обществени поръчки, определени фирми и определени кметове да получават такива възможности, които се раздават на съответни фирми”, посочи Цвятко Цветков. Тези фирми съхранявали работни места с надеждата тези хора, които ще работят там, да гласуват “подходящо” на идващите избори.
Според червения евродепутат Кристиан Вигенин информацията на Плугчиева “очевидно показва, че предизборният щаб на ГЕРБ се е пренесъл в МВР”. “Тези списъци по начина, по който са изписани, очевидно са правени от МВР и от някои по-специални служби. Аз се учудвам обаче, че изобщо се появява този списък – Цветанов би могъл през структурите на МВР да събере тази информация, вместо да я прави публична през структурите на ГЕРБ”, каза Вигенин. “Аз смятам, че този списък така, както изглежда, другата седмица трябва да бъде представен в ЕП и до партньорите на ГЕРБ в Европейската народна партия”, допълни той. Вигенин коментира още, че не е чул дори президентът Лукашенко в Беларус да събира подобна информация.
Ето и оригиналният въпросник на ГЕРБ – правописът, пунктоационните, правописни и стилистични грешки са запазени в автентичния им вид:
СЪСТАВЯНЕ НА ДОСИЕТА И СЪБИРАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОПОНЕНТИТЕ И ТЕХНИТЕ ПЛАНОВЕ
ОБЩИ ДАННИ:
1. От кога живее в избирателния район.
2. Дата и място на раждане (страна, населено място)
3. Възраст и произход (родители – трите имена, националност, социален статус)
4. Вероизповедание. Отношение към вероизповеданието.
5. Националност. Отношение към националността.
6. Образование – какво и къде. Година на постъпване и завършване, ученически прякори и прозвища, тема на курсовите и дипломни работи, оценки.
7. Ако опонентът няма висше образование, то явява ли се това обстоятелство „болезнено” за него? С какво компенсира отсъствието на висше образование?
8. Професии, длъжности и месторабота, делова репутация.
9. Финансово положение, платени за последните 2-3 години данъци, отношения с данъчните власти, дългове.
10. Битови условия. Живее под наем или в собсдтвено жилище – площ, престижност, обстановка, собственост.
11. Собсдтвеност в страната и чужбина (официално и по слухове).
12. Членство в политически и обществени организации, клубове (сегашно, минало), политически симпатии.
13. Знание на езици, явно или скрито.
14. Служба в армията, звание в запаса, отношение към службата си в армията. Причина за отклоняване на службата си в армията.
15. Съдимост, възбудени и закрити наказателни и административни дела. Подозрения за някакви машинации.
16. Награди, степени, звания.
17. Има ли в кабинета си някакви символи на социално положение, фотографии с известни личности, портрети, картини.
СЕМЕЙСТВО:
18. Семейно положение и колко брака има. Дата на свадбата.
19. Трите имена на съпругата (съпруга).
20. Образование на жената (мъжа).
21. Кръг от интереси на жената (мъжа), обществена дейност, членство в няккави организации.
22. Бивши жени (мъже). Причини за развода.
23. Брой на децата. Техните имена и възраст. Професия, месторабота, хоби, слабости.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:
24. Връзки в органите на властта, ориентация на кампанията му към победа или в разпръсване на грасове…
25. Връзки с кръговете на предприемачи.
26. Връзки с профсъюзи.
27. Връзки с религиозни организации. Ревностен вярващ ли е? Суеверие, ритуали, вяра в паранормални явления…
28. Връзки с партийни структури.
29. Връзки със сенчестата икономика, с криманалната.
30. Примерен размер на фонда на кампанията му и източниците за финансиране.
31. Приятели от училище и университета. Има ли в настоящия момент хора, които могат да му влияят, към което мнение се прислушва.
32. Недоброжелатели и врагове. Уволнени и съкратени от него сътрудници.
33. Членове на „кабинета всянка” и основните действащи лица в кампанията му с техните биографични справки.
34. Всякакви, каквито и да е фотографии.
35. Публикации от него и за него.
36. Потенциални лидери на мнения (на национално и регионално равнище), които ще агитарат за кандидата.
СПЕЦИФИЧНА ИНФОРМАЦИЯ:
37. Житейски интереси, привички, навици (музика, литература, театър, вестници, списания, филми…).
38. Умения (каране на автомобил, катер, самолет, скокове с парашут, радиоелектроника, компютър…).
39. Пие ли алкохол? Ако да, то какви са предпочитанията му и в какво количество?
40. Ако не употребява спиртни анпитки, то реагира ли отрицателно, когато в него присъствие пият други?
41. Пуши ли? Колко често и какво по-точно? Ако не пуши, то възразява ли когато в негово присъствие други пушат?
42. Любими ястия.
43. Възразява ли други да му плащат сметката?
44. Какви са увлеченията му и какво предпочита да прави в свободното си време?
45. Кои ресторанти, барове, казина… ходи в града или извън него?
46. Как и къде като правил прекарва отпуската си.
47. Запалянко на какъв вид спорт е и за кой отбор?
48. Каква марка е автомобила (автомобилите) му? Къде го поддържа и в коя бензиностанция зарежда?
49. За какво обича да говори?
50. На кого се старае да направи впечатление?
51. Какво впечатление се старае да направи на тези хора?
52. От какви епитети бихте се възползвали за да опишете този човек? Какви асоциазции предизвиква той у Вас?
53. С какви жизнени достижения той повече от всичко се гордее?
54. Каква е, по Ваше мнение, дългосрочната лична цел на този човек?
55. Каква е най-близката му лична цел?
56. Какви са личните и служебните му проблеми?
ЛИЧНИ ДАННИ:
57. Тегло, ръст, външност и умения да я използва.
58. Състояние на здравето му в настоящия момент. Особености на физическото му състояние (оплешивява, прекрасна физическа форма, проблеми с дъха от устата, артрит, остри болки в гърба и т.н.)
59. Характер и темперамент, внушаемост.
60. Ораторски особености.
61. Аналитични способности.
62. Организационни способности и умения бързо да взема решения.
63. Агресивност и сговорчивост. Стремеж към лидерство (явно или „всянка”).
64. Комуникабелност.
65. Егоцентричност.
66. Затруднения (парични, сексуални…)
67. Слабости и уязвимост (вътрешни: слабости на характера, физически недостатъци, навици, „малки” радости и пороци и т.н., външни: щекотливи моменти от биографията, тщателно скривани аспекти от личния и делови живот).
68. Възможен имидж и неговата социална адекватност към потребностите на избирателите и традициите на региона.
МИНАЛ ПОЛИТИЧЕСКИ ОПИТ:
69. Изборни длъжности, административен опит, политическа популярност и демоскопски рейтинг.
70. Списък (кога, как, за какво, с кого…) на гласуванията му в съответните органи на властта.
71. Стенограми на изказванията му.
72. Политичесак дисциплина, лобиране (за кого и как).
73. Публични изказвания, публикации (ксерокси на статии, интервюта…)
74. Отношения с ръководителите на медиите.
75. Изпълнение на обещаното.
УЧАСТИЕ В ИЗБОРНИ КАМПАНИИ:
76. За какъв пост или длъжност се е кандидатирал?
77. Процент на събраните гласове и тяхното разпределение по района.
78. Ефективност от изразходваните средства в кампанията.
79. Използвани в хода на кампанията методи на пропаганда и агитация, на политическа борба.
80. Използван в хода на кампанията имидж. Била ли е борбата на изборите действителна цел? Ако се е залагало на загуба, то каква реална цел се е преследвала?
81. Тезиси на предишните и сегашните изборни кампании.
АргументиБГ
Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Крими
Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак

Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак в област Габрово.
Днес, 4 юни, чрез спешния телефон 112 са получени сигнали за изпратени на служебните електронни пощи на пет училища и три детски градини в областта съобщения, съдържащи заплахи за поставени самоделни взривни устройства.
Незабавно са били предприети необходимите действия и са сформирани екипи на МВР, които са извършили обстойни проверки на посочените обекти.
При извършените проверки не били установени съмнителни предмети или устройства. За резултатите са съставени констативни протоколи.

Крими
Предстои пълномащабно учение в Габрово

През следващата седмица в Габрово ще се проведе пълномащабно съвместно тактическо учение с практически действия. То е организирано от Областната дирекция на МВР – Габрово, в изпълнение на утвърден от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев план.
Учението ще се реализира на 10 юни, сряда. Съгласно утвърдения сценарий отделните етапи ще се състоят в района на сградата на сектор „Пътна полиция“ в Габрово, в сградата на бившето Пето основно училище, находящо се на бул. „Н. Вапцаров“ № 19, в района на бул. „Трети март“ № 156 и ул. „Латинка“ и в района на бул. „Трети март“ № 124.
В тази връзка за времето от около 10.30 ч. до 11.30 ч. временно ще бъде ограничено движението на автомобили и пешеходци по ул. „Васил Петлешков“, в участъка от кръстовището с ул. „Спортна“ до кръстовището с ул. „Хаджицонев мост“, както и движението на МПС и пешеходци по ул. „Хаджицонев мост“, в участъка от кръстовището с ул. „Васил Петлешков“ до кръстовището с бул. „Н. Вапцаров“.
Движението ще бъде регулирано и подпомагано от служители на МВР. Също така временно ще бъде ограничен достъпът на граждани до гише „Квалификация водачи на МПС“ и до гише „Административно-наказателна дейност“ в сектор „Пътна полиция“ за времето от около 10.15 ч. до 11.00 ч. на 10 юни.

-
Кримипреди един денДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Новинипреди 7 дниДо 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово
-
Културапреди 7 дниГабровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство
-
Икономикапреди 4 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Новинипреди 4 дниПаднали, но безсмъртни! Габрово чества 2 юни с изложба
-
Любопитнопреди 4 дниЧестит 1 юни, мили деца!
-
Културапреди 4 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“
-
Културапреди 3 дниЛятото идва с ритъма на суинга





