Свържи се с нас

Любопитно

„Цветен град“ – пример за добро партньорство и за промяна на нагласи

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Габрово може да бъде по-подреден, по-зелен и по-цветен с комплексни грижи, ефективно управление и осъзнатост в хората да опазват хубавото около тях. С тази убеденост участниците в публичното представяне на проект „Цветен град“ коментираха дейностите, инициативите и сътрудничеството с побратимената швейцарска община Тун.

В провелото се в края на миналата седмица събитие се включиха доброволците от кампанията по залесяване на жилищни райони, работниците от звено „Озеленяване“, ръководителят на екипа на Балкански институт по труда и социалната политика в Швейцарското междинно звено Димитър Матев, председателят на Общинския съвет Лена Георгиева, секретарят на Община Габрово Полина Тихова и други.

Според зам.-кмета инж. Нела Рачевиц проектът е възможност за структурирана и организирана работа по поддръжка на зелената система. „Имаме примери в миналото за добре оформени градинки и красиви паркове. Но след 90-те години нещата се случваха епизодично и непрофесионално. Сега черпим практически опит от град Тун, което е много по-ценно от директната материална подкрепа. За добрия резултат е важна не само работата на служителите по озеленяване, но и по-голямата ангажираност на гражданите, които са истинските стопани на зелените площи“, подчерта инж. Рачевиц.

От 1 ноември 2014 г. с решение на Общинския съвет в Габрово функционира звено „Озеленяване“. Дейността му се подпомага чрез реализацията на проект „Цветен град“.

Ангажирани са специалисти от Лесотехническия университет, които участват в подготовката на стратегия за развитие на звеното за седемгодишен период. Ръководният екип посети през тази година гр. Тун, за да се запознае с работата на местната структура, а през летните месеци три групи работници преминаха специализирано обучение при швейцарските си колеги.

Областният управител Николай Сираков определи дейностите като добър пример за надграждане на взаимоотношенията с швейцарската страна. „Радвам се, че Габрово може след тежките инфраструктурни проекти да започне да се занимава с онази част, която носи красота в заобикалящата ни среда. Би трябвало да бъдем по-активни и да имаме личен принос в тази насока“, коментира той.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

В началото на месец октомври младежи от различни доброволчески организации разпространиха информационни материали за зацветяването на шест района. С осигурени по проекта около 1200 корена растения гражданите облагородиха жилищни пространства в кварталите Трендафил II, Русевци, Голо Бърдо, градинката на ул. „Брянска“, площадките на ул. „Видима“, ул. „Острец“ и между блокове „Арда“, „Камчия“, „Ропотамо“.

През лятото в крайречната зона на ул. „Софроний Врачански“ бяха поставени 31 цветни кашпи върху парапета и още 15 висящи саксии на осветителните стълбове.

В градинката до кръговото кръстовище на Консултативна поликлиника е монтирана фигура на котка от студоустойчива вечнозелена растителност. По проекта предстои да бъдат поставени още три цветни фигури, втора кампания по залесяване на жилищни райони и пленер-състезание за студенти по ландшафтна архитектура.

Подготвя се паспортизация на дърветата в три градски зони – градинката до бившия техникум по текстил, алпинеума и водната площ до драматичния театър и ската с паметника на Капитан Дядо Никола на Шиваров мост.

Информацията ще бъде нанесена в географско-информационната система на общината с тенденция в бъдеще да се направи описание за целия град. За същите зони ще бъдат изготвени и технически проекти за реконструкция и поддържане на зелените системи.

Проектът „Цветен град“ се финансира чрез Българо-швейцарската програма за сътрудничество по схема за безвъзмездна помощ към фонд „Партньорство“. Общата му стойност е 438 947,00 лв. Дейностите стартираха от 1 май 2014 г. и ще продължат до 30 април 2017 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Архитектурна работилница ще запознае деца с творчеството на Колю Фичето

Published

on

Поредицата събития по случай 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето продължава в Дряново с вдъхновяваща инициатива за най-малките. На 31 май от 10.00 часа в Исторически музей – Дряново ще се проведе детска архитектурна работилница „Църквата на майстора“, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, организирани от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.

Работилницата е насочена към деца на възраст от 6 до 12 години, които ще имат възможност да се потопят в света на възрожденската архитектура чрез емблематичната църква „Св. Никола“ в Дряново – дело на самия Колю Фичето. Малките участници ще се запознаят с впечатляващи архитектурни елементи като вълнообразния кобиличен фронтон, аркадата и осмостенната камбанария с овални отвори.

Чрез игра и творчество децата ще пресъздадат архитектурни форми със собствените си тела – арка, купол и колона, а след това, вдъхновени от богатата пластична украса на фасадата, ще създадат нейна релефна интерпретация с помощта на хартия, картон и дървени елементи.

Работилницата развива пространствено мислене, наблюдателност и усет към детайла, превръщайки се в истинско архитектурно приключение в духа на Възраждането. Участието е безплатно, но местата са ограничени до 15. Необходима е предварителна регистрация до 12.00 ч. на 30 май на електронна поща: office@museumdryanovo.com, като се посочат двете имена и възрастта на детето.

Организатори са Община Дряново, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Исторически музей – Дряново.

Зареди още

Любопитно

Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица

Published

on

БДЖ организира атракционно пътуване с ретро влак от Горна Оряховица до Трявна и обратно по случай отбелязването на Петдесетница – празника на град Трявна. Влаковата композиция ще бъде съставена от парен локомотив № 16.27 и пет пътнически вагона, като на 7 юни (събота) ще потегли от гарата в Горна Оряховица в 09:55 ч. и ще пристигне в Трявна в 11:40 ч.

По маршрута си са предвидени две спирки – в Трапезица (10:13 ч.) и Велико Търново (10:19 ч.), откъдето сдобилите се с билет също ще могат да се качат и да заемат своето запазено място във влака.

Благодарение на сътрудничеството с Община Трявна за пътуващите ще има подготвени специални сувенирни подаръци във връзка с отбелязването на празника на града. По време на престоя в Трявна гостите ще разполагат с достатъчно време за разходка и възможност да се потопят в невероятната възрожденска атмосфера на града, който в миналото е считан за център на занаятчийството и културното развитие на България, популярен с художествената си школа по дърворезба, иконопис и дюлгерство.

Посетителите ще могат да разгледат специално изградения за празника панаир, разположен до самата жп гара, където родни производители ще представят своята продукция, както и да посетят старата градска част, популярна със своите автентични от едно време дюкянчета, където ще могат да проследят на живо процеса по изработката на дърворезба от съвременните майстори дърворезбари.

Домакините са се погрижили и за най-малките, за които ще има организирани специални забавления. В обратна посока влакът тръгва от Трявна в 16:00 ч., спира във Велико Търново (16:59 ч.) и в Трапезица (17:05 ч.), а пристигането в Горна Оряховица е в 17:25 ч. Цената на двупосочния билет от Горна Оряховица до Трявна е 42 лв. за възрастни с включено запазено място. За децата до 10 години цената е наполовина – 21 лв.

Билетите за атракционното пътуване могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната, както и онлайн през системата за резервации и билетоиздаване, достъпна на https://bileti.bdz.bg/.

Зареди още

Любопитно

Вижте габровския карнавал отпреди 40 години

Published

on

Пак е време за карнавал – обичан и очакван от габровци и гости на града, носещ празнично веселие за малки и големи. Карнавалното шествие през 2025 г. е на 17 май. Очакват ни изненади, емоции и много смях, както подобава на световната столица на хумора.

По своя традиция, Държавен архив – Габрово припомни какъв е бил той в едно недалечно минало. Представените фотографии са от карнавалното шествие преди точно 40 години. Те са дело на фотографа-любител Геньо Димов.

Пак по традиция, снимките, които ви представяме, се публикуват за пръв път в Интернет пространството. Те се съхраняват в Частично постъпление с документи на автора на снимките в Държавен архив – Габрово.

Екипът на Държавен архив – Габрово призовава габровци да даряват свои снимки и видеоклипове от сегашните карнавални шествия, за да може нашето настояще да бъде съхранено за поколенията след нас, които са нашето бъдеще.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица