

Култура
Домът на хумора отново на карнавална вълна
Южна Америка и Южна България в …Географския център на България
Може ли под покрива на Веселата къща да се съберат багри от карнавала в Монтевидео (Уругвай), от Ямболската „Кукерландия” и тукашния любим карнавал? Може, ако календарът показва единадесетия ден от единадесетия месец, когато по традиция в Габрово в единадесет часа и единадесет минути часовниците започват да отброяват Петото годишно време – карнавалното.
Празникът, организиран от Община Габрово, ще бъде изненада за всички, затова го очакваме с нетърпение.
А Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще добави към празничната атмосфера любопитни багри, събрани в три изложби в зала 5. В Дома за този ден винаги гостува и се представя някой карнавален град, но този път чрез цветни и чернобели фотоси ще се озовем в далечен Уругвай. Изложбата, сполучливо наречена „Багри от карнавален Уругвай”, е организирана със съдействието на консулството на южноамериканската държава в България и се показва за първи път у нас.
Уругвайската карнавална фиеста се отличава от останалите по света по това, че съчетава латиноамериканската традиция на мургас (група музиканти) с африканската традиция на чернокожото население в така наречения Парад на барабанния зов, привнесен от робите в колониалните времена. И друга отлика: в същината си карнавалът е театрален, макар да тече по улиците и площадите. На много места из града се разполагат сцени на открито, където всяка вечер различни карнавални ансамбли забавляват публиката със своите представления. Първата подобна сцена е от 1890 г. и е имала такъв успех, че през 1930 г. сцените само в Монтевидео вече са триста. Уругвайският карнавал е и най-продължителният в света – богът на карнавала живее сред уругвайците в продължение на повече от четиридесет дни, от края на януари до началото на март. Само за шест седмици карнавалът успява да продаде повече билети от всички останали културни и спортни събития през годината, включително и футбола.
След Южна Америка ще „прескочим” до Южна България, където община Ямбол и община „Тунджа” провеждат своя маскараден фестивал „Кукерландия”. Така се нарича и международната фотоизложба-конкурс. Специално за тазгодишния празник в Габрово Художествената галерия „Жорж Папазов” в Ямбол е подбрала творби от шест поредни конкурса (2010-2015 г.). Така ще попаднем на Земята на кукерите, както подсказва и самото име, ще видим маскирани и костюмирани от различни краища на страната. „Кукерландия” разполага с най-богатата и качествена колекция от фотографии на кукери – маскирани фигури, които прогонват всички злини, а гостите на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще имат удоволствието да се любуват на част от тях.
Третата изложба – „Габровският карнавал – 50 години не стигат” е посветена на 50 г. от Първата седмица на хумора и сатирата в Габрово (1965 г.). С плакати и фотографии от фонда „Хумор на народите” ще си припомним красиви мигове от нашето детство и младост, както и на поколения преди нас, умеели не само да създават блага, но и да се веселят, маскират и правят по-цветен делника си. От фотосите ни гледа многолюдното пъстроцветно гъмжило по улици и площади в първите години след възстановяването на празника, оживяват моменти от бал маске с емблематични личности от 30-те години на миналия век, прочутият Александър Керков с неговите чудатости и питомците му от фанфарната музика на габровски училища, съвременният мини карнавал за най-малките. Фотографиите пазят спомена за рязането на котешката опашка от народен артист (Георги Калоянчев) и кмет до министър (Томислав Дончев). Заповядайте, може да се разпознаете сред щастливите участници в габровските карнавали!
Срещите с трите карнавала в зала 5 на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще продължат до края на настоящата година.
Автор: Венета Георгиева-Козарева, М ДХС
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“