Общество
Преподавател по философия в Софийския университет доц.Цветина Рачева: „Държавата трябва да инвестира в процесите на усъвършенстване по всички направления на образованието“
Какво мислите за образованието като цяло?
Въпрос на законодателство и държавна политика, мисля че трябва да се раздели академичното от мениджмънта. Проектите са екстри, чрез проектите се решават конкретни проблеми, пример: с един проект не могат да се обзаведат всички лаборатории.
Икономиката трябва да бъде добре профилирана. Връзките на университетите са много рискови. Всяка държава има национален университет, който се стреми към идеята да бъдат представени всички науки,тъй като нито едно общество не може да бъде лишено от хуманитарни науки. Имаме специалисти , които са доказали че са ефективни в областта си. Хуманитаристиката разкроява духа, прави човекът стабилен. Теснократското управление не трябва да взима превес, и не трябва да има противопоставяне между различните науки.
Какво мислите за пазара на труда?
В България няма развит пазар на труда, което всъщност е проблем на обществото като цяло. Бизнесът заедно с държавата трябва да реши кои са му приоритетите. Връзката, която да обезпечи тези процеси между двете страни е политиката на държавата и тя не трябва да бъде репресор на образованието. Промяната в образованието трябва да се обмисли и подготви постепенно.
Държавата трябва да инвестира в процесите на усъвършенстване по всички направления на образованието и да не пести сили и средства за това.
Как да се гарантира правилното направление на парите?
Политиците трябва да имат ясна идея и критерии за това.Въпрос на дългосрочна визия и стратегия.
Няколко думи за рейтинга на вузовете?
По последната създадена рейтингова система възникна съмнение, заложени ли са всички необходими критерии в нея. Изобщо съществуват много въпроси относно висшите училища и правомерно ли се увеличават техния брой и филиали към тях. Важен е и проблемът с недостиг на академичен състав. Важно е прави ли се разлика между завършилите една и съща специалност, но в различни университети.
Какво мислите за реализацията на специалистите?
Въпрос на престиж и познания . Съществуват уникални вузове с натрупан потенциал , постигнат с не големи усилия от страна на държавата. Ако имаме едно култивирано образование, тогава и потреблението на специалистите ще бъде актуално. Държавата трябва да създаде програми за сътрудничества между вузовете в международен план. Като пример мога да посоча нанопроизводството , което има нужда от такава връзка с Русия, Англия, Германия, където е добре развито.
Трябва да променим оформената тенденция у нас ” да неглижираме” това което имаме и да започнем да ценим малкото богатство, което притежаваме.
Как да върнем българските специалисти в родината?
Не можем да върнем тези, който са излезли, тъй като те имат достатъчно автономен характер. Ако държавата изгради подходящи центрове, за да можем да ги пращаме с оглед връщането им обратно, ще бъде ползотворно.
Единствен критерии ли е заплащането за излизане в чужбина? Съществува ли рецепта за оставане?
Младите специалисти са изкушени от целия свят дори в своето образование. Един млад човек ”трябва да види”. Не е единствен критерии заплащането, тъй като работещите в чужбина плащат друга цена. Нека хората не мислят в частност само за себе си, а да се научат да гледат през благото на общността.
Новини
Психиатричната болница в Севлиево вече и с грижа за здравето на деца и юноши
От края на януари годината ще започнат безплатни прегледи за деца и юноши с психични разстройства в Държавна психиатрична болница – Севлиево. За първи път в региона ще бъде осигурена възможност за диагностика и лечение на психични разстройства при деца и юноши, благодарение на детския психиатър д-р Любляна Андреева.
Кога и къде?
Всяка последна сряда от месеца, от 10.00 ч. до 15.00 часа, д-р Андреева ще приема малките пациенти и родителите им, в Центъра за дневни грижи на територията на болницата в Севлиево. Прегледите ще бъдат безплатни, след предварително записване на телефон: +359 87 868 7244.
Защо?
Ранната психодиагностика играе ключова роля в профилактиката, разпознаването и лечението на психични, емоционални и поведенчески разстройства при деца и юноши. Навременната намеса е от съществено значение за предотвратяването на сериозните последици след това и за подпомагане на пълноценната социална интеграция и развитието на подрастващите.
Първата възможност за записване е на 29 януари 2025 г.
Д-р Любляна Андреева е детски психиатър с дългогодишен опит в диагностиката и лечението на психични и поведенчески разстройства при деца и юноши. Държавна психиатрична болница – Севлиево за първи път предлага квалифицирана помощ за подрастващите и техните семейства. С грижа за психичното здраве.
Контакти за записване: Телефон за записване на час /всеки делничен ден от 8.00 до 16.00 часа/: +359 87 868 7244.
Новини
Министър Цоков на дискусия срещу наркотиците с 400 ученици от Габрово
Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето Ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово. Дискусията се проведе в рамките на кампанията за превенция на употребата на наркотици на МОН „Просто кажи „НЕ“.
Специален гост на срещата беше и един от най-емблематичните изпълнители на българската сцена – фронтмена на група Остава – Свилен Ноев. Той е роден в Габрово и завършва основното си образование в града.
На днешната среща присъстваха ученици от 11 и 12 клас от всички гимназии в Габрово. Младежите изгледаха подготвените филми за кампанията, които са базирани на ученически истории. След прожекцията те имаха възможност да коментират разказите и да зададат въпросите си по темата.
На срещата присъстваха и експерти от Превантивно-информационен център за зависимости в Габрово, което помогна за създаването на още по-интересна и задълбочена дискусия.
„Тази кампания е различна от всички останали, защото е основана на ученически разкази. Тя провокира интереса на учениците и им помага да се замислят за последствията от необмислените избори и решения“, отбеляза министър Цоков.
По думите му филмираните три истории в рамките на кампанията целят учениците да задават въпроси. „За трудностите, които срещаме в живота и за избора, който правим. Те напомнят на младежите, че винаги имаме възможност да изберем как да реагираме, какви действия да предприемем и как да се справяме с трудностите“, обясни проф. Цоков.
Според него правилният избор ще им помогне не само да бъдат здрави, но и да се образоват и да бъдат успешни, добри и щастливи хора. „Наркотиците не могат да бъдат решение. Те обричат и отнемат бъдещето – здравето, успехите, отношенията. Това е най-важното послание от трите истории“, отбеляза още той.
От своя страна Свилен Ноев сподели, че като баща на 13-годишно момче има изключителен стимул да е част от кампанията. „Най-силният наркотик е любовта. И се надявам, че нищо няма да ви откъсне от това да я преследвате и да я показвате на хората, на които държите. Като рок певец мога да ви кажа: наркотиците не Ви правят готини и няма да Ви помогнат да сте популярни. Те ще Ви унищожат“, добави той.
Днешното събитие се проведе в Габрово. Заместник-кметът Невена Минева поздрави МОН за реализирането на инициативата. „Имаме привилегията да сме от първите, които домакинстват тази кампанията и да си говорим за бъдещето – целите и мечтите, както и за изборите, които правим, защото от тях зависи какво ще се реализира в живота ни“, каза тя.
Габрово е вторият град, в който гостува министър Цоков в рамките на кампанията. Преди това той се срещна с над 90 ученици в Езиковата гимназия „Пловдив“. Събитието там се проведе по желание на самите ученици, които поискаха да се присъединят към инициативата и да допринесат с участието си за нейното по- пълноценно реализиране.
В края на миналата година МОН стартира кампания, насочена срещу употребата на наркотици в училищата. В нея се включиха едни от най-известните творци, артисти и музиканти в страната – Весела Бабинова, Захари Бахаров, Луиза Григорова, Михаела Филева, Свилен Ноев, Владимир Ампов – Графа, Виктория Терзийска, Тодор Димитров – Торино, Владимир Зомбори и Нина Николина. В рамките на инициативата са изготвени три филма с участието на Захари Бахаров, Луиза Григорова и Весела Бабинова, а в подготвеното презентационно видео към нея популярните лица отправят мотивиращи и вдъхновяващи послания към младите хора – насърчават ги да вярват в себе си, да не се поддават на лошите навици и да се научат да казват „Не“, когато биват подтиквани да тръгват по пътя на зависимостите.
Видеоматериалите по кампанията са подходящи за ученици в гимназиален етап на обучение, като прожекциите могат да се организират от училищата като извънкласна дейност, на която да присъстват учители, психолози и други специалисти. Темата след това може да се разгърне в беседа или дискусия, на която младежите да задават своите въпроси. Видеата могат да се гледат и в рамките на часа на класа.
На събитието днес присъстваха още началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, началникът на РУО-Габрово Георги Маринов, служители на Общината и др.
Новини
Отбелязваме 190 години от Първото светско новобългарско училище
Първото светско новобългарско взаимно училище у нас, чийто приемник е Националната Априловска гимназия в Габрово, отбеляза днес, 14 януари, 190 години от основаването си. Празникът на гимназията се проведе пред паметника на благодетеля Васил Априлов, където бяха поднесени цветя и се състоя официалната част на честването.
В тържествената церемония на Национална Априловска гимназия се включиха ученици от габровското елитно училище, а слово за празника произнесе директорът Елвира Христова.
Събитието беше уважено от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателя на ОбС – Габрово Климент Кунев, зам.- кметовете на Габрово Мария Йозова и Невена Минева, областния управител Мария Башева и заместниците ѝ Иван Любомиров и Даниела Маринова, началника на РУО Георги Маринов, ректора на ТУ – Габрово проф. Илия Железаров, ръководители и представители на културни и образователни институции. От името на журналистите в Габрово цветя пред паметника поднесоха председателят на СБЖ – Габрово Христо Петров и кореспондентът на БТА Радослав Първанов.
Пред присъстващите беше прочетен Поздравителен адрес, изпратен от президента Румен Радев по случая, а съветникът на президента по образование Димитър Здравков, удостои гимназията с Почетния знак на държавния глава. Той се присъжда за изключителната роля на училището в развитието на българското образование и бе приет от директора на НАГ Елвира Христова.
Преди церемонията, от храма „Успение Богородично“ тръгна литийно шествие на габровските свещеници, водено от архиерейския наместник отец Руслан и Никополския епископ Матей, викарен епископ на Великотърновския митрополит. Пред паметника на основателя на Априловото училище те отслужиха празничен водосвет.
Традицията продължава и Националната Априловска гимназия е едно от водещите иновативни училища в страната, заяви в приветствието си министърът на образованието проф. Галин Цоков.“Априловското училище дава на България един завет – да се изведе на предно място образованието. Образованието да промени България и българите и ние всички заедно трябва да продължим този завет“, допълни още той.
Априловска гимназия ще отбележи своята кръгла годишната с поредица от събития и инициативи през цялата 2025 година.
-
Културапреди 4 дни
С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“
-
Любопитнопреди 5 дни
Ново масажно студио отвори врати в Габрово
-
Културапреди 5 дни
„Преминал майстор през земята“ кани младите таланти да почетат Колю Фичето
-
Новинипреди 4 дни
Психиатричната болница в Севлиево вече и с грижа за здравето на деца и юноши
-
Кримипреди 4 дни
Тревожно: Почти 900 пътни нарушения в региона само за седмица!
-
Любопитнопреди 2 дни
Hells’s kitchen гостува тази неделя в Трявна
-
Културапреди 5 дни
„Бременските музиканти“ на сцената на Кукления театър
-
Новинипреди 4 дни
Грипът е сериозно заболяване! Не се самолекувайте!