Свържи се с нас

Общество

Кметът: Честит празник на народните будители!

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Честит празник на всички, свързани с българското училище, с книгите, с културата и стремежа ни да се грижим не само за насъщния, но и за храната на своята душа.

Първи ноември е денят, в който почитаме имена като Васил Априлов и Никола Палаузов, Райчо Каролев и Радион Умников, в който говорим за Паисий и Вазов, препрочитаме Ботев и разказваме на малките кои са Неофит Бозвели, Любен Каравелов и Добри Чинтулов.

Не могат да бъдат споменати имената на всички хора, които са се грижили за духовността в България през годините, защото те са неизброими. Неизброими са книгите, които са оставили те, следите от делата им, не всички техни думи са записани.

Можем да видим обаче резултата от тях. България е държава на 1300 години. Преминала през какво ли не, но оцеляла.

Можем също да чуем думите им отново, да се вслушаме в тях. След това да ги приемем като наши и да ги продължим.

Нека списъкът с имена стане не само неизброим, но и необозрим.

Благодаря на всички, които на първи ноември ще се поздравят с празника. Щастлива съм, че ви има!

Таня Христова
Кмет на Община Габрово

Новини

Заедно за Щилиян – Зов за помощ

Published

on

Щилиян Стойков e на 33 години от Габрово. Лекарите скоро след раждането му установяват, че той страда от ДЦП и неговите родители го изоставят в дом. Прекарва детството и юношеството си сам, по домове и институции. Детската Церебрална Парализа е тежко заболяване, което засяга силно мускулатурата на тялото и води до парези, неволеви движения, стягане на мускулите, координационни нарушения и др. Въпреки заболяването си и трудностите да се придвижва, Щилиян отказва да използва инвалидна количка и успява да ходи с канадки, макар и да му коства повече усилия, за да запази независимостта си.

Увреждането му никога не го е спирало да следва своите цели. На 18 години, без подкрепата на никого, поема по своя път и напуска институциите. С един сак дрехи, много хъс и изпълнен с мечти, се записва в Технически университет в Габрово и заживява самостоятелно. Придобива успешно Бакалавър и Магистратура, и скоро след това започва да работи като технически сътрудник.

Не след дълго се записва на шофьорски курсове, закупува автомобил, който адаптира, за да може да се управлява с ръце и сега е пълноправен шофьор. Така той успява да сбъдне една мечта, да бъде самостоятелен, независим и да може да пътува.

През 2024 г, Щилиян се разболява, появяват се бъбречни кризи една след друга и се оказва, че той е предразположен към бъбречни проблеми, заради основното му заболяване (ДЦП). След постъпване в болницата в Габрово, многобройни прегледи и продължително лечение – кое правилно, кое не, нещо се случва и той се събужда парализиран. Поставят му нова, допълнителна диагноза – Синдром на Гилен-Баре. Това е рядко автоимунно заболяване, което се отключва след тежка инфекция (сепсис). Щилиян се оказва с тежка парализира от врата надолу, затруднено дишане, тазово- резервоарни нарушения и адски болки.

След почти 5 месеца в болницата в Габрово Щилиян бе прехвърлен в София – Токуда. Там бяха направени обстойни изследвания и диагнозата бе потвърдена. Щилиян остава в интензивното отделение на Токуда, където му се назначава правилна диета и всекидневна активна рехабилитация. 40 дни по-късно, с правилно лечение и рехабилитация Щилиян е с видимо подобрение и е една крачка по-близо до предишния си живот и надеждата, че може да се оправи. Гилен-Баре е състояние, което те срива за един ден, но изисква интензивна, всекидневна рехабилитация в продължение на месеци, дори години, за да се върнеш там където си бил преди.

Щилиян може да си върне независимостта и предишния живот. Той е упорит, целеустремен и не пада духом дори и в този така тежък период. Но има нужда от помощ. В момента е настанен в Рехабилитационна болница Сердика, където неговият престой струва 4 хиляди лева месечно. В цената влизат 24-часови медицински грижи и наблюдение, всекидневна рехабилитация от специалист, пълна помощ при хранене, къпане, тоалет и т.н.

Препоръката на лекарите е поне една година интензивна рехабилитация, която е на обща стойност 60 хиляди лева. Сумата, за съжаление, е непосилна за Щилиян.

Вярвам, че може заедно да върнем Щили към неговият любим живот, защото той толкова го обича.

Може да помогнете на Щилиян през платформата PavelAndreev.ORG  https://pavelandreev.org/bg/campaign/zaedno-za- shtiliyan?fbclid=IwY2xjawHo5vdleHRuA2FlbQIxMQABHWmUZ7Q0sN- baRCPiEdbd99QZjaoW8YFgGEh0gjT5Oh0P44MTUnsYrKe8g_aem_Dj71ADCSjJiUQK1T48Y6 mA

/Стефан Виет – организатор на кампанията за Щилиян Стойков/

Зареди още

Новини

Мерки за пожарна безопасност през отоплителния сезон

Published

on

Министерството на вътрешните работи и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ публикуваха набор от препоръки за повишаване на безопасността през есенно-зимния отоплителен сезон 2024/2025 година. Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Габрово предупреждава гражданите да спазват мерки, които могат да предотвратят инциденти с пожари.

Основните препоръки включват използването на стандартни и напълно обезопасени отоплителни и нагревателни уреди. Изрично се препоръчва да не се оставят тези уреди без наблюдение, особено ако в домакинството има малки деца или възрастни хора с ограничена подвижност.

При инсталиране на локални отоплителни уреди и димоотводни тръби се изисква разстояние от поне 0,5 метра от горими и трудно горими материали като ламперии и мебели. Освен това е забранено използването на уреди, работещи с газ пропан-бутан, в помещения без естествена вентилация или под нивото на прилежащия терен.

Гражданите трябва да почистят и ремонтират комините и димоотводните тръби преди началото на сезона. Категорично е забранено принудителното възпламеняване на горими отлагания по комините и вентилационните въздухопроводи, както и използването на въздухопроводи като димоотводи. Разпалването на печки с лесно запалими и горими течности като бензин и нафта също е недопустимо.

Поставянето на материали и оборудване върху отоплителни уреди, както и на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителя, е строго забранено.

В случай на пожар, е важно незабавно да се напусне помещението и да се потърси помощ на телефон 112.

За допълнителна информация и консултации, гражданите могат да се обърнат към Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Габрово на адрес: ул. „Антим Първи“ 1, телефон: 066 800 160 или e-mail: rspbzn_gabrovo@mvr.bg.

С тези препоръки властите се стремят да намалят риска от пожари и да осигурят безопасността на гражданите през зимния сезон.

Зареди още

Новини

Ивановден е! Честит празник!

Published

on

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.

В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.

У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.

Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица