Свържи се с нас

Новини

Нови социални услуги за подкрепа на деца и семейства в риск

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Здравно-социални услуги за превенция, ранна интервенция и подкрепа на семейства работят в Дома за медико-социални грижи за деца в габровския квартал Велчевци.

Новият вид грижа заменя институционалния модел след закриване на специализираното заведение. Услугите се предоставят в ремонтирани, оборудвани и обзаведени помещения от лекари-педиатри, медицински сестри, рехабилитатори, социални работници, психолози и детегледачки.

Дневен център за деца с увреждания /20 места/ – за деца от общността до 3 г. с физически и психически увреждания: рехабилитация, физиотерапия, психотерапевтична подкрепа;

Център за майчино и детско здраве /50 места/ – за бременни, родилки и деца до 3 г.: промоция на здравето, превенция и профилактика на заболявания, подготовка за родителство, идентифициране на рискови фактори в семейството;

Център за ранна интервенция /15 места/ – за бебета и деца до 3 г. в риск от увреждане или изоставане в развитието: информиране, консултиране, специализирани обучения;

Център за настаняване от семеен тип /8 места/ – 24-часова услуга за деца и младежи с увреждания в нужда от постоянни медицински грижи.

Дейностите са в изпълнение на държавната политика по деинституционализация.

Лицата, проявяващи интерес, могат да се обръщат за повече информация на тел. 066 986 363 и моб. 0877 158 831, ел. поща: uslugizadeca@garovo.bg.

Източник: Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Дядо се опита да пробута фалшиви 500 евро в магазин в Габрово и го сгащиха

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за направен опит от 79-годишен мъж за прокарване в обръщение на подправена банкнота от 500 евро.        

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването, а именно разпит на свидетел и се води за престъпление по чл. 244 ал.1 във вр. с чл. 18 ал.1 от НК за това, че на 19.01.2026 г. в магазин от голяма търговска верига в Габрово, е направен опит да бъде прокаран в обръщение подправен паричен знак – банкнота от 500 евро.

Подправената банкнотата е разпозната от служител в магазина, който е сигнализирал полицейските органи. След намесата им, същата е иззета и по този начин е предотвратено прокарването ѝ в обръщение.        

Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ- Габрово. Предстои провеждане на разпити на свидетели, назначаване на техническа експертиза на иззетата подправена банкнота и извършване на следствени действия за изясняване на механизма на престъплението и евентуално участие на други лица в него. След изясняване на тези обстоятелства предстои повдигане на обвинение.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Ръст на случаите на грип и ОРЗ: здравните власти с препоръки за превенция

Published

on

Регистрира се увеличение на заболелите от грип и остри респираторни заболявания у нас, предупреждават здравните власти. С цел ограничаване на разпространението им се препоръчва спазването на основни предпазни мерки.

Сред тях са избягването на струпвания на хора, особено на закрити места, редовното миене на ръце и избягване на докосването на очите, носа и устата. При поява на симптоми се съветва болните да останат у дома поне 4–5 дни, за да не заразяват други хора.

Децата със симптоми не бива да посещават училище или детска градина, напомнят експертите. При невъзможност за домашен престой е препоръчително носенето на медицинска маска в обществени места, градския транспорт, аптеките и лечебните заведения.

Медицинските маски се препоръчват на пациенти, посетители и медицински персонал в лечебни заведения, както и на хора от рисковите групи. Здравните власти напомнят, че ефектът им е най-голям, когато се комбинират с други мерки – добра хигиена на ръцете и избягване на близък контакт. Маската трябва да се сменя след няколко часа или когато се навлажни, като след това задължително се извършва хигиена на ръцете.

Ваксината остава най-сигурната защита! Грипът не се лекува с антибиотици, подчертават медиците. Най-сигурният начин за предпазване от тежко протичане и усложнения остава ваксинацията. У нас тя е безплатна за всички граждани на и над 65 години.

Зареди още

Новини

Николай Василев и Стоян Ацаров застават начело на БФС – Габрово

Published

on

Българският футболен съюз (БФС) обяви промени в ръководствата на областните си съвети, като основен акцент бе представянето на новото ръководство на БФС – Габрово. Николай Василев поема поста председател на Областния съвет, а негов заместник ще бъде Стоян Ацаров.

По време на срещата във Велико Търново дългогодишният председател Георги Трендафилов бе отличен с почетен плакет за своя принос към развитието на футбола в региона.

*На снимката: Стоян Ацаров и Николай Василев

Промените станаха ясни в рамките на обиколките на БФС в страната, които целят изграждане на открит и устойчив диалог с футболната общност във всички региони. В срещата в Старата столица участваха представители на над 80 клуба, президентът на БФС Георги Иванов и представители на местната власт.

„Радва ни интересът към този отворен диалог, който започнахме още миналата година. Подобни инициативи са ключови за развитието на българския футбол и доказват, че имаме обща кауза, която ни обединява“, подчерта президентът на БФС Георги Иванов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица