

Новини
Какво свързва габровско село с Нидерландия?
Позволете ми да ви разкажа една необичайна история. Главните герои в нея са Алберт и Шани. Родом са от Нидерландия, но завинаги ще останат свързани с България.
Той е на 75 години, а тя на 72. Семейство са от почти 53 години. През далечната 1992 г. идват за първи път в България. След промените се създават много организации, които се стремят да обединят разкъсания на две свят, преодолявайки различията.
Алберт и Шани се включват в такава организация, оперираща в цяла Европа – „The Bridge“, благодарение на която пристигат в София. В продължение на пет години прекарват там 2, 3 седмици всяко лято, в които заедно с екип работят с деца, организират обучения и създават приятелства.

„След време осъзнахме, че България е по-голяма от София и просто си хванахме автобуса. Отидохме в Сливен без да познаваме никого и така започна всичко…“
През 1996 г. за първи път попадат в ромско село. И тогава се влюбват… в хората. Организират забавления за деца всяка година и постепенно разширяват дейността си, намирайки ключа към сърцата.
Вярват, че имат призвание да работят с деца и тийнейджъри от малцинства, и на въпроса „Защо?“, отговарят просто: „Бог ни даде любов за тях.“

По начина, по който говорят, можеш да разпознаеш истинска обич и загриженост. Съвсем случайно, ако вярвате в случайности, намират стара, рушаща се къща в габровското село Поповци. Купуват я, след което я ремонтират.
Оттогава, вече 7 години, прекарват в нея половината от годината. И не са сами. Тиинейджърите, които събират от селата в различни краища на България, учат на християнски ценности, вяра и надежда. И за да не са празни думите им, стават пример с живота си, като отварят дома си за тях.
Споделят, че най-голямото предизвикателство е да накарат младите хора да повярват в себе си. „Не е толкова трудно да кажеш на някого – можеш да имаш страхотно бъдеще. Просто те никога не го чуват…“

Те отиват там, където никой не ходи, показват грижа и приемане, на тези, които другите отхвърлят. Отношението им отваря много заключени врати. „Големите неща започват с малки крачки“, казват те и с гордост и усмивка разказват за плода от работата си.
Алберт и Шани водят и часове по английски, които се посещават от група младежи от с. Зимница, трима от които ще продължат образованието си в университет. Да видят точно такава промяна е изключително специално за възрастната двойка.
Точно като за песен на Майкъл Джексън, те вярват, че промяната започва от нас, вярват в бъдещето на страната ни, което принадлежи на младите. В момента работят с екип от точно такива млади и мотивирани хора, и се надяват дейността им да бъде продължена дълго след тях.
Категорични са, кое е любимото им нещо в България – за Шани това е къщата им, с гледка към планината, а за Алберт са хората.

Попитах ги, ако можеха да изберат едно нещо, което всеки човек на Земята да знае за родината ни, кое би било то. Отговорът не беше изненадващ – „България има невероятна природа!“
Понякога имаме нужда някой да ни напомни да ценим повече нещата, които приемаме за даденост. Природата, хората, животът, вярата, бъдещето…
Тук идва краят на тази история, но не и на историята на живота. Огледайте се! Добрите примери съществуват! Погледете и в огледалото и „бъдете промяната, която искате да видите в света“!
Автор: Мария Матева,
студент 1 курс, Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници