


снимка: Тодорка Мирчева
Регионален център „Читалищата – Габрово“ и Народно читалище „Искра – 1954“ – кв. Лютаци организираха Празник в синхрон с пролетното настроение. Таня Георгиева и Пенка Ненкова положиха тази година усилия да се случи един импровизиран фестивал на копривата.

снимка: Тодорка Мирчева
Под мотото „Да се хванем за зеленко“ в театралния салон на читалището в квартал Лютаци се събраха хората, които поддържат творческия дух през годините в населените места на нашия град.

снимка: Тодорка Мирчева
Участие с вокални групи, кулинарни гозби и изкушения взеха домакините, народните читалища в кварталите Недевци, Хаджицонев мост, Русевци, “Будителите – 2017“, селата Гарван, Съботковци, Козирог, Райновци.

снимка: Тодорка Мирчева
Българският народ по показването на копривата и кукувичата песен е знаел, че вече твърдо пролетта е дошла. Жените се захващали да правят гозби от коприва, лапад и див чесън.

снимка: Тодорка Мирчева
В миналото те не са били запознати с химичния състав на копривата и дивия чесън, но безгрешно са познавали лечебните им свойства. Копривата при рани се използвала като кръвосъсирващо средство, а дивият чесън срещу високо кръвно.

снимка: Тодорка Мирчева
Днес вече са направени редица изследвания и всеки може да разбере безбройните ползи от консумацията и потреблението на тези зелени природни храни.

снимка: Тодорка Мирчева
Сред красивия декор на сцената, дело на днешния професор Никола Хаджитанев, се изявиха най-малките участници в празничната програма.

снимка: Тодорка Мирчева
Вероника и Дияна Светославови Петрови от квартал Лютаци, Иван и Ани Пеневи от квартал Лисец представиха на гостите тематични стихотворения.

снимка: Тодорка Мирчева
Децата от село Гарван, под ръководството на Васил Папазов, и музикант в ансамбъл „Габровче“, представиха един творчески експеримент на база на ритъм.

снимка: Тодорка Мирчева
Ритъмът се използва като терапия, но тук целта на Васко Папазов не бе терапевтичният ефект, а да види заложбите на деца, които никога не са свирили на музикален инструмент. Дали могат на „АУФТАКТ“, т.е. върху музика да прескачат силното време и да изсвирват слабото. Интересен, забавен подход за работа с малки деца да се тренира техният слух и внимание.

снимка: Тодорка Мирчева
Впечатляващ е фактът с изографисването на стенописа на сцената на читалището от художника Никола Хаджитанев. В началото на 70-те години на миналия век стените са някак постни. Художникът решава да направи дарение на читалището като ги изпише.

снимка: Тодорка Мирчева
Както казва шеговито той: „много яйца и туткал са отишли за боите“. Стената първо е обработена с обезмаслено мляко – суроватка. После цялото село е идвало да дава предложения, даже и копривата къде да бъде изографисана.

снимка: Тодорка Мирчева
Извор на духовност и неповторимост по дейност са нашите читалища. Предстоят им следващи съвместни работи, от които ще имат полза, заради обменения опит и културата, която съхраняват и представляват.
Автор: Тодорка Мирчева.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“