

Култура
Габровски автори в „Маски и култура“
„Маски и култура” е най-новото издание на Регионалния исторически музей – Перник, излязло от печат в края на януари. В него са публикувани доклади от научната конференция, проведена в рамките на 24-я Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” – Перник 2015. Тази конференция е значим форум, с фокус върху маскарадната традиция у нас и в Европа, често участват специалисти от Сърбия, Македония, Италия, Гърция. В Перник се събират не само музейни работници, но и представители на академичните среди, университетски специалисти, фолклористи, етнолози, етномузиколози и пр. Така постепенно всичко прочетено, разказано, демонстрирано, коментирано, анализирано по темата „карнавал” и „маскарад” се превръща в ценна история, написана в 21 век с поглед не само към към миналото и настоящето, но и към бъдещето.
В цитирания том са поместени две публикации на музейни работници от Габрово. Младата уредничка от АЕК „Етър” Павлина Дамянова се спира на „Кукерските игри в село Голямо Дряново, Казанлъшко – традиция и приемственост” (стр.96-98). В съобщението си тя разглежда кукерските игри на наследници на балканджии, преселили се от Габровски колиби в средата на 19 в. в село Голямо Дряново, област Стара Загора.
Втората работа „Другият живот на маските” (стр. 151-156) представя колекцията от маски, които притежава Музеят „Дом на хумора и сатирата”. Нейна авторка е уредник Венета Козарева. Тя разкрива мястото на колекцията в „музейното пространство и програма. Това е първото представяне на колекцията на научен форум. Даваме си сметка, че отдалечени от своята епоха, родина или населено място, създател, предишен притежател, творци, маските живеят свой нов и много различен живот. Тяхното присъствие в музея не е случайно и те не постъпват хаотично, а са в резултат на последователна проучвателска и събирателска работа, провеждана целенасочено близо 20 години.”
Последователно са представени маските, изложени в различни експозиционни пространства. Голямо място е отделено на експозицията „Да живее карнавалът!”, акцентирано е на габровската традиция в миналото и днес, и е обърнат поглед към бъдещето чрез утвърждаване на относително нов празник за габровци, какъвто е 11 ноември (11.11.в 11 ч 11 минути) с обявяването – единствено в България – на Петото годишно време. Не е подмината чудесната колекция от кукувенгерски маски на Михаил Бенчев, разгледани са също така съвременни маски от други европейски и по-далечни страни.
Следващият акцент са маските в изложбата „Маската – лицето на празника” с артефакти от Африка, изтъкнат е приносът на Сълза Петканова (1923-1996) за обособяването на колекцията; анализират се различни публични и медийни презентации на маските от фонда на музея.
Тазгодишната конференция от програмата на 25-я Юбилеен международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” – Перник 2016 бе на тема „Карнавалите в маскарада”. И двете събития преминаха в приповдигнатата и респектираща атмосфера на вписването на Сурва в Представителната листа на нематериалното културно наследство на човечеството. Това е своеобразна мобилизация за всички участници, затова и Козарева избира да представи „Габровският карнавал и габровският фолклор – проекции от вчера и днес”. Знайно е, че и фестивалът в Перник, и габровският фестивал на хумора са почти връстници, преминават през редица изпитания и всеки намира посоката на своето съвременно развитие.
Козарева е засегнала мястото на Дома на хумора и сатирата за изучаване и популяризиране на габровския карнавал; карнавалните емблеми, пренесени от първите издания в социалистическата епоха и породени от местния фолклор, превъплъщенията на котката – водач на карнавала и една от неговите разпознаваеми емблеми, вицови ситуации около нея; статуята на Рачо Ковача като част от емблемите на карнавала; политиците като герои в карнавала и митове за техните игрови появи и на живо; фолклорното говорене около образите им; нови прочити на габровския хумор; фолклорното начало в карнавални сувенири от вчера и днес и други от пъстрия калейдоскоп на неповторимия габровски празник, който няма конкурент в съвременното градско пространство в цялата страна.
Томът с научните текстове от тазгодишната конференция ще бъде готов в навечерието на следващия фестивал „Сурва” през 2017 г.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


Култура
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий


С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.
Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.
С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.
Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.
Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.


Култура
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново


При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.
Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.
В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.
След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.


-
Новинипреди 6 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Културапреди 7 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 6 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Кримипреди 6 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 6 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 5 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание