Свържи се с нас

Новини

Михаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта

Published

on

Г-н Митов, едва на 26 години станахте народен представител. Има ли действително място и роля за младите в Народното събрание, какво бихте посъветвали хората от Вашето поколение, по известно като Gen Z?
– Дали младите имат място и роля в Народното събрание – със сигурност. Нещо повече – бих казал, че българският парламент има огромна нужда от младите и тази роля трябва да си я извоюваме. Там, където се вземат важните решения и се приемат законите на страната, има нужда от хора, които мислят в категорията на дигиталната икономика, изкуственият интелект – теми, които Gen Z познава най-добре. Ние живеем във времена, в които да реализираш добра идея или инициатива, е по-лесно от всякога. Единственото, което се изисква е активност и енергия. Затова на хората от моето поколение бих казал, че ако политиката ви се струва скучна, това е, защото в нея няма достатъчно хора като вас. Колкото повече младите участваме и се подкрепяме, толкова по-бързо ще изградим средата, за която мечтаем.

Партията, от която излизате като кандидат за народен представител, според общественото мнение, не е модерна и актуална сред Вашето поколение Gen Z. Защо, според Вас, е така?
Истината е, че политиката като цяло не беше актуална тема сред младите хора до скоро, но сега тази тенденция се променя. И още една истина е, че ГЕРБ е партията, която дава най-голям шанс на млади хора да участват в политиката. В листите на ГЕРБ има в пъти повече хора от моето поколение, отколкото в листите на останалите партии. За пример ще дам листата с кандидати за народни представители в област Габрово – от общо 8 кандидати, 3-ма сме на възраст между 20 и 27 години. Това не може да се види в листите на другите партии.

Друга причина е, че младите хора активно присъстват в социалните мрежи, които за жалост често са среда за манипулации, спекулации, дори хибридни атаки, на базата на които се изгражда обществено мнение.

Освен това има процеси, които трябва да се обяснят, за да са разбираеми. Младите хора не помним времената, когато пътуването извън България е било невъзможно, стандартът на живот – в пъти по-нисък, не помним, когато до българското Черноморие се е пътувало по 6-8 часа, заради липса на скоростни пътища и магистрала, не помним хиперифлацията, фалирането на банки, изчезването на спестяванията на хората. Липсата на база за сравнение, създава илюзията, че европейската интеграция на България, постигнатото от тогава и настоящето са даденост. Но не е така. Партия ГЕРБ, започнала като Сдружение „Граждани за европейско развитие на България“ е партията, която отстоява пътя на България към Европа и завършва този процес. Днес всички ние пътуваме свободно, избираме къде да се образоваме и къде да се реализираме.

Една година вероятно не е достатъчно време за постигане на видими резултати, но Вие бяхте много активен, какво работихте и постигнахте за тази година на национално и местно ниво?
Макар и само за една година резултати има – превърнахме Габрово във втората област в страната с най-много инвестиции в спортна инфраструктура. Част от проектите предстои да бъдат реализирани, други вече са започнали, а трети са в етап на административна подготовка. Продължихме санирането на жилищни сгради. Възобновихме процедурите по проекта за тунел под Шипка, които бяха спрени от предишни правителства, както и по редица проекти в пътната и водната инфраструктура. В бюджета за 2026 година, който за съжаление беше отхвърлен, предвидихме средства за 100% изпълнение на довеждащия водопровод до Стоките, с което да решим проблема с водозагубите в Севлиево, както и средства за актуализация на проекта за язовир „Нейковци“ и пречиствателна станция за питейни води. Въпреки че този бюджет не беше приет, ние показахме ясен ангажимент към приоритетите на жителите на региона.

Кои са следващите ангажименти, които поемате, ако бъдете избран за народен представител?
– По отношение на областта, ключов приоритет е да завършим водоснабдяването на останалите села и квартали в Габрово и Севлиево. Сред важните задачи са довършването на довеждащия водопровод на Севлиево и актуализацията на проекта за пречиствателна станция в Трявна. Съществена стъпка за развитието на региона е и изграждането на индустриална зона между Габрово и Севлиево, която да привлича инвестиции, работни места и млади хора. Същевременно трябва да продължат всички работни процеси по изграждането на тунела под Шипка, както и подготовката за започване на обходния път на Севлиево. По отношение на спортната инфраструктура беше свършена много работа както в Габрово, така и в Севлиево. Сред ключовите следващи стъпки е завършването на спортния комплекс в кв. „Трендафил“, за който вече е осигурено финансиране.

Ако позволите, няколко лични въпроси. Неминуемо, като всеки влязъл в политиката, понесохте и критика или казано на езика на Вашето поколение – „хейт“. Как приехте това?
– Не е приятно да четеш неверни неща за себе си, но с времето човек намира своя начин да се справя с обидата, особено когато знае, че работи съвестно, с енергия и вижда реални резултати. Както казва и г-н Дончев, част от длъжностната характеристика на подобни професии е хората, които ги упражняват, често да бъдат сочени за виновни. Аз нямам проблем да поемам тази отговорност, стига България да се развива и ние да сме си свършили работата.

След като завършихте образованието си в чужбина, защо избрахте да се върнете в България?
– Живял съм и съм работил в няколко държави, но не мога да скрия, че мотивацията да работиш за България, е несравнима. Когато се върнах в България, специалистите с моето образование в областта на спортния мениджмънт не бяха много, а секторът имаше нужда от такива кадри. Така изборите в живота ми се подредиха по начин, който ми даде шанс да приложа идеите си. Точно затова през последната година, заедно с различни партньори, стартирахме няколко проекта, свързани с технологии, иновации и спорт. Един от тях е създаването на национален център за спортна наука и иновации в София. Избрах да се върна в България с ясната мотивация да подобрявам и променям процеси, свързани със стандарта на живот, образованието и спорта.

А защо избрахте Габрово?
– В Габрово ме привлече проектът „Янтра“. Смятам, че за пет години в клуба постигнахме отлични резултати, насочени към развитието на детско- юношеската школа, спортната инфраструктура и представянето на мъжкия отбор. Тези няколко години, както и срещите ми с местния бизнес и обществото, превърнаха Габрово в моя лична кауза. Макар и живял, учил и работил на много места, днес се чувствам габровец. Някои дори ми се сърдят, че говоря основно за нашия, габровски регион.

Какво искате да постигнете за Габрово и региона?
– Област Габрово има огромен потенциал в няколко ключови сектора. Регионът е с най-висок дял на заетите в производството, което означава, че технологичното и икономическото развитие, насочено към създаване на продукти и услуги с висока добавена стойност, трябва да бъде приоритет номер едно. От друга страна, тук е и Техническият университет, който има потенциала да подготвя кадри за новите предприятия чрез модерни и иновативни специалности. Заедно с това обаче трябва целенасочено да работим за подобряване на имиджа на университета сред младите хора. В сферата на туризма също разполагаме със сериозни предимства. Имаме красива Трявна – малък балкански град, който привлича хора от цялата страна. Наред с това разполагаме с Етъра, Боженци, Узана и Дома на хумора и сатирата – места с огромен потенциал както за български, така и за чуждестранни туристи. И не на последно място са спортът и младите хора. Смятам, че област Габрово има всички предпоставки да се превърне в притегателен център за млади и активни хора, стъпил върху модерна спортна инфраструктура, качествено образование и добри възможности за професионална реализация.

Коя е последната книга, която прочетохте или тази, която остави следа във Вас?
– Последната книга, която прочетох, беше за историята на Иран. Темата е изключително интересна, защото през 1979 г. иранският народ заменя монархията с режима на аятоласите чрез революция. Само за две години страната губи голяма част от икономическото развитие, натрупано в периода 1951–1979 г., както и редица основни права и свободи. Силно се надявам българите да оценяват европейския път на България и да не допускат експерименти с нашата геополитическа ориентация, защото подобни грешки струват скъпо и водят до години на страдание.

Какво не Ви попитах, а бихте искали да кажете на жителите на региона, на хората от Вашето поколение?
– Живеем в период на най-голямата трансформация за последните 250 години от Индустриалната революция до днес. Това е време, в което изкуственият интелект и новите технологии променят бизнеса, образованието и социалните ни взаимоотношения. Точно в този момент България няма нужда нито от експерименти, нито от разединение. Имаме нужда от ясна стратегия за това как ще постигнем по-високи доходи, по-конкурентна икономика и по-добро бъдеще за хората. Ние сме единствената партия, която има ясна визия как България може да постигне удвояване на брутния вътрешен продукт, драстично увеличение на средната работна заплата и ръст на социалните плащания чрез развитие на икономика с висока добавена стойност. България може да привлича повече бизнес инвестиции чрез ниски данъци, предвидима среда и разумно използване на собствените си ресурси. Затова е изключително важно страната ни да се възползва от природните си дадености. Такъв пример е добивът на шистов газ. Именно чрез подобни решения можем да намалим цените на енергията, така че тя да бъде достъпна както за бизнеса, така и за хората.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „ГЕРБ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ГЕРБ – СДС“ е под номер 15 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Икономика

Застраховка на апартамент – какво покрива и какво не?

Published

on

SDI Габрово

Застраховката на апартамент осигурява финансова защита на жилището и – при избрано допълнително покритие – на движимото имущество в него при събития като пожар, природни бедствия, ВиК аварии, токов удар и кражба с взлом. Тя обаче не покрива щети, причинени от умишлени действия, липса на поддръжка, естествено износване или други изрично изключени рискове.

В следващите редове ще разгледаме какво обикновено включват полиците за застраховка на апартамент, кои са най-честите изключения и как се определят застрахователната сума и премията.

Какво представлява застраховката на апартамент?

Застраховката на апартамент е доброволна имуществена застраховка, която осигурява финансова защита при пълна или частична загуба на жилището и вещите в него вследствие на покрит риск.

При настъпване на покрито събитие застрахователят изплаща обезщетение, с което се покриват разходите за ремонт, възстановяване или подмяна на увреденото имущество. По този начин финансовият риск се прехвърля от собственика към застрахователната компания.

Подобно на автомобилната застраховка, и тук се заплаща премия срещу защита от определени рискове. Разликата е, че предмет на застраховането е недвижимото имущество, а стойността на евентуалните щети често е значително по-висока.

Какво покрива застраховката на апартамента?

При много имуществени застраховки основното покритие обхваща предимно недвижимото имущество – конструкцията на сградата, стените, покрива, подовите настилки и трайно монтираните елементи. Освен тях повечето полици включват защита срещу най-често срещаните рискове в домакинството.

Точният обхват зависи от конкретния застраховател и избрания пакет покрития. Основните покрития обикновено включват:

  1. Пожар, мълния, експлозия и имплозия

Покриват се преките материални щети, както и разходите за ограничаване на последиците, разчистване и гасене.

  1. Природни бедствия

В тази група попадат буря, градушка, наводнение вследствие на природно бедствие, тежест от сняг и лед, а при някои полици – и земетресение.

  1. ВиК аварии и течове

Обезщетяват се последвалите щети от спукани тръби, течове от собствената инсталация или от съседен имот. При някои полици могат да бъдат включени и разходи за локализиране на аварията, но ремонтът или подмяната на повредената тръба или съоръжение често не се покриват и зависят от условията на конкретната полица.

  1. Късо съединение и токов удар

При полици, които включват този риск, могат да бъдат покрити повреди по електроуреди и електрическата инсталация, когато събитието е включено в условията на полицата.

  1. Кражба с взлом и вандализъм

При включено покритие за кражба с взлом могат да бъдат обезщетени откраднатите вещи и нанесените щети по врати, прозорци и заключващи механизми.

Основното покритие може да бъде разширено с допълнителни рискове според индивидуалните потребности. Сред най-често избираните са гражданска отговорност към съседи и трети лица, разходи за временно настаняване при необитаемо жилище и покриване на разходите за разчистване след настъпила щета.

Правилният избор на допълнителни покрития осигурява по-пълна защита при различни житейски ситуации.

Какво не покрива застраховката?

Всяка имуществена застраховка съдържа раздел с общи изключения, в който са описани събитията, за които не се изплаща обезщетение. Запознаването с тях предварително помага да избегнете неприятни изненади при настъпване на щета.

Сред най-често срещаните изключения са:

  • умишлено причинени щети от застрахования или членове на неговото домакинство;
  • щети вследствие на естествено износване, стареене на материалите или липса на поддръжка;
  • конструктивни дефекти, гаранционни недостатъци и повреди по време на ремонтни или строителни дейности;
  • постепенно възникнали процеси като влага, конденз, корозия и промяна на цвета;
  • военни действия, терористични актове, бунтове, както и определени ядрени или екологични рискове;
  • имущество, оставено продължително време без надзор или съхранявано в незаключени помещения, когато това е изключено в условията на полицата.

Конкретните ограничения се различават при отделните застрахователи. Част от тях могат да бъдат включени срещу допълнителна премия, поради което е важно условията на полицата да бъдат прегледани внимателно преди нейното сключване.

Покрива ли се движимото имущество в апартамента?

При много застрахователи движимото имущество се включва като допълнително покритие или е предмет на отделен лимит на обезщетение, като условията се различават между отделните полици.

Тази възможност е особено полезна за наематели, които не притежават жилището, но желаят да защитят собственото си имущество.

При застраховките, сключени във връзка с ипотечен кредит, банката обикновено е ползващо се лице по полицата до размера на обезпечения кредит. Обхватът на покритието и застрахователната сума зависят от конкретния договор, поради което е важно внимателно да се прегледат условията. При необходимост могат да бъдат добавени и допълнителни покрития за движимото имущество.

Как се определят застрахователната сума и премията?

Размерът на застрахователната сума определя максималното обезщетение, което може да бъде изплатено при настъпване на покрит риск. В практиката се използват различни подходи за нейното определяне:

БазаКакво представляваКак влияе при щета
Действителна стойностСтойността, срещу която вместо застрахованото имущество може да се купи друго от същия вид и качество Отчита възрастта и износването на имуществото
Възстановителна стойностСтойността за възстановяване на имуществото с ново от същия вид и качество, в това число всички присъщи разходи за доставка, строителство, монтаж и други, без прилагане на обезценкаПозволява възстановяване по принципа „старо за ново“
Лимит или „Първи риск“Предварително определен максимален размер на обезщетениетоИзплаща се действителната щета до договорения лимит

Изборът на подходяща база е от съществено значение, защото определя размера на обезщетението при настъпване на застрахователно събитие.

Също толкова важно е да не се допуска подзастраховане. То възниква, когато застрахователната сума е по-ниска от реалната стойност на имота. При такава ситуация обезщетението може да бъде изплатено пропорционално на размера на застрахованата стойност, което означава, че собственикът ще трябва сам да покрие част от щетите.

Размерът на застрахователната премия се определя от няколко фактора, сред които са застрахователната сума, местоположението, квадратурата и характеристиките на имота, както и обхватът на покритието и включените допълнителни рискове. 

Затова две сходни на пръв поглед жилища могат да имат различна цена на застраховката според индивидуалните особености и избраната защита.

Защо застраховката на дома е важна?

Домът е едно от най-ценните имущества, които човек притежава. Въпреки това много собственици подценяват риска от пожар, природни бедствия, аварии или кражба и остават без финансова защита при настъпване на подобни събития.

Добре подбраната имуществена застраховка осигурява спокойствие и значително намалява финансовите последици при непредвидени ситуации. Тя може да осигури средства за възстановяване на жилището в рамките на договореното покритие и лимитите по полицата.

При избора на полица не бива да се сравнява единствено цената. Много по-важно е да се обърне внимание на покритите рискове, изключенията, лимитите на обезщетение и начина на определяне на застрахователната сума. Именно тези условия определят доколко застраховката ще осигури реална защита, когато тя е най-необходима.

Зареди още

Новини

Частично бедствено положение е обявено около завода в село Белица

Published

on

В радиус от 500 метра от площадката на „ЕМКО“ ООД край село Белица, намираща се в землището на село Станчов хан, се въвежда частично бедствено положение, разпореди чрез своя заповед кметът на Трявна Денчо Минев.

Целта е осигуряване на пълна безопасност, гарантиране здравето на хората, прочистване на зоната от страна на Сухопътните войски и недопускане на външни лица. Заповедта важи за срок от 7 дни, освен ако обстоятелствата налагат удължаване по законовия ред или прекратяване преди този срок.

Мерките се предприемат, за да могат военните щателно да извършат оглед за останали невзривени боеприпаси и разпръснати метални отломки и да бъде гарантирана сигурността, че няма да има последващ инцидент в района. Няма да бъдат засегнати населени места. В зоната се допускат единствено екипи на МВР, Министерство на отбраната и ПБЗН.

Наблюдението на периметъра продължава да се извършва денонощно от екипи на РДПБЗН – Габрово и с помощта на дрон в труднодостъпни места. Към момента няма тлеещи огнища и разпространение на горски пожар.

С цел своевременно и масово уведомяване на населението, преминаващите граждани и туристи в застрашената зона, се възлага на Общинския щаб съвместно с МВР, ГДПБЗН И Областния управител при необходимост да задействат националната система за ранно предупреждение BG-ALERT.

Това беше взето като общо решение днес, 13 август, по време на третия кризисен щаб, който се проведе в Община Трявна. На него присъстваха заместник областният управител на област Габрово Андрей Николов, представители на общинска администрация, председателят на Общински съвет Трявна Златка Донева-Цанева, кметът на Плачковци Борислав Борисов, началникът на тревненското електроразпределително дружество Тихомир Димов, началникът на „ВиК“, район Трявна Милодраг Бижев, Петя Шандрова – представител на АПИ, директорът на обособено производство „ЕМКО“ инж. Славчо Димиев, директорът на РДПБЗН – Габрово комисар Пламен Генчев, директорът на ОД на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов, началникът на РСПБЗН – Трявна главен инспектор Стоян Стоянов и началникът на РУ на МВР – Трявна главен инспектор Пламен Иванов.

Няма населени места без електрозахранване и водоснабдяване. Пътищата са отворени за движение за всички МПС. Няма отклонения в показателите за качеството на атмосферния въздух и наблюдението на нормите в Плачковци продължава от разположената на място мобилна станция на Изпълнителната агенция по околна среда.

Директорът на обособеното производството инж. Димиев увери, че няма замърсяване на природата, обезвреждането на боеприпаси се извършва контролирано и благодари за усилията на всички ангажирани институции, предвид възникналия инцидент. Самият той подчерта, че действията се извършват изключително координирано и своевременно.

Зареди още

Икономика

Севлиево посреща 12 български производители на фермерския пазар на Lidl

Published

on

Този уикенд фермерският пазар на Lidl гостува в Севлиево на паркинга на магазина на ул. „Никола Д. Петков“ №41А. От 14 до 16 август посетителите ще могат да се срещнат с 12 български производители, сред които и един дебютант.

За първи път в инициативата ще участва „МАРИПЕТ“ – малък български производител на натурални сушени плодове, зеленчуци и консервирани продукти по стари домашни рецепти от района на Плевен.

Сред вече познатите участници във фермерските пазари на Lidl с био зеленчуци и плодове ще се включат Светослав Пончев от с. Стефаново, „Венец Т“ от с. Дебнево и Деляна Николова от с. Българене. Посетителите ще могат да открият сокове, ябълки и продукти от ябълки от „Гая Био Фрут“, гр. Русе, както и предложенията на „Благи Билки“ от гр. Елена.

Млечните и месните продукти ще бъдат представени от „МОНИ ЕН 04“ от с. Врабево, „АЗЕР“ от с. Белоградец, „Калата“ от с. Кацелово и мандра „Вежен“ от с. Ново село. В разнообразието от предложения се включват още мед от пчеларя Николай Котов от с. Къкрина и продукти от джинджифил и куркума от „БТ Джус“ от Варна.

И този път на фермерския пазар ще има мини работилница, в която деца и възрастни ще могат да се запознаят с процесите на производство и да научат повече за качествата на автентичните български продукти.

През тази година Lidl поетапно разширява обхвата на фермерските си пазари, така че те да достигнат до всички 28 административни области в страната. До края на годината са планирани над 25 събития в повече от 20 области, като предстоят издания в Сливен, Ямбол, Созопол и други градове. Така още повече малки производители, фермери и творци ще имат възможност да представят продукцията си директно пред клиентите на веригата.

За Лидл България
Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа. Част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 31 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 145 магазина в 63 населени места и над 4200 служители. Предимствата на специфичния бизнес модел, широката гама продукти с оптимално съотношение качество-цена и въвеждането на редица иновативни практики и модели наложиха Lidl в България като смартдискаунтър, предлагащ високо качество на добра цена, и компания, която подхожда честно, отговорно, с мисъл и грижа за своите клиенти, служители и партньори.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица