Новини
Общината кандидатства за лични и социални асистенти
Община Габрово кандидатства по схемата „Независим живот“ на Оперативна програма, информира Миглена Въгленова – Гл. експерт „Публичност и визуализация”.
Проектното предложение „Подкрепа за независим живот на възрастни и лица с увреждания“ бе подадено за оценка от Министерството на труда и социалната политика в края на миналата седмица. Стойността на разработката е 500 000 лв.
Чрез проекта ще се даде възможност на по-голям брой нуждаещи се да ползват услугите „личен асистент“ и „социален асистент“. С него ще се надгради дейността на звеното за услуги в домашна среда към общинската структура „Заведения за социални услуги“, както и работата по стартиралия проект „Нови възможности за грижа“. Към момента чрез двете услуги на територията на община Габрово са обхванати 113 лица, които се обслужват от 92 лични и социални асистенти.
Процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Независим живот“, която е с конкретни бенефициенти общините, има за цел подобряване качеството на живот и достъпа до услуги за социално включване, в това число и здравни, на хора с увреждания и лица над 65 години в невъзможност за самообслужване. Така ще се даде и шанс за връщане в реалния пазар на труда на хората, полагащи грижи за близките си с увреждания.
Предвижда се услугата „личен асистент“ да е за период от 12 месеца и да се предоставя на 60 потребители, обслужвани от 60 лица. Услугата „социален асистент“ планира 11 лица да се грижат за 44 потребители в период от две години. Ще бъде създаден изнесен офис с двама служители, които ще са ангажирани с всички административни детайли по предоставяне на услугите.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 150 млн. лв., от тях 127,5 млн. лв. са от Европейския социален фонд и 22,5 млн. – национално съфинансиране. Минималният размер за всеки кандидат е 80 хил. лв., максималният – 500 хил. лв. Не се изисква съфинансиране от страна на кандидатите и безвъзмездната финансова помощ може да покрие до 100% от общо допустимите разходи по проекта. Минималната продължителност на дейностите е 18 месеца, но не по-късно от 31 декември 2017 г.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Четири фирми пожелаха строителството на крайречната зона до зала Орловец

Четири строителни компании са подали оферти в обществената поръчка за изпълнение на строително-монтажните работи по проекта за обновяване на крайречната зона на река Янтра в Габрово. В процедурата са участвали „АРТСТРОЙ“ ООД, „КОТА-2001″ ООД, „ГЕОСТРОЙ“ АД и „ВЕРТИКАЛ 90″ ЕООД.
Предстои назначената комисия да разгледа и провери подадените документи, след което ще бъде определен изпълнителят. Проектът е сред приоритетните инвестиционни намерения на Община Габрово и е насочен към цялостно преосмисляне на градската среда в прилежащите на реката пространства.
В обхвата на строително-монтажните работи са включени изграждане на нови пешеходни и велосипедни връзки, обновяване на площадното пространство пред спортна зала „Орловец“, оформяне на зони за отдих, спорт и културни дейности, изграждане на екстремна писта за скейтбордове и велосипеди от тип „пъмптрак“, надграждане и изграждане на нови подпорни стени, озеленяване, парково и улично осветление.
Интервенцията обхваща двата бряга на Янтра в участъка между мост „Д-р Никола Василиади“ и мост „Христо Ботев“. В обхвата на обекта е предвидено и изграждане на нов пешеходен мост, за който обществената поръчка тепърва предстои да бъде обявена. Работният проект е изпълнен от проектантско бюро „АРК ПРОЕКТ“ ООД.
Благоустрояването е включено в две концепции за интегрирани териториални инвестиции: „Брегове на съвремието – комплекс от мерки за създаване на зелена, иновативна и приобщаваща градска среда в Габрово и Пловдив“ и „Синергия за нови възможности“. Финансирането се осигурява по две оперативни програми от периода 2021–2027 г. — Програма „Развитие на регионите“ и Програма „Околна среда“.

Новини
Дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево

Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево организират обществена дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево. На 23 май т.г. град Севлиево и околността бяха засегнати от едно от най-тежките наводнения.
Бедствието взе човешка жертва, нанесе значителни материални щети на десетки домове и предприятия, стана причина за сериозни загуби за местния бизнес и остави трайни последици за жителите на града.
Водени от отговорността към местната общност и необходимостта да бъдат предприети конкретни действия за недопускане на подобни трагедии в бъдеще, фирмите и гражданите, членове на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево, инициират обществена работна среща за открит и деполитизиран разговор по темата.
Срещата ще се проведе във вторник, 9 юни, от 10.00 часа в зала „Видима“ на хотел „Севлиево Плаза“. Целта на дискусията е да бъдат обсъдени причините за бедствието: както природните фактори, така и действията на отговорните институции. И да бъдат формулирани конкретни мерки за повишаване на сигурността и защитата на населението.
Сред въпросите, които местната общественост поставя, са управлението на язовир „Александър Стамболийски“, предприетите превантивни действия при очаквани високи количества, своевременното предупреждение на населението чрез системите за ранно известяване.
Участниците в инициативата ще настояват за спешни мерки, включително възстановяване и укрепване на дигите по река Росица, почистване на речните корита, подобряване на градската канализационна инфраструктура, актуализиране и практическо отработване на плановете за реакция при бедствия, както и възобновяване на работата по стратегически инфраструктурни проекти за защита от наводнения.
Организаторите отправят покана към представители на държавните и местните институции, експертната общност, бизнеса, гражданските организации и медиите да се включат в дискусията и да съдействат за изработването на устойчиви решения в интерес на жителите на Севлиево и региона.

Новини
Втора поредна шампионска титла по хандбал за Механото

Втора поредна титла на България по хандбал от Националните ученически игри спечели тимът на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, този път във възрастовата група 8 – 10 клас.
Преминавайки през общински, областен и зонален етап на елиминации абсолютно безпроблемно, младите василиадиевци показаха в пълна степен силата си и на финалите.
В предварителната група бяха победени отборите на СУ „Христо Ботев“ от Кубрат и ПГДС „Цар Иван Асен“ от Хасково. В полуфиналната среща бе отнесен и тимът на СУ „Н. Вапцаров“ от Петрич, а в битката за титлата глава отново преклони тима от Кубрат.

„Това е знаков успех за нашата гимназия и трети пореден в колективен спорт. Със златни букви в аналите на училището ще останат имената на Борис Иванов, Георги Стефанов, Райан Иванов, Денислав Дянков, Ганчо Торлозов, Радослав Събев, Виктор Цвятков, Радослав Георгиев, Никола Великов и Алекси Гавраилович“, заявиха от ПТГ – Габрово.
Отборът бе воден от Александър Цвятков – капитанът на миналогодишните шампиони, който вече е шампион и като състезател, и като предводител на тима.
„Благодарим Алекс – истински Василиадиевец и човек с голямо сърце. Чест и почитания и за г-н Иван Башев – легенда в хандбала, предводител на училищния отбор и пример за достойнство, професионализъм и човешки качества, истински доайен сред педагогическия колектив на гимназията. Огромни благодарности към Милена Иванова и Христо Данаилов – основатели и треньори в ХК „Чардафон“, клубът открил, развил и създал истински бойци от тези момчета“, добавиха още от училището.

-
Кримипреди 5 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 6 дниСлавейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)
-
Кримипреди 4 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 5 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 6 дниВнимание: Измамници налазиха с нови схеми!
-
Новинипреди 7 дниСребро от Държавното отборно първенство за Дартс клуб Ковачите
-
Новинипреди 7 дниБогата програма с летни занимания за ученици
-
Кримипреди 5 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово






