Свържи се с нас

Култура

Камерният оркестър отбелязва 85-годишния юбилей на създателя си

Published

on

Днес, 22 февруари, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“ на Габровския камерен оркестър ще гостува изтъкнатият български пианист Веско Стамболов. Програмата включва Концерт за 2 цигулки и оркестър „Ехо“ от Антонио Вивалди, Концерт за пиано и оркестър в до мажор от Йозеф Хайдн, Сюита за цигулка, виола и оркестър от шведския романтичен композитор Курт Атерберг, Концерт за пиано от Хенрих Гурецки, и Елегия от Христо Питев.

Концертът се посвещава на 85-годишния юбилей на създателя на Габровския камерен оркестър Христо Питев, съобщиха от местната общинска администрация.

Цената на билета е 3 лева. За ученици, студенти и лица над 65 г. входът е свободен.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Основателят на Габровски камерен оркестър ХРИСТО ПИТЕВ е една от интересните личности в българския музикален живот от втората половина на ХХ век. Човек с широки културни интереси и с огромно любопитство към точните науки, той върви самотно по своя собствен път неизкушен от слава и суета. Необезпокояван от властта, поддържа контакти с реномирани западни музикални издателства по време на „желязната завеса“. Това му дава шанса заедно с изтъкнатите композитори Константин Илиев, Лазар Николов и Георги Тутев да е сред най-информираните български музиканти по отношение на развитието на модерната музика в Западна и Източна Европа. Любопитството му към теоретичното музикознание закономерно го довежда до интересни открития в тази област. Неговите теоретични концепции са високо оценени от научните среди в БАН. Голям късмет за Габрово е, че именно такава личност през 1969г. създава камерния оркестър в нашия град. Вече 47 години Габровския камерен оркестър върви по пътя на своя баща, търсещ непознатото, любопитен към модерността и експериментиращ.

Христо Питев е роден в Габрово през 1930 г. След завършване на Априловската гимназия в родния си град, през 1953 г. се дипломира в теоретичния факултет на Музикалната академия в София, където учи композиция като частен ученик на проф. Веселин Стоянов. След завръщането си в Габрово се включва много активно в музикално-обществения живот на града като инициатор на много начинания. Освен на Габровския камерен оркестър е бил диригент на детския и смесения хор на Народно читалище „Априлов-Палаузов”. Написал е десетки произведения в почти всички жанрове, много от които са посветени на Габрово. Изнася лекции в Музикалната академия – София, Висшето училище за музика „Ханс Айслер” – Берлин и консерваторията „Ференц Лист” в Будапеща. Като теоретик и музиковед има множество публикации в българския централен печат и в чужбина. ЕЛЕГИЯ за струнен оркестър е създадена през 1994 г. и е част от цикъл от пет пиеси, посветени на 25 г. от създаването на Габровския камерен оркестър.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица