Свържи се с нас

Общество

Да помогнем на Велизара

Published

on

ВелизараВелизара Пенчева е на 5 години, от Габрово.

При раждането се установява, че момиченцето е с дефект на невралната тръба – спина бифида.

Спина бифида се дели на няколко форми по тежест. Формата на Велизара е менингоцеле лумбалис. При нея част от предпазващите нервната тъкан на гръбначния мозък мембрани (менингите) излизат от отворените прешлени на гръбначния стълб. Оприличават ги на сак, който покрива и защитава гръбначномозъчната течност и нервната тъкан. Гръбначният мозък остава незасегнат.

Предпазната мембрана обикновено е покрита с кожа. Ако тя е прекалено тънка, се налага незабавна оперативна намеса, за да се избегне спукване на сака, което може да доведе до тежки усложнения.Случаят на Велизара е такъв и затова, на еднодневна възраст, е приведена в Пирогов за затваряне на дефекта.

За съжаление операцията се оказва неуспешна и след седмица се налага да бъде извършена повторно.

На втория месец на бебето е поставена и ликвородренираща клапна система заради хидроцефалия, която е едно от най-честите усложнения при спина бифида (епикриза стр. 1 и стр. 2).

С прибирането у дома проблемите не свършват. Детето започва да развива уроинфекции – също много често усложнение при спина бифида, тъй като увреждането в лумбосакралната област нерядко засяга и тазовите резервоари.

Следва нова операция в Пирогов (епикриза стр. 1 и стр. 2). След процедурата Велизара развива „тежко септично състояние, което налага масивна антибиотична терапия”. 2 месеца по-късно отново е оперирана за протезиране на уретерите (епикриза стр. 1 и стр. 2).

През 2014 година детето претърпява шеста операция за корекция на стомите.

Сега на Велизарка трябва да бъде извършена ортопедична операция – супракондиларна деротационна остеотомия вляво. Корекцията е задължителна, за да се избегне нарушение на походката в бъдеще.

По принцип такъв вид операции се извършват и в България, затова родителите получават отказ от фонда за лечение на деца (стр. 1 и стр. 2), но след шест интервенции у нас, страхът, че може отново да се стигне до усложнения и повторни операции, ги подтиква този път да изберат специализирана клиника в чужбина: „За предстоящата ортопедична операция решихме да отидем в чужбина,защото искаме да бъде направена както трябва, от специалист с повече опит, в детска специализирана клиника, който се занимава точно в тази област – невроортопедията. Желаем този път всичко да се получи от първия път и детето да получи адекватно и качествено лечение.”

Обявяваме кампания за набиране на 20 000 евро (17 200 евро за операция и болничен престой, 500 евро за придружител (оферта стр. 1 и стр. 2), 1 300 евро за ортопедични обувки и 1000 евро за самолетни билети за 2 ходения до Германия) за лечение на Велизара Пенчева в болница Румелсберг, Германия.

Дарителска банкова сметка
Титуляр: Велизара Николаева Пенчева
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG21 FINV 9150 1316 5016 93 – в лева
BIC: FINVBGSF

Телефон за връзка с майката на Велизара: 0876343042

Новини

Заедно за Щилиян – Зов за помощ

Published

on

Щилиян Стойков e на 33 години от Габрово. Лекарите скоро след раждането му установяват, че той страда от ДЦП и неговите родители го изоставят в дом. Прекарва детството и юношеството си сам, по домове и институции. Детската Церебрална Парализа е тежко заболяване, което засяга силно мускулатурата на тялото и води до парези, неволеви движения, стягане на мускулите, координационни нарушения и др. Въпреки заболяването си и трудностите да се придвижва, Щилиян отказва да използва инвалидна количка и успява да ходи с канадки, макар и да му коства повече усилия, за да запази независимостта си.

Увреждането му никога не го е спирало да следва своите цели. На 18 години, без подкрепата на никого, поема по своя път и напуска институциите. С един сак дрехи, много хъс и изпълнен с мечти, се записва в Технически университет в Габрово и заживява самостоятелно. Придобива успешно Бакалавър и Магистратура, и скоро след това започва да работи като технически сътрудник.

Не след дълго се записва на шофьорски курсове, закупува автомобил, който адаптира, за да може да се управлява с ръце и сега е пълноправен шофьор. Така той успява да сбъдне една мечта, да бъде самостоятелен, независим и да може да пътува.

През 2024 г, Щилиян се разболява, появяват се бъбречни кризи една след друга и се оказва, че той е предразположен към бъбречни проблеми, заради основното му заболяване (ДЦП). След постъпване в болницата в Габрово, многобройни прегледи и продължително лечение – кое правилно, кое не, нещо се случва и той се събужда парализиран. Поставят му нова, допълнителна диагноза – Синдром на Гилен-Баре. Това е рядко автоимунно заболяване, което се отключва след тежка инфекция (сепсис). Щилиян се оказва с тежка парализира от врата надолу, затруднено дишане, тазово- резервоарни нарушения и адски болки.

След почти 5 месеца в болницата в Габрово Щилиян бе прехвърлен в София – Токуда. Там бяха направени обстойни изследвания и диагнозата бе потвърдена. Щилиян остава в интензивното отделение на Токуда, където му се назначава правилна диета и всекидневна активна рехабилитация. 40 дни по-късно, с правилно лечение и рехабилитация Щилиян е с видимо подобрение и е една крачка по-близо до предишния си живот и надеждата, че може да се оправи. Гилен-Баре е състояние, което те срива за един ден, но изисква интензивна, всекидневна рехабилитация в продължение на месеци, дори години, за да се върнеш там където си бил преди.

Щилиян може да си върне независимостта и предишния живот. Той е упорит, целеустремен и не пада духом дори и в този така тежък период. Но има нужда от помощ. В момента е настанен в Рехабилитационна болница Сердика, където неговият престой струва 4 хиляди лева месечно. В цената влизат 24-часови медицински грижи и наблюдение, всекидневна рехабилитация от специалист, пълна помощ при хранене, къпане, тоалет и т.н.

Препоръката на лекарите е поне една година интензивна рехабилитация, която е на обща стойност 60 хиляди лева. Сумата, за съжаление, е непосилна за Щилиян.

Вярвам, че може заедно да върнем Щили към неговият любим живот, защото той толкова го обича.

Може да помогнете на Щилиян през платформата PavelAndreev.ORG  https://pavelandreev.org/bg/campaign/zaedno-za- shtiliyan?fbclid=IwY2xjawHo5vdleHRuA2FlbQIxMQABHWmUZ7Q0sN- baRCPiEdbd99QZjaoW8YFgGEh0gjT5Oh0P44MTUnsYrKe8g_aem_Dj71ADCSjJiUQK1T48Y6 mA

/Стефан Виет – организатор на кампанията за Щилиян Стойков/

Зареди още

Новини

Мерки за пожарна безопасност през отоплителния сезон

Published

on

Министерството на вътрешните работи и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ публикуваха набор от препоръки за повишаване на безопасността през есенно-зимния отоплителен сезон 2024/2025 година. Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Габрово предупреждава гражданите да спазват мерки, които могат да предотвратят инциденти с пожари.

Основните препоръки включват използването на стандартни и напълно обезопасени отоплителни и нагревателни уреди. Изрично се препоръчва да не се оставят тези уреди без наблюдение, особено ако в домакинството има малки деца или възрастни хора с ограничена подвижност.

При инсталиране на локални отоплителни уреди и димоотводни тръби се изисква разстояние от поне 0,5 метра от горими и трудно горими материали като ламперии и мебели. Освен това е забранено използването на уреди, работещи с газ пропан-бутан, в помещения без естествена вентилация или под нивото на прилежащия терен.

Гражданите трябва да почистят и ремонтират комините и димоотводните тръби преди началото на сезона. Категорично е забранено принудителното възпламеняване на горими отлагания по комините и вентилационните въздухопроводи, както и използването на въздухопроводи като димоотводи. Разпалването на печки с лесно запалими и горими течности като бензин и нафта също е недопустимо.

Поставянето на материали и оборудване върху отоплителни уреди, както и на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителя, е строго забранено.

В случай на пожар, е важно незабавно да се напусне помещението и да се потърси помощ на телефон 112.

За допълнителна информация и консултации, гражданите могат да се обърнат към Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Габрово на адрес: ул. „Антим Първи“ 1, телефон: 066 800 160 или e-mail: rspbzn_gabrovo@mvr.bg.

С тези препоръки властите се стремят да намалят риска от пожари и да осигурят безопасността на гражданите през зимния сезон.

Зареди още

Новини

Ивановден е! Честит празник!

Published

on

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.

В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.

У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.

Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица