Свържи се с нас

Култура

„Cherchez la femme!” в Дома на хумора и сатирата

Published

on

снимка: ДХС

снимка: ДХС

Под това закачливо наименование Домът на хумора и сатирата представя любопитна тематична колекция от художествения си фонд „Хумор на народите“. През целия месец март гостите на Веселата къща имат възможност да се насладят на многобройните интерпретации на образа на жената – муза и вдъхновител на десетки творци.

Изложбата „Cherchez la femmе!” („Търсете жената!“) е посветена на женската красота, чар и обаяние. В нея са представени 29 плаката на 22 автори от Полша, Турция, Корея и България, както и 12 изящни пластики на 9 български скулптори.

След имената на графиците се отличават всепризнати майстори на плаката и лауреати на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата през годините: Джемалетин Йълдъз (Турция) – носител на Голямата награда „Златният Езоп“, проф. Тодор Варджиев, проф. Николай Младенов, Божидар Икономов, Милена Абанос, Люба Томова, Красимира Друмева и др. С малки пластики в колекцията са представени едни от най-известните съвременни скулптори у нас. Много настроение носят творбите на Вежди Рашидов, Димитър Рашков, Петьо Александров, Маргарита Пуева, Димитър Сотиров, Михаил Шапкаров и др.

Женските образи са изваяни с много любов, но и с тънко чувство за хумор и провокация към зрителите.

снимка: ДХС

снимка: ДХС

Заглавието на изложбата не е избрано случайно. Прословутата фраза „Cherchez la femme!“ („Търсете жената!“) на Александър Дюма-баща („Парижките мохикани“, 1854) добива популярност и се ползва при всеки случай, когато се търси причината или източникът на даден проблем или ситуация. Това звучи като признание, че нищо важно или заплетено не се случва без участието на жената, т.е. тя е в основата на всяко значимо събитие.

Жената е универсалният вдъхновител на всички велики постъпки в историята, но често и причина за много глупави и необмислени действия от страна на мъжете. Тя – жената – е въплъщение на крехкост, невинност и слабост, съчетани с физическа и духовна издържливост, хитрост, коварство, любов и омраза.

Тя е музата, която вдъхновява и обсебва творците. Нека в този месец се насладим на шеговитите им погледи към нежните половинки на човека.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица