Свържи се с нас

Новини

Бoрислав Сандов: Зелената политика в света е водеща сила!

лобалните проблеми и местните решения са в основата на зелените политики в света, където осъзнавайки общите проблеми, се търсят локалните решения , защото глобалната проблематика всъщност е създадена от множеството местни проблеми .

Published

on

снимка: Фейсбук

снимка: Фейсбук

Борислав Сандов е съпредседател на ПП Зелените, член е на Коалиция за климата, „Фондация за околна среда и земеделие“, а също така и на множество формални и неформални обединения на екологична основа. В Габрово той бе специален лектор на заключителната конференция по проект „Екологично образование на младите хора мост към устойчиво развитие на местната общност” организирана от Сдружение „Младежки форум 21 век“ и Народно читалище „Бъдеще сега“, която се проведе на 24 и 25 юли. Неговата презентация на тема глобалните проблеми и местните решения предизвика интересна и ползотворна дискусия. В тази връзка е и нашият разговор с него.

Бихте ли ни разказали малко повече за това какъв е пътят и връзката между глобалните проблеми и локалните решения?

Глобалните проблеми и местните решения са в основата на зелените политики в света, където осъзнавайки общите проблеми, се търсят локалните решения, защото глобалната проблематика всъщност е създадена от множеството местни проблеми. Начинът да решаваме тези проблеми, в голямата си степен е чрез стъпките на всеки един от нас, на нашата общност, на нашите общини и нашите държави. В тази връзка, виждайки кризите, свързани с климатичните проблеми с изчерпването на питейната вода, с изчезването на видове и пчелите, както и с изчерпването на ресурсите, обезлесяването, ние трябва да търсим решения на местно ниво, които да правят нашия живот по-добър, по-здравословен, по-евтин и по-ефективен.

Какво влияние оказва това на общите процеси в света?

Всичко това дава отражение върху общите процеси, защото съвкупността от нашите действия поражда общия проблем. Това, което днес направихме е да представим редица примери както от чужбина, така и от България по отношение на енергийната ефективност. Използването на възобновяеми енергийни източници и енергийна независимост на общностите, залесяване и спиране на обезлесяването, потребяването на повече местни продукти, особено на земеделски храни, които се произвеждат на наши пространства, опазването на водните ресурси, транспорта и това да намалим ползването на кола, автобус, преминавайки повече на велосипед, ходене пеша, споделено пътуване, пътуване с влак или тролейбус – онези начини, които водят до по–малък вреден ефект на нашите действия спрямо общото.

снимка: Личен архив

снимка: Личен архив

От глобалното да се върнем на местното. Справят ли се Общините в стремежа си да приложат зелените политики?

В тази връзка, тъй като сме в Габрово, тук отчитаме някой доста положителни елементи – тези местни действия като например енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници. За съжаление сме свидетели и на някой негативни политики като например замяната на тролейбусите, които са едно екологично средство за превоз в града, което не генерира вредни емисии. При тях не се налага да използваме фосилни горива и въглеродни емисии. Още повече, че ползвайки ток, особено ако има възможност той да е произведен от местни фотоволтаични панели или вятърни панели, които на местно ниво произвеждат енергията, необходима за тези тролейбуси, можем да имаме наистина екологичен транспорт. Така че в този смисъл има още много какво да правят Общините и по отношение на транспорта, и по отношение на инфраструктурата, и по отношение на енергетиката, отоплението и охлаждането на сгради публична собственост, като и в посока на информираността за всичко това. От формалното образование за малките до неформалното образование за възрастните. За преминаването към един начин на поведение, който би бил щадящ околната среда и би бил по-сигурен за нашата собствена сигурност и тази на следващите поколения, които вече живеят в една много по-драстично променена среда, на повече бедствия, на повече проблеми и замърсявания, на повече болести, именно породени от нашите действия като общество, като човечество.

Къде тук е мястото на младите хора, към които е насочен и този форум ?

Младите хора са ключов модератор, медиатор, мост в тези процеси, напредването на технологиите дават много решения, които вече са налични и са въпрос на воля на отделния гражданин или на политическия му представител да ги придвижи.

Как можем да променим негативните процеси на които ставаме свидетели всеки ден?

Един от начините е чрез нашето потребителско поведение. Това, което ние определяме като политики чрез нашия джоб, чрез това как ние харчим парите си, дали плащаме за продукти, които идват от много далеч или за продукти създадени от компании, които доказано замърсяват околната среда. Ние като потребители заради комуникацията, която имаме по между си все по – удобна заради интернет, социалните мрежи, можем да влияем върху това как да се случват нещата. Така както с един замах на пеперудата в единия край на света се променя нещо в другия край, така и ние трябва да знаем, че сме част от една обща свързана система и нашите действия пораждат процесите, които се случват.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия

Published

on

9-годишният Иван Екимов от Шахматен клуб „Орловец 1997“ – Габрово спечели сребърен медал на престижен международен турнир по шахмат в Сърбия.

Младият талант постигна 4,5 точки от 6 възможни партии, което му осигури второто място във възрастовата група до 10 години.

В общото класиране, сред 53 участници от различни държави, Иван се нареди на пето място.

Зареди още

Новини

Над 300 гимназисти в Габрово се запознаха с медицинските професии

Published

on

За втора поредна година МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ представя възможностите за развитие в сферата на здравеопазването пред ученици, в рамките на кампанията „Стани един от нас“. Над 300 гимназисти от Габрово се събраха в зала „Възраждане“, за да се запознаят с медицинските професии, както и с подкрепата, която МБАЛ “Д-р Тота Венкова” и Община Габрово оказват на стипендиантите си.

Болницата подпомага студенти в направленията “Медицина” и “Здравни грижи”, като поема семестриалните им такси. Община Габрово разработва програма за изплащане на стипендии, като с Решение на Общински съвет Габрово през настоящата академична година трима студенти получават месечно сума в размер на 40% от минималната работна заплата, като подпомагането продължава за целия период на обучението им.

Изпълнителният директор д-р Минко Михов представи структурата на лечебното заведение, като подчерта, че вратите на болницата винаги ще са отворени за младежите, за да се запознаят с работата, а и да намерят реализация.

Проф. д-р Янко Колев, началник на Отделението по съдебна медицина, поведе учениците на пътешествие, в което киното и реалността се преплитат в едно, разкриването загадки е ключът към справедливостта, а новите технологии навлизат стремглаво.

Д-р Валерия Стоянова, специализант в Отделение по акушерство и гинекология, призова младежите да продължат образованието си и да не забравят, че родно Габрово предлага същите възможности като големите градове.

„Медиците са магьосниците в реалния свят, които правят чудеса без да използват илюзии“- това заключи си д-р Стилиян Ибовски, специализант по урология. Той запозна учениците с новите технологии в медицината- безкръвни и лазерни операции, приложението на роботите, както и с партньорската програма на областната болница с една от най-добрите болници в Европа- O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия.

За чудото да посрещнеш новия живот разказа операционната акушерка Вероника Дечева. Защо след две висши образования е решила да учи за медицинска сестра сподели здравният асистент Румяна Даскалова, а рентгеновият лаборант Събина Събева преведе младежите по своя професионален път в образната диагностика.

В рамките на събитието учениците имаха възможността да се запознаят със специалностите Медицински университет Плевен, да проверят знанията си с въпроси от анатомията и медицината, изпробваха лично уред с ултравиолетова светлина за проверка след дезинфекция на ръцете, както и да изгледат филм, представящ медицинските професии.

Събитието се осъществи с помощта на Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и Регионално управление на образованието- Габрово, които подкрепиха и тази година инициативата.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица