Новини
Общината: Пийте повече вода в жегата
Прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН за днес и утре, е за слънчево и горещо време. Температурите ще се повишат с още 1-2 градуса и максималните ще достигнат днес между 34° – 39°. Индексът на ултравиолетовото лъчение ще бъде опасно висок.
С цел намаляване и предотвратяване на опасността от вредното въздействие на високите температури от Община Габрово препоръчват:
- Да се ограничи масовото пребиваване на хора в затворени помещения, които не са климатизирани, тъй като това може да доведе до неблагоприятни здравословни последици.
- Да се промени работното време на хора с длъжности, изискващи работа на открито, предвид очакваната прогноза.
- Децата в детските заведения да не се извеждат след 10.00 часа на открито. Същите да се къпят с хладка вода ежедневно.
- Автотранспортни цистерни с нефтопродукти, както и такива, превозващи взривоопасни и опасни химически вещества, да се движат по пътната мрежа в интервала от 21.00 – 06.00 часа.
- Гасаческите групи в кметствата и кметските наместничества да имат готовност за бързо реагиране при необходимост.
- Гражданите да не палят огън на открити места, да не използват леснозапалими материали на открито и да спазват стриктно инструкцията за противопожарна безопасност.
На хората се препоръчва:
- Да не излизат на открито между 10.00 и 18.00 часа. Това е особено препоръчително и важно за възрастните хора, хронично болните и малките деца. Горещините могат да предизвикат и алергични реакции, съпроводени с обриви по тялото;
- Ако се наложи да бъдете на открито – носете светли и широки /по възможност памучни дрехи/, както и шапки. Да се избягва стоенето на слънце повече от половин час;
- Увеличете консумацията на течности /не по-малко от 2,5 л/. Препоръчително е водата да се пие сутрин и вечер, а не по обяд. Лицата, които страдат от заболяване и са на диети, включващи ограничаване на течностите или имат проблем със задържане на течности, трябва да се консултират с лекар преди да увеличат приема на течности;
- Ограничете или изключете консумацията на месо и храни с високо съдържание на мазнини, кафе, концентриран алкохол, бира и сладки безалкохолни напитки, защото последните не утоляват жаждата, а разширяват кръвоносните съдове и така вероятността от топлинен удар се увеличава;
- Водачите на МПС да бъдат особено внимателни, понеже високите температури водят до понижаване на способността за концентрация, сънливост и повишена избухливост. При пътуване на дълги разстояния да се предвиждат повече почивки;
- НИКОГА не оставяйте деца или домашни любимци сами в затворени моторни превозни средства. Температурата във вътрешността на МПС може да достигне над 60˚С само за няколко минути. Такива високи температури могат да причинят смърт за много кратък период от време;
- Стриктно да се спазва забраната на кмета на община Габрово за къпане на хората в неохраняеми водоеми;
- Къпете се само в разрешените, обезопасени водни площи;
- Избягвайте продължително излагане на слънце;
- Не оставяйте децата до водата без надзор;
- Плуването след обилно хранене е опасно. Влизайте във водата два часа след последното хранене;
- Забранено е къпането след употреба на алкохол и наркотични вещества;
- Слънчевите изгаряния забавят способността на човешката кожа да се самоохлажда. Слънцето също така нагрява тялото, което води до дехидратиране. Използвайте слънцезащитен крем с висок фактор (SPF);
- Не се преуморявайте. Избягвайте натоварващи дейности. Намалете, премахнете или отложете натоварващите дейности.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Ученически конкурс за рисунка „Райчо Каролев – знание, училище, бъдеще“

Като част от инициативите, посветени на 180-годишнината от рождението на Райчо Каролев, бе организиран и ученически конкурс за рисунка на тема „Райчо Каролев – знание, училище, бъдеще“.
В него деца от различни възрастови групи представиха своите творчески идеи и отношение към делото на патрона чрез рисунки, изпълнени с въображение и уважение към просветителските традиции.

Най-добрите творби бяха подредени в изложба, която предизвика интерес сред ученици, родители и гости на празника и допринесе за празничната атмосфера.





Празникът завърши с послание към всички ученици – да пазят духа на знанието и да продължат традициите на училището с увереност и стремеж към развитие.


Любопитно
„Ескейп рум: Мисия – Да отключим тайната на Райчо Каролев“

По повод 180-годишнината от рождението на Райчо Михов Каролев и 50-годишния юбилей на СУ „Райчо Каролев“ – Габрово на 12 февруари в Националния музей на образованието се проведе открит бинарен урок по „Човекът и обществото“ и „Компютърно моделиране“ с учениците от III „б“ клас.

Темата на урока – „Ескейп рум: Мисия – Да отключим тайната на Райчо Каролев“ – съчета игрови подход, музейна педагогика и дигитални технологии. Събитието събра представители на РУО – Габрово, СБУ, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, учители, родители и граждани.

Урокът бе открит от директора на Националния музей на образованието Любка Тинчева, която отправи послание към децата да бъдат достойни наследници на Райчо Каролев и да следват неговия завет за стремеж към знание и нравствено израстване. Под ръководството на Маргарита Лазарова – старши учител НЕОО, и Елисавета Даскалова – главен учител по информационни технологии, учениците демонстрираха отлична предварителна подготовка и завидни познания за патрона на своето училище.

Преди урока те осъществиха две посещения в Национален музей на образованието, свързани с опознаване на епохата и живота на Райчо Каролев, както и Ден за проектни дейности, в който изработиха „линия на времето“ по биографията му, създадоха кръстословици и работиха с писмени източници за неговото родословие.

В музейното пространство бяха обособени пет учебни станции: „Родът Каролев“, „Детство, юношество и младежки години“, „Райчо Каролев – учител и директор“, „Райчо Каролев – общественик“ и „Цифрово наследство на Райчо Каролев“.

Учениците работиха в екипи, решаваха логически задачи, подреждаха хронологични събития, анализираха данни и използваха дигитални инструменти като част от игровия сценарий. В помощ на децата музейните специалисти бяха подготвили тематични кътове с оригинални експонати – документи, книги, снимки и учебници, свързани с живота и делото на възрожденеца.

Чрез модела „ескейп рум“ децата не само затвърдиха знанията си, но и развиха умения за работа в екип, четене с разбиране, извличане на информация от различни източници и логическо мислене. Финалът на урока донесе силна емоция – след успешно изпълнение на всички мисии учениците „отключиха“ символичния сандък на знанието и получиха, специално изработен, „ключ на знанието“ и музейна образователна брошура.











В знак на благодарност за дългогодишното партньорство между училището и музея, учениците подариха на Националния музей на образованието, изработено от тях, родословно дърво на Райчо Михов Каролев.


Новини
СУ „Райчо Каролев“ отбеляза 180 години от рождението на своя патрон

“Бъдещето на един народ зависи от степента на образованост, до която той достигне” – с тези думи на Райчо Каролев премина празникът на 13 февруари – значимо събитие за цялата училищна общност.

Тържеството се превърна в ден на признателност към делото на видния габровски възрожденец, просветител и книжовник, оставил трайна следа в духовната история на България. За ученици, учители и родители празникът беше повод да си припомнят ценностите, които Райчо Каролев отстоява – будност, родолюбие и стремеж към знание.

И тази година патронният празник се превърна в истинско тържество на ученическия талант и креативност. Учениците участваха в разнообразни инициативи, посветени на живота и делото на патрона, както и на значението на образованието като път към личностно развитие и обществен напредък.

Акцентът беше поставен не само върху знанията и уменията, но и върху изграждането на ценности като отговорност, трудолюбие и гражданско съзнание. Празничният ден беше и повод за равносметка – за усилията и отдадеността на поколения учители, ученици и родители, които през годините изграждат авторитета на училището.

СУ „Райчо Каролев“ продължава да се утвърждава като модерно образователно средище, в което традицията върви ръка за ръка с иновациите. В рамките на тържеството бяха отличени ученици с високи постижения в областни, национални и международни събития.
С почетни награди бяха удостоени:
Първа категория: Михаела Цветанова Косева (IIб), Юлия Стойнова Минева (IIб), Невин Ерол Халил (IIIб), Божидар Венелинов Соколов (IVa), Йоана Иванова Дечева (Vб), Радост Цветанова Косева (Vб), Никола Пламенов Спасов (Vб), Кристиян Калоянов Анев (VIa), Катерина Николаева Кирякова (VIa), Преслава Пламенова Пенчева (VIIIa).
Втора категория: Иван Николаев Дунев (IIб), Кубрат Бориславов Пейковски (IIIб), Ивайло Пламенов Пенчев (IVб), Мартина Яворова Ковачева (IVв), Никола Николаев Киряков (IVв), Николай Галинов Иванов (IVв), Ивайла Венциславова Величкова (Vб), Стефан Атанасов Граматиков (VIа), Сияна Маринова Петрова (VIа), Ния Кирилова Николова (VIа), Петър Николаев Дунев (VIб), Мартин Владимиров Табаков (VIб), Илия Илиев Иванов (VIб), Ст ефан Ивилинов Иванов (VIIв).
Трета категория: Деница Миленова Чепелева (XIа), Ирен Юлиянова Альошева (XIа) и Лора Ивайлова Богомилова (XIа).







Празникът завърши с послание към всички ученици – да пазят духа на знанието и да продължат традициите на училището с увереност и стремеж към развитие.


-
Новинипреди 7 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Кримипреди 6 дниИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Кримипреди 7 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди 6 дниMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж
-
Икономикапреди 7 дниНад 900 данъчни декларации вече са подадени в НАП – Габрово
-
Новинипреди 5 дниРадослав Първанов е новият председател на СБЖ – Габрово
-
Културапреди 5 дниДве „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”
-
Кримипреди 4 дниХванаха двама с фалшиви книжки в Габрово в рамките на час (снимки)







