Свържи се с нас

Новини

Тест драйв на чешки електробус в Габрово

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Възможностите на новия екологичен продукт електробус „COP EBN“ бяха представени в Габрово, съобщават от местната общинска администрация.

Превозното средство беше тествано по едни от най-натоварените маршрути на градския транспорт.

По предложение на производителя – чешката фирма „СОР Либхави“, продуктовата му гама беше презентирана в Габрово. Търговският директор на завода Индржих Худи и представителя на фирмата за България Емил Кимак информираха за тенденциите в търсенето и предлагането на нейната продукция и отговориха на въпроси, свързани с цените на различните видове превозни средствата и спецификите на тяхната експлоатация.

Фирмата произвежда пълната гама конвенционални автобуси както и тролейбуси и електробуси, които, според представителите на СОР, са основните конкуренти в градска среда. Коментирайки спецификите на двата вида превозни средства те уточниха, че по отношение на базова цена и електропотребление, електробусът е с около 100 хил.евро по-евтин от тролейбуса, а от гледна точка на контактната мрежата, той е независим, но батериите, които го захранват имат експлоатационен живот.

Общият експлоатационен живот и на двата вида превозни средства е над 18 години, какъвто е максимално разрешения за превозно средство от масовия градски транспорт, според съвременните европейски нормативи.

Според представителите на фирмата, сумарните експлоатационни разходите за целия период на употреба са в полза на електробусите, като тяхната средна консумация на ел.енергия на километър е два пъти по-евтина от тази на тролейбусите. Те уточниха още, че цената за рехабилитация на един километър тролейбусна мрежа в Чехия е между 300 и 400 хил. евро, а за изграждане на нова контактна мрежа около 700 хил. евро.

Електробусът, чиито възможности бяха демонстрирани в Габрово е на 5 години и въпреки това, според производителя, батериите му са с капацитет близък до максимума, като се очаква те да бъдат годни за експлоатация поне още 3-4 години. Цената на нов комплект батерии към днешна дата е около 20 хил. евро, а цената на цялата силова система е около 80 хил.евро.

Електробусът беше тестват в Габрово по най-натоварените маршрути на градския транспорт. Консумацията, която превозното средство отчете за километър пробег в града бе 0.72 киловата на километър.

„Електробусите са транспортът на бъдещето“, което е една от причините фирмата „СОР Либхави“ също да се ориентира към този вид производство, категорични бяха представителите на фирмата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица