

Култура
В очакване на Габрово джаз 2016
За три дни дворът на Националната Априловска гимназия оживя от любими джаз ритми и евъргрийн парчета, поздравления и аплаузи, истории за началото на габровския джаз клуб, неподправен джем сешън, танци и радостните подвиквания на пубиката след майсторски солови изпълнения.
От 9 до 11 юли габровци се върнаха във времето на златните години на диксиленда и суинга, преминаха през сложната полиритмична структура на фънка, подкрепена от силното участие на баскитари, алт и тенор саксофон и синкопирани ритми.
Припомниха си, макар и за няколко вечери, златните години на популярния Диксиленд парад, когато Габрово беше столицата не само на хумора, сатирата и карнавала, а и на джаз фестивала.
По онова време нямаше много джаз фестивали, а и габровският диксиленд парад беше истински джаз фестивал с международно участие и престиж.
Началото на тази еуфория, наречена „Габрово джаз 2015“, организирана от Община Габрово и Клуба на будителите, даде Оркестър Габрово с вокали Цвети Рудева, Стефан Косев и Момчил Косев. Те изпълниха популярни евъргрийни в първата вечер на фестивала, 9 юли.
Веднага след тях, концертът „Габровци за Габрово“ продължи една нова формация от доказали името си познати габровски музиканти – „The Jazz Gang“. „Бандата“ включва Илко Илиев, Красимир Александров, Криситян Тачев, Пламен Чепанов, Стефан Косев, Красимир Георгиев и Огнян Тюлюмбаков. Вокалите на любимите диксиленд мелодии изпълниха Цветомир Цанков, Весела Морова и Драгомира Драшкова.
Вечерта на последния работен ден, 10 юли, вокална формация „The Scarllett Sisters“ – Ева Данаилова, Елеонора Лонтова, Марина Драгомирецкая и Ралица Ковачева-Бежан, върнаха публиката в ерата на суинга. Усещането бе подсилено от танцьорите на Линди Хоп България, които представиха характерните за суинга линдихоп танци.
Забавното лице на джаза разкриха пред габровци музикантите от Брас Асоциация Комбо. Михаил Йосифов – тромпет и вокал, Велислав Стоянов – тромбон и вокал, Тодор Бакърджиев – тромпет и вокал, Милен Кукошаров – пиано, Димитър Карамфилов – контрабас и Георги Марков – ударни, „взривиха“ всички присъстващи с микс от артистични интерпретации на познати джаз и италиански поп парчета, гарнирани с инструментално майсторство. Невероятният контакт с публиката показа, че габровци не са пестеливи на чувства и аплодисменти.
В съботния 11 юли, младата банда Funky miracle потопи публиката в джаз, фънк и фюжън ритми от познати мелодии и авторска музика.
Музикантите от „The Golden project“ забиха последни за вечерта и закриха тазгодишното издание на „Габрово джаз“. Изпълнението им разтърси габровци, а композициите от най-новия им албум „Seven sense“, силните солови партии и музикални импровизации „отвяха“ и най-малкото съмнение за необходимостта от фестивала.
Габровци винаги са обичали джаза. Габрово завинаги ще остане събирателен център на джаз музиканти и банди, въпреки прекъснатата традиция. В това сме сигурни и вече сме в очакване на „Габрово джаз 2016“. Гответе се и вие, защото джазът се завръща!
Източник: Община Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от НАГ участваха в мултидисциплинарен урок за Райчо Каролев
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово