Свържи се с нас

Новини

Пирински към Еврокомисията: Дължите отговор за два пъти по-ниското усвояване на фондовете в сравнение с предишния програмен период!

Published

on


На заседание на Комисията по бюджетен контрол на Европарламента депутатът социалист Георги Пирински, който е докладчик по Специален доклад на Европейската сметна палата за усвояването на европейските фондове за политиката на сближаване в периода 2007-2013 г. подчерта, че към 30 септември 2018 г. са усвоени едва 22% от програмираните за периода 2014-2020 г. средства, докато в петата година на предходния период (2011 г.) процентът на усвояване е надхвърлял 42%.

В тази връзка Пирински подчерта препоръките на Сметната палата за необходимостта Европейската комисията (ЕК) да предложи конкретен график за съгласуване и приемане на нормативната рамка преди началото на следващия период 2021-2027 г., както и да се ангажира далеч по-пряко в самото начало на периода с мерки за съдействие на страните членки по преодоляване на възникнали затруднения и тесни места.

Освен това стана ясно, че ЕК не е извършила анализ на въздействието във връзка с предлагания от нея нов Регламент за общите условия за използване на еврофондовете в предстоящия период – твърде съществен пропуск, който не дава никаква възможност за предварителна оценка, как на практика ще се отрази предлаганата нова нормативна рамка.

Във връзка с посочените по-горе съображения Пирински категорично оспори преценката на ЕК, че процесите се развиват задоволително и резултатите от кохезионната политика са добри.

Според депутата напротив, положението остава твърде обезпокоително в светлината на задълбочаващите се различия в икономически, социален и териториален аспект между регионите и държавите членки на ЕС, процес, който сякаш не тревожи Еврокомисията.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Даниел Петров, Възраждане: Младите трябва да виждат бъдещето си в Габрово

Published

on

Образованието и развитието на младите хора са сред ключовите приоритети за бъдещето на област Габрово. Това заяви водачът на листата на „Възраждане“ Даниел Петров, като очерта визия за система, която да дава реална перспектива на младите в региона.

„Ние ще направим така, че младите хора да виждат бъдещето си тук, в родния си край“, подчерта Петров. По думите му една от основните задачи е запазването и развитието на училищната мрежа, включително в по-малките населени места, за да се гарантира достъп до образование и да се спре процесът на обезлюдяване.

„Не може цели населени места да губят училищата си – това е директен път към обезлюдяване“, заяви той. Ключов акцент е въвеждането на обучение, съобразено с нуждите на местната икономика, така че образованието да води директно до реализация. В тази връзка се предвижда изграждане на партньорства между училища и работодатели, както и създаване на стажантски и обучителни програми с реална перспектива за работа.

Запазване на поне една паралелка със специалност строителство е такъв пример, защото е на път да изчезне изцяло, както изчезна техникума по текстил, както изчезна и строителния техникум, а за следващата учебна година няма записано нито едно дете със специалност строителство, която сега се преподава в едно от средните общопрофилни училища в Габрово.

„Образованието трябва да подготвя кадри за икономиката, а не да създава млади хора без перспектива. Ако образованието не води до работа, то губи смисъла си“, заяви Петров. Той постави акцент и върху възпитанието в ценности като труд, отговорност, семейство и принадлежност към родния край. Според него проблемите на региона са част от по-широк национален модел, при който образователната система е откъсната от реалните нужди на обществото.

От „Възраждане“ предлагат цялостна реформа в образованието, насочена към възстановяване на държавната роля и ясните правила в системата. Сред основните приоритети е премахването на делегираните бюджети и гарантиране на равен достъп до качествено образование във всяко населено място, както и законова защита на училищата от закриване в малките общини.

Предвижда се въвеждане на единен учебник по предмет, ограничаване на намесата на външни организации и възстановяване на държавния контрол върху образователната политика.

Паралелно с това се залага на развитие на младите хора чрез масов спорт, извънкласни дейности и обучение в практически умения, така че всеки ученик да завършва с базова професионална подготовка.

„Младежта е бъдещето на държавата. Ако не създадем условия за развитие тук, ще продължим да я губим“, подчерта Петров. В заключение той заяви, че само чрез реални политики и последователна работа може да се обърне негативната тенденция.

„Няма да се примирим Габрово да се превърне в територия без бъдеще. Няма да приемем селата ни да изчезват, училищата да затварят и младите хора да напускат без да се връщат. Ще работим последователно, докато не обърнем тази тенденция. Габрово не е просто място на картата. Габрово е дом. И този дом ще има бъдеще“, заяви Петров.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „ВЪЗРАЖДАНЕ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ГЕРБ – СДС“ е под номер 8 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

„БСП – Обединена левица“ закри предизборната си кампания в Габрово

Published

on

В художествена галерия „Христо Цокев“ кандидатите за народни представители на „БСП – Обединена левица“ застанаха още веднъж пред актива на общинската организация и симпатизантите на левицата в Габрово.

Преподавателят в УНСС – София проф. Николай Цонков, преподавателят в гимназията по туризъм Миглена Пройнова, председателят на обединението на жените-социалистки в Севлиево Дафинка Ганева, заместник-председателят на Общинския съвет в Дряново инж. Светослав Минчев, главният уредник в Историческия музей в Дряново Венелин Бараков, възпитаникът на Националната спортна академия и председател на БСП – Габрово Генади Цитлакидис, инспекторът по качество на производството Теофан Георгиев, управителят на Защитено жилище в Дряново Тихомир Трифонов отправиха своите послания към хората, които подкрепят лявата алтернатива в бъдещото народно събрание.

Атмосферата бе заредена с оптимизъм за представянето на левицата на изборите на 19 април.

Подкрепата за политиките в програмата на БСП – Обединена левица „Манифест за една справедлива държава“ бе изразена ясно и категорично: здраве, знание, култура – блага, а не стока; труд и заплати – а не спекула и печалбарство; повече данъци за милионерите – повече средства за хората на труда; стига разпад – една друга държава е възможна.

Силните думи на проф. Цонков за дълга и отдадеността на исконните леви идеи, отговорността към хората и поетите ангажименти, ясно формулираните проблеми и решения отекнаха в залата като заявка за нов, различен подход в работата на представителита на левицата в народното събрание.

Със силни аплодисменти залата реагира на посланието на най-стария социалист в БСП – Габрово Ангел Илиев: „Макар да карам вече 99 години, ще участвам в парламентарните избори на 19 април и реших да гласувам за проф. Николай Цонков и листата на БСП – Обединена левица! С номер 5!

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „БСП – Обединена левица“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „БСП – Обединена левица“ е под номер 5 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Любопитно

Ученик от Габрово е сред най-добрите по английски език в страната

Published

on

Петър Мурджев от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово завоюва златен медал в националния кръг на международното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistics (KGL), организирано от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Със своите знания и умения той се открои сред над 1000 участници и заслужено зае почетното първо място в ниво B1. Сред останалите победители в престижната образователна надпревара са млади и амбициозни таланти от Перник, Търговище и София.

„Успехите на учениците са свидетелство за високото ниво на езиковото обучение в България и за отдадената работа на учителите, които подкрепят и мотивират младите таланти. Резултатите тази година показват, че интересът към състезанието расте, а децата стават все по-подготвени и уверени в знанията си. Това е ясен знак, че с усилия, постоянство и любов към английския език те могат да се наредят сред най-добрите“, каза Владимир Колев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на Кеймбридж училища в България.

Международното състезание по английски език се провежда в три етапа – вътрешноучилищен, национален и международен. Тази година в първия етап се включиха рекорден брой участници – над 8000 ученици от 175 училища и езикови центрове в страната на възраст от 8 до 18 години. Най-добрите 1000 от тях продължиха към националния кръг, който се проведе в София, и тестваха своите знания на 14 март в 43. ОУ „Христо Смирненски“ и ПГВТ „А. С. Попов“.

Победителите в него ще участват в следващия кръг и ще представят страната ни на международната сцена. KGL продължава да дава сцена на млади таланти да показват своите знания и умения по английски език. Традиционно България е сред държавите, които изпращат най-много участници на финалния етап.

От 2018 година насам в международните кръгове са взели участие 28 родни таланти, като 5 от тях са заели почетните първи места в образователната надпревара. Нейният формат е изцяло съобразен с международните изпитни стандарти и продължава да стимулира българските деца да разгръщат своя потенциал.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица