Свържи се с нас

Новини

16 октомври – Световен ден по прехраната

Published

on

Световен ден на прехраната

На 16 октомври се отбелязва Световният ден на прехраната. Решението за това е взето от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в деня на създаването й (16 октомври 1945). Чества се в над 150 страни, като България се включва през 2006г. За първи път официално е обявено, че една от най-важните задачи е изкореняването на глада по света и създаването на условия за устойчиво земеделие, което би могло да изхрани населението в световен мащаб.

Над един милиард души по света страдат от недохранване, което прави 15 % или една шеста от цялото човечество.

Храната е основен фактор за нормалното съществуване и развитие на човека. както физическо, така и психическо. Тя има за задачата да задоволява нуждите на организма от енергия и градивни вещества, да осигурява добро здраве и да предпазва от болести е и фактор, който влияе върху продължителността на живота. Приемът на белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерални вещества трябва да е съобразно физиологичните нужди на организма, припомнят диетолозите.

Те препоръчват няколко основни правила при храненето:

– разнообразие при избора на хранителни продукти;
– прием на по-малко количества храна, но по-често;
– консумация на достатъчно белтъчини;
– ограничаване на мазнини и пържени храни;
– ограничаване на захарта и захарните изделия;
– ограничаване на солта;
– ежедневна консумация на сурови зеленчуци, плодове и пълнозърнести продукти;
– ограничаване употребата на алкохол;
– правилно храносмилане;
– физическа активност;
– равномерно разпределение на храненията;
– прием на достатъчно вода и течности за деня

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Изтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“

Published

on

Финалната права е тук. Остават броени часове до края на онлайн гласуването в конкурса „Кралица на Варна 2026“, а габровката Преслава Василева продължава своята достойна надпревара сред десетте финалистки.

19-годишната студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ впечатлява не само с визия, но и с характер. Тя се занимава със съдийство по футбол – поле, в което увереността и бързата преценка са задължителни. В ежедневието си Преслава е дисциплинирана, активна и последователна, а спортът е неизменна част от живота ѝ. Самата тя с усмивка споделя, че хобито ѝ е „да тренира и красотата“ – израз, който отлично описва баланса между вътрешна сила и външно излъчване.

След успешен кастинг тя заслужено намери място сред избраните финалистки в седмото издание на престижния конкурс, който събира участнички от цялата страна. Част от крайното класиране обаче зависи именно от онлайн подкрепата.

Гласуването приключва днес в 18.00 часа.

Това е моментът Габрово да се обедини и да застане зад своето момиче на морската сцена. Всеки вот е важен, всяка подкрепа има значение.

Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b.

Нека финалните часове бъдат силни за Габрово. Защото зад всяка корона стои подкрепа – а днес тя е по-ценна от всякога.

Зареди още

Новини

„Янтра“ се наложи убедително над „Етър“ в дербито на региона

Published

on

„Янтра“ записа убедителна успех с 4:0 над „Етър“ (Велико Търново) в регионалното дерби, играно на 24 февруари на стадион „Христо Ботев“ в Габрово.

Двубоят бе рядко срещан за родния професионален футбол, тъй като и двата тима заложиха изцяло на български футболисти. Срещата предложи и любопитен братски сблъсък, след като един срещу друг отново се изправиха Тони Иванов и Росен Иванов.

Домакините доминираха още от първите минути и поведоха в 27-ата, когато точен бе Денислав Ангелов. В края на първото полувреме Миличо Ангелов удвои в 45-ата минута, а след почивката той реализира второто си попадение в 54-ата. Крайното 4:0 оформи отново Денислав Ангелов с гол в 71-ата минута.

Така „Янтра“ затвърди превъзходството си над „болярите“, след като и есенният двубой между двата съперника на стадион „Ивайло“ във Велико Търново завърши с успех 1:0 за габровци. Тогава победното попадение бе дело на Мартин Райнов, който и в настоящата среща се очакваше да има водеща роля в състава на „ковачите“.

Зареди още

Новини

Монтират кран за изграждането на бъдещия Център за дигитални умения

Published

on

Във връзка със строително-ремонтните дейности по изграждането на бъдещия Център за дигитални умения и иновации в сградата на бившето училище „Радион Уминков“ в Габрово, в петък, 27 февруари, в ранните часове на работния ден ще бъде извършен монтаж на кулов кран за нуждите на обекта.

За целта през централната част на града ще премине строителна механизация. Движението ѝ от и до обекта ще се осъществява по маршрут, утвърден от органите на реда, без въвеждане на допълнителни ограничения и промени за останалите участници в движението.

За целия период на строително-ремонтните дейности паркирането в непосредствена близост до сградата ще бъде забранено.

Община Габрово се извинява за причиненото неудобство и призовава гражданите и водачите на моторни превозни средства да спазват въведената организация и указанията на контролните органи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица