Новини
Национално честване Шипченска епопея 21-26 август 2015 г. /програма/
Национално честване Шипченска епопея 21-26 август 2015 г.
Под патронажа на Президента на Република България
г-н Росен Плевнелиев
М. август
Премиера в Габрово – „Reach your limit” – един филм за човешките възможности или как Кирил Николов покори Ком – Емине
Място: зала „Възраждане”
Онлайн изложба “Европейските измерения на Освобождението на България“ по повод 135-годишнината от Руско-турската война от 1877–1878 г.
Място: www.shipka.gb.government.bg
19 – 31 август 2015г
Изложба „Графики и илюстрации”
Място: Регионален исторически музей – Габрово
21-22 август 2015 г.
НД „Традиция” представя „Изложение на открито”
Място: подножието на Паметника на свободата на връх Шипка
22 август 2015 г.
9.00 – 17.00 часа Регионален исторически музей организира ЛЯТНА ЗАНИМАЛНЯ
Място: Дечкова къща
Събота, 22 август 2015 г.
7.45 – 8.30 часа Панахида в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: Соколски манастир
8.45 – 11.45 часа Туристически походи – 3 лъча
Място:
Лъч 1 – Соколски манастир
Лъч 2 – м. Узана
Лъч 3 – храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка
9.30 – 12.30 часа Състезание по изкачване на стълбите
Място: подход към Паметник на Свободата
11.00 – 12.30 часа Състезание по ориентиране
Място: в района на голямата батарея
10.00 – 12.00 часа Походна кухня
Място: Команден пункт на генерал Столетов
10.30 – 17.00 часа ЕДИН ДЕН НА ОТКРИТО ИЛИ ПОСЕЩЕНИЕ НА БОЙНИТЕ ПОЗИЦИИ С ЕКСКУРЗОВОД
10.30 – 20.00 часа изложба„Паметници на признателността”
Място: морената със знамената на връх Шипка
10.30-15.00 часа ЖИВИ КАРТИНИ ОТ НС „ЕДИНЕНИЕ”
Място: паркинг,връх Шипка
10.30 – 17.00 часа ПРОЖЕКЦИЯ НА ФИЛМИ
Място: Мултимедийна зала, административна сграда на НПМ „Шипка-Бузлуджа”
10.30 – 17.00 часа Детска занимателна работилница
Място: западно от Паметника на свободата, до голямата батарея
12.30 – 12.50 часа Открит урок С ДОЦ. МАРКО ЗЛАТЕВ
Място: Паметник на Свободата
13.00 –13.15 часа награждаване на победителите в състезанието по изкачване на стълби и планинско ориентиране
Място: Паметник на Свободата
13.15 – 13.45 часа Официална част
Място: Паметник на Свободата
13.45 – 14.15 часа Възстановка на боевете
Място: източно от Паметника на Свободата
19.45 – 20.45 часа Концерт НА аНСАМБЪЛА НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ
Място: площад „Възраждане”, Габрово
20.45 – 21.45 часа Тържествена заря – проверка
Място: площад „Възраждане”, Габрово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
КВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас

Габровският клуб по водно спасяване се завърна от най-престижното национално състезание с пълни ръце медали и с горчив послеслов за условията, при които се подготвя у дома.

КВС Янтра Габрово записа поредното си силно представяне на национално ниво, завоювайки престижното 4-то място в отборното класиране на най-авторитетния турнир по водно спасяване в страната, проведен в Бургас. От тази година надпреварата носи името на доц. Стоян Андонов – доайен и легенда на водното спасяване в България, който ни напусна в края на миналата година.
Турнирът се проведе в рамките на два дни. През първия над 120 състезатели от 10 отбора мериха сили в най-големия плувен комплекс в страната – Парк Арена ОЗК, а вторият ден бе посветен на атрактивните плажни и морски дисциплини. Организацията се осъществи с помощта на над 30 доброволци, преподаватели и студенти от НСА „Васил Левски“, плувен клуб „Започни да плуваш“, с подкрепата на Български червен кръст и Община Бургас.



Габрово излезе на старта едва с шестима състезатели – скромен състав дори по стандартите на малките клубове. И въпреки това отборът приключи пред утвърдени имена на клубове като Левски и Черно Море Варна. Резултат, който говори сам за себе си.
Локомотивът на отбора отново беше Георги Пенчев, който завоюва 3 златни и 1 сребърен медал в индивидуалните дисциплини и 2-ро място в крайното комплексно класиране в категория „мъже“. За успеха на отбора допринесе и силното представяне на Християн Митев при юношите. Той успя да извоюва пълен комплект медали 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал в индивидуалните дисциплини и редица призови класирания в останалите дисциплини, които донесоха важни точки за отбора, отреждайки му 4-то място в крайното комплексно индивидуално класиране.



Силно участие въпреки оскъдната подготовка габровския клуб записа и при девойките, където Анна Христова и Габриела Каменова се окачиха съответно със сребро и бронз в дисциплината Плажни Флагове. Михаела Александрова направи много добри плувания, класирайки се на 4-то и 5-то място в повечето дисциплини, като все пак и тя се окичи със сребърен медал в щафетното хвърляне на въже заедно с Анна Христова.
Безспорно най-голямата изненада в турнира сътвори най-малкият участник в състезанието – Ивайло Пенчев, който въпреки скромния си ръст и възраст успя, под бурни аплодисменти, да завоюва златото в дисциплината Плажни Флагове, в категория юноши младша. Ивайло се превърна в любимец на публиката като направи и силни плувания в останалите дисциплини и малко не му достигна за медал в крайното комплексно индивидуално класиране, където се нареди четвърти.



Зад блясъка на медалите стои неудобна истина, която ръководството на клуба не крие. КВС Янтра Габрово тренира при условия, немислими за клуб с подобни амбиции. Ръководството на единственото плувно съоръжение в Габрово категорично е отказало на клуба да използва по време на тренировки специализирани помагала: манекени, буйове, въжета – уреди, специално пригодени за употреба в басейни и използвани от водноспасителни клубове по целия свят.
Мотивът, с който отказът е бил обоснован с аргумент – „опасност да се счупи плочка“. Така габровските спасители се явяват на национални турнири с умения, изградени въпреки ограниченията – не с помощта на нормална подготовка.
„Искаме да благодарим на всички участници за сърцатото представяне въпреки трудностите и липсата на нормални тренировъчни условия“, заявиха от ръководството на клуба.

Крими
Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.
В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Новини
ЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища







За пета поредна година Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово отличи зрелостници от гимназиите и средните училища в града. Наградите бяха връчени на 19 и 22 юни.
Тази година четирима от наградените получиха отличие от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ – фонд с история, захранван от 2022 г. от г-н Иван Несторов от Бостън, САЩ, праплеменник на д-р Тота Венкова.
Наградите са предназначени за зрелостници с отличен успех, ангажираност в благотворителна дейност и лидерски качества, произхождащи от семейства в неравностойно материално положение.
От Националната Априловска гимназия бяха отличени Мартин Емилов Петков и Златко Станиславов Събев. Надежда Стоянова Трифонова от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ получи наградата чрез своята майка и изпрати видеопоздрав с благодарност към Дружеството. Данйьл Преслав Георгиев от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бе сред отличените. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семов“, захранван от благотворителните кулинарни базари на Дружеството, награди получиха Ивайло Янко Димитров и Божидара Ивелинова Митева от СУ „Отец Паисий“.
Наградата на всеки зрелостник е в размер на 300 евро. Останалите средства от благотворителния кулинарен базар от май ще бъдат насочени към летни занимания за деца от семейства в затруднено финансово положение.
ЖБД „Майчина грижа“ изказва благодарност на г-н Иван Несторов и на всички, които подкрепят благотворителните инициативи на Дружеството.

-
Новинипреди 5 дниДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал
-
Кримипреди 5 дниПрокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара
-
Културапреди 4 дниПет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис
-
Кримипреди 4 дниТежка присъда грози 22-годишен, опитал да ликвидира бившия на майка си
-
Културапреди 3 дниАкад. Иван Гранитски представя в Габрово новата поетична книга на Борис Данков
-
Кримипреди 3 дниСлед сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!
-
Новинипреди 2 дниКВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас
-
Културапреди 5 дниИсторически музей – Дряново представя биографична книга за Иван Койчев







