Свържи се с нас

Новини

Дебат за Целенасочената инвестиционна програма

Целенасочената инвестиционна програма предизвика дискусия по време на заседанието на Регионалния съвет за развитие на СЦР

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Целенасочената инвестиционна програма (ЦИП) е първият опит за национална програма, която се стреми да постигне интегритет между всички общински, областни и регионални планове и проектите по оперативните програми.“

Това коментира заместник – министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Аспарухов, който днес се включи в заседанието на Регионалния съвет за развитие на Северен централен регион, съобщиха от Областна администрация – Габрово.

По време на заседанието беше представен и самият проект за Целенасочената инвестиционна програма в подкрепа на развитието на Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони.

Очаква се чрез нея да се подкрепи икономическото развитие на изоставащите райони за постигане на растеж и откриване на нови работни места.

И макар и програмата да няма финансиране и координационната функция да не е изяснена към този момент, заместник –министърът изрази увереност в успеха й, ако се доведе до край.

„Вярвам в успеха, защото именно в тези райони се усеща по-голяма консолидация“, сподели пред участниците в заседанието Аспарухов и допълни, че Целенасочената инвестиционна програма променя досегашната философия на приоритизиране на проектите, като дава тежест на тези, свързани с решаване на социално-икономическите проблеми, създаването на заетост и укрепване на човешките ресурси пред чисто инфраструктурните проекти.

Затова и целите на програмата са подредени именно по този начин. „Успехът на два-три ключови проекта, в даден район, ще бъде началото на спасяването на регионите. Затова и волята ни е да успеем да реализираме поне един проект от тези региони. Събудим ли малко надежда, нещата ще се случат. Затова е важно да поставим началото”, каза още министър Аспарухов.

В дневния ред на заседанието беше включено и актуализиране представителите на РСР на СЦР в Комитетите за наблюдение на Споразумението за партньорство на Република България за периода 2014-2020 г., Оперативна програма „Региони в растеж“ и Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.

Определени бяха и представителите на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район, с които да се осъществява контакт и предоставя информация във връзка с изпълнението на Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане, финансирана от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се.

Експерти от „Географика“ ООД представиха проект на Методически указания за изготвяне на концепции и схеми за пространствено развитие. Основната цел на проекта е да се осигури методическа подкрепа на органите, отговорни за изготвянето, съгласуването, приемането, наблюдението, мониторинга и актуализацията на регионалните схеми за пространствено развитие на районите от ниво 2, регионалните схеми за пространствено развитие на областите и концепциите за пространствено развитие на общините.

Представителите на Управляващите органи на оперативните програми – членове на Регионалния координационен комитет информираха участниците в съвместното заседание за постигнатия напредък и въздействието на оперативните програми върху развитието на Северен централен район, както и за отворените и предстоящи процедури.

В края на заседанието областният управител на област Габрово Николай Сираков – председател на настоящия форум, предаде председателството на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район за първото шестмесечие на 2016 г. на областния управител на област Силистра.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Майстор Боян Минчев е кандидатурата на Габрово за „Живи човешки съкровища“

Published

on

Кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“ е „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“, съобщиха от Областна администрация – Габрово.

Номинацията му бе издигната от РЕМО „Етър“ и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство.

Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, съставена от представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“.

Боян Минчев е наследник на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ, началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като изучават тайните и тънкостите му в Румънско.

По това време захарта е била скъпа, затова сладкарските изделия са се приемали като празнични лакомства и са се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници.

През втората половина на века в Габрово има 5 майстори и шекерджийството се смята за най-модерния и млад занаят. Майстор Боян Минчев започва обучението си в занаята в шекерджийската работилница на музей „Етър“, където работят дядо му и неговия вуйчо.

Той е трето поколение шекерджия. Верен на традициите, Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно и да радва малки и големи в празник и делник и да предава занаята на най-любознателните.

Зареди още

Култура

Карикатурен салон 2024 официално бе открит в Дома на хумора и сатирата

Published

on

Вечерта на 24 октомври беше специална за Дома на хумора и сатирата и любителите на карикатурното творчество. Представени бяха изложбите от Карикатурен салон 2024, които са четири и са разположени на втория и четвърти музеен етаж. Те ще могат да бъдат разгледани до края на февруари 2025 г.

На най-високия етаж във Веселата къща е позиционирана самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев. Проф. Кулев е художник, режисьор и продуцент на игрални, документални и анимационни филми. Има над 15 самостоятелни изложби – графика, анимационни ескизи и живопис в Анси, Хирошима, София, Оберхаузен, Краков, Берлин, Москва, Братислава, Пловдив, Варна и др.

След изложбата му в Музея за модерно изкуство МоМА 8 Ню Йорк през 1980 г. анимациите „Гарсониера“ и „Неделя“ влизат в колекцията на музея. Носител е на близо 30 национални и международни награди за филмите си. Малко по-късно в зала „Стефан Фъртунов” бяха открити три изложби в една – селекции от 49-тата Национална изложба на карикатурата, 13-тия Международен конкурс за карикатура „Маслината”, Кирения, Кипър и Първия международен конкурс „Вода, река, хора” в Русе.

На откриването присъстват проф. Анри Кулев, Зия Сенсер – член на Общинския съвет на Кирения и председател на Комисията по култура и изкуство, Зафер Туткулу – член на борда на Асоциацията на кипърските турски карикатуристи и член на Организационния комитет на конкурса „Маслината”, Валери Александров – председател на секция „Карикатура” при СБХ, Ивайло Цветков – носител на наградата „Златен Езоп” от последното Габровско биенале.

Появяват се нови градове, които искат да са част от културните събития за карикатурата, гледайки примера на Габрово – каза Чавдар Николов, карикатурист от издателство ПРАС ПРЕС и с познатото си чувство за хумор засегна една важна тема за карикатуристите, работата, на които е свързана с политическата сатира.

Изправени пред сериозното предизвикателство, резултат от все по-малкото вестници тези майсторите на карикатурата са все по-малко – отбеляза Николов. Той подчерта още доброто сътрудничество на Дома на хумора и сатирата със секция Карикатура при СБХ.

В Карикатурен салон 2024 е първото гостуване на наградените и други избрани творби от конкурса „Вода, река, хора“, организиран от Община Русе, ОП Русе арт и СБХ – секция Карикатура по повод 20 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години отбелязване на Ден на река Дунав.

В рамките на салона Музеят на хумора и сатирата представя и селекция от 13-тото издание на Международния карикатурен конкурс Маслината, проведен в Кипър през 2024 г. Преди 23 години в община Кирения в Кипър започва да се провежда Фестивал на маслината, целящ да защити маслиновото дърво и продуктите от него, произвеждани от хиляди години. За да привлече вниманието към темата, се ражда карикатурният конкурс Маслината, който има за цел да критикува противоречията и лошите политики по отношение на производството на маслини по начин, разбираем за широката публика.

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Новини

Пътна помощ от ВАИКАР – сигурност, спокойствие и професионализъм!

Published

on

Попаднали сте в аварийна ситуация на пътя? С ВАИКАР помощта е само на едно обаждане разстояние!

Нашата денонощна пътна помощ е готова да реагира незабавно, като ви осигури бързо репатриране на леки автомобили и тежкотоварни превозни средства до 10 тона.

С екип от опитни професионалисти и модерно оборудване, ВАИКАР гарантира сигурност и надеждност при всяка ситуация на пътя.

Освен това фирмата предлага и удобни допълнителни услуги – изкупуване на бракувани и стари автомобили, както и коли под наем.

Не оставяйте непредвидените ситуации да развалят плановете ви. Обадете се на +359 999 009 008 и оставете ВАИКАР да се погрижи за всичко – бързо, професионално и на достъпни цени!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица