

Новини
Студено! Денят започна с 12,4 °С под нулата в Габрово и жълт код
Времето в Габрово е ясно и много студено. Духа слаб северен вятър със скорост 1 м./сек. Височината на снежната покривка в централната градска част достига 35 см. Температурата на въздуха е минус 12,4 градуса, а влажността – 80%.
Проходът Шипка е проходим при зимни условия. Температурата на въздуха там е минус 13 °С. Височината на снежната покривка е около 80 см. Пътното платно е обработено, почистено и опесъчено. Остава в сила забраната за движение на МПС с обща маса над 12 тона.
Пътят за м. Узана е в добро състояние – почистен и опесъчен. Пътищата за Севлиево, Трявна, Дряново са почистени, на места заледени и са проходими при зимни условия.
Към този час няма потребители, лишени от ток.
Основните дейности относно транспорт, водоснабдяване, снабдяване на населението с хранителни и други основни стоки, сe изпълняват в рамките на нормалната дейност при зимни условия.
ОП Благоустрояване ще продължи и през днешния ден да обработва градските улици.
Фирма Димас днес ще извърши уширения на пътните участъци в районите на кметства Балани, Поповци, Гръблевци, Жълтеш, Лесичарка и Трънето.
Възникнали са затруднения в работата на „Топлофикация – Габрово” АД. Информация от дружеството ще бъде дадена допълнително.
Учениците, подлежащи на задължително обучение и живеещи в населени места, в които няма училища през учебната 2015/ 2016 година, са транспортирани до ОУ Хр. Ботев, СОУ „Р. Каролев” и СОУ „Отец Паисий”, ОУ „Цанко Дюстабанов”и водят нормален учебен процес.
Прогнозата за времето днес е, че ще бъде предимно слънчево. Атмосферното налягане е близко до средното за месеца и през деня слабо ще се понижи. Ще духа слаб вятър от юг – югозапад. Очаквана максимална температура около минус 1 °. В планината ще бъде предимно слънчево. Ще духа умерен запад-югозападен вятър. Максимална температура на височина 1200 метра около минус 2°, на 2000 метра – около минус 8°.
Информация за възникнали кризисни събития на територията на община Габрово може да съобщавате на тел. 066 80 33 28; 0884 000 141; 066 818 375;
Жълт код за ниски температури е обявен в 16 области на страната. Това сочи справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към Българска академия на науките.
Кодът е в сила за областите Кюстендил, Перник, София – град, София – област, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Шумен. В областите с обявен жълт код ще бъде студено, с минимални температури между минус 15°и минус 10°, като очакваните максимални температури също ще бъдат отрицателни.
ВНИМАНИЕ! Община Габрово напомня някои от задълженията и отговорностите на своите граждани, ръководители, собственици на фирми, наематели или ползватели на търговски обекти, ателиета за услуги, кооперации, държавни учреждения, учебни заведения, детски градини и обществени организации, съгласно разпоредбите на Наредба №1 за чистотата в Габровска Община, а именно:
Съгласно чл. 2 и чл.19 – „Да почистват редовно:
1. Прилежащите тротоари от сградите, а там където няма такива – по дължината на обектите и на ширина 2 м от тях;
2. Дворовете и входовете около обектите;
3. През зимния сезон терените по т.1 и т.2 да се почистват от сняг и ледени висулки от сградите.“
Съгласно чл.15 „Поддържането на чистотата на местата за паркиране на лични и обществени превозни средства е задължение на собствениците им и на експлоатиращите паркингите фирми, предприятия и организации.
Съгласно чл. 24 т. 7, т. 8 и т. 9 „Забранява се:
Хвърлянето в кофите и контейнерите за смет на горива и избухливи вещества, горящи и неизгасени отпадъци, твърди и обемисти предмети, строителни материали, течности, стружки и др., които могат да повредят сметосъбиращите машини и съдовете за смет;
Изхвърлянето на битовите отпадъци извън контейнерите и съдовете за смет и препълването им;
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД набира работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие


Музей „Етър“ проведе практически семинар, на тема: „Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие.

Опит и вдъхновение от Чешката република“ Лектор на семинара беше д-р Ева Куминкова, главен асистент в катедрата по Европейска Етнология в Масариковия университет в Бърно.

Чрез теоретична част, казуси и групови занимания музейните специалисти преразгледаха традиционната роля на музеите в документирането, опазването и представянето на живото наследство.

Обсъдиха идеята за музеите като културни посредници, свързващи различни публики в областта на културното наследство, и като социални пространства, отговарящи на потребностите на местните общности. Запознаха се с конкретни примери за това как живото наследство е интегрирано в дейността на музеите в Чешката република.

Освен екипа на музей „Етър“, в семинара взеха участие музейни специалисти от РИМ – Габрово, Музей „Дом на хумора и сатирата“, ИМ – Севлиево, ИМ – Дряново, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, ИМ – „Искра“ – Казанлък.


Новини
Монтираха два от пилоните с осветление на стадион „Христо Ботев“ (Видео)


Първите два 40-метрови стълба с осветление вече се издигат над стадион „Христо Ботев“ в Габрово. Днес фирма „ВЕМАТ“, изпълнител на проекта, монтира съоръженията в горната част на съоръжението.
Поради ограниченото пространство в района, стълбовете бяха поставени поетапно. Долната им част върху бетонните основи още по-рано, а днес върху тях беше вдигната и горната конструкция с прожекторите.
Другите два пилона, които ще бъдат разположени вдясно и вляво от административната сграда, ще бъдат монтирани с по-голям кран цели, като това е планирано за неделя, ако условията позволят.
Всеки стълб разполага с по 30 LED прожектора, всеки с мощност 1600W. Новата система ще осигури над 1200 лукса хоризонтална и около 900 лукса вертикална осветеност – напълно в съответствие със стандартите за телевизионно излъчване.
За допълнителна сигурност осветлението е обезпечено и с дизелов генератор, способен да възстанови електрозахранването до минута след евентуално прекъсване.
След издигането на всички четири стълба предстои калибриране и пълно тестване на системата.


-
Новинипреди 6 дни
Габрово и Севлиево се изправят на футболния терен за дерби
-
Новинипреди 6 дни
Празнуваме 140 години от Съединението на България!
-
Икономикапреди 3 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Любопитнопреди 3 дни
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour завладя Севлиево
-
Икономикапреди 3 дни
Реч за състоянието на Съюза
-
Културапреди 2 дни
Излезе най-новото издание на Исторически музей – Дряново
-
Културапреди 3 дни
Унгарка спечели „Сребърна хлопка“ от Панаира на занаятите
-
Културапреди 3 дни
„Вечери на изпятата поезия“ в Габрово