Свържи се с нас

Новини

Габрово излиза на протест в подкрепа на тролейбусния си транспорт

Published

on

протест 2014

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Протест на гражданите в Габрово срещу взетото на 25 юни решение от местния Общински съвет за ликвидиране на тролейбусния транспорт, контактната мрежа и разпродаването за скрап на техническите съоръжения, предназначени за обслужване й, ще се проведе в областния център следващия петък, 3 юли.

Мястото, където обществото ще изрази недоволството си е площад „Възраждане“ пред сградата на Община Габрово. Протестът, под надслов „Долу ръцете от тролейбусния транспорт“, ще започне в 17.30 часа, а негов организатор е Любомир Линков, областен координатор на ПП „Атака“ за Габрово.

„От сряда, 1 юли, стартира подписка в защита на тролейбусния транспорт и отмяна на срамното решение на ОбС.- Габрово за разпродажбата на имуществото на ресора“, информира още Линков.

Инициативата е продиктувана от взетото от управляващото мнозинство в местния парламент решение, касаещо демонтажа на техническите съоръжения, предназначени за обслужване на тролейбусната мрежа в Габрово.

тролейГрупата общински съветници на БСП се обявиха категорично против премахването на контактната мрежа на тролеите, а председателят й арх. Иван Николов коментира, че нарязването й за скрап е престъпление.

По време на вчерашното заседание на Общински съвет – Габрово не бе подложено на обсъждане предложението на левицата за свикване на първия в демократичната история на града местен референдум.

Според мнението на управляващите в града на Рачо Ковача, цитирано в местен печатен ежедневник, „със средствата от продажбата на дълготрайните материални активи на ОПТ ще бъде дадена възможност на дружеството да поеме глътка въздух и спокойно да извършва своята дейност по транспортното обслужване на Габрово“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Пиян водач предизвика катастрофа на ул.“Капитан Дядо Никола“ в Габрово

Published

on

Пиян водач с лек автомобил „Тойота“ предизвика катастрофа в Габрово. Пътният инцидент е станал вчера, 23 август, около 17.00 часа на ул.“Капитан Дядо Никола“, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габроово.

По данни на полицията 54-годишният водач, който е от Габрово, е шофирал с 2,49 промила алкохол. При движение по улицата, той се ударил в задната част на лек автомобил марка „Хюндай И 20″, който предприел маневра завиване на ляво.

Пробата за алкохол на втория водач пробата е отрицателна.

54-годишният габровец е дал кръвна проба за химически анализ. По случая е образувано бързо производство за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.

*Снимки: Симеон Петков, фейсбук.

Още един безобразно пиян водач е бил хванат отново вчера в Габрово. Часове по-късно, около 19.25 часа, на бул. Столетов, екип на полицията спрял лек автомобил „Мазда 3“, управляван от 52-годишен водач от Габрово.

При извършаната проверка за алкохол дрегерът отчел данни от 2,86 промила в количеството издишан въздух.

Зареди още

Новини

Габрово с ново решение за поливане на градските зелени площи

Published

on

Габрово започва реализацията на пилотно водно решение за събиране и използване на дъждовна вода за напояване на градските зелени площи. Проектът е насочен към два от все по-актуалните проблеми на градовете – интензивните валежи и продължителните сухи периоди.

Вместо дъждовната вода да бъде отвеждана, тя ще се задържа, съхранява и използва при необходимост. Преди избора на решение са проучени девет варианта. Избран е комбиниран подход с два локални източника – дъждовна вода и повърхностни води от р. Синкевица при пълноводие.

Дъждовната вода ще се събира от покрива на Драматичния театър „Рачо Стоянов“ – сградата на НЧ „Априлов-Палаузов-1861“. След филтриране тя ще се отвежда към съоръжения за съхранение. Допълнителен ресурс ще осигурява дренажно водовземане от р. Синкевица.

Специално съоръжение до реката ще събира инфилтрирана в речното дъно вода при високи води.

Системата ще обслужва градинката срещу бившия Дом на книгата и зелената зона при кръстовището на улиците „Чардафон“ и „Баждар“. Напояването ще бъде автоматизирано.

Ще се следят количеството използвана вода и влажността на почвата, за да се ограничи ненужният разход на ресурс. Предвидена е и фотоволтаична система, която ще осигурява възобновяема енергия за съоръженията и напояването.

Целта е въглеродният отпечатък на системата да бъде сведен почти до нула. Пилотният проект е практическа стъпка към адаптацията на Габрово към климатичните промени.

Градът ще тества модел, при който водата от интензивните валежи се превръща в ресурс за зелената инфраструктура, а използването на питейна вода за поливане се ограничава.

Зареди още

Новини

Борбата с боровата процесионка продължава

Published

on

Община Габрово извърши подмяна на феромоновите уловки, поставени на засегнатото дърво от вид бор в зелената площ, разположена между ул. „Капитан Дядо Никола“ и ул. „Йосиф Соколски“.

Действието е част от планираните мерки за наблюдение и контрол на разпространението на боровата процесионка и се реализира със съдействието на екипа на ОП „Озеленяване“ и “Отрови“ ЕООД.

През май т.г., след проверка във всички паркове в града, беше установено наличие на един пашкул в короната на дърво в зоната между ул. „Капитан Дядо Никола“ и ул. „Йосиф Соколски“.

През юни беше поставен капан, което сега показва реално резултат, тъй като в него се събират мъжки пеперуди, което е индикатор за успешно привличане и ограничаване на популацията.

Сега феромонът е подменен, за да се осигури непрекъснат мониторинг и ефективност на уловката. Дейностите се изпълняват по указания на експертите от Лесозащитна станция – София, с които Община Габрово работи по темата.

Мерките са превантивни и ще продължават, а капаните ще се увеличават, за да се гарантира спокойствието на гражданите. Целта е ранно установяване и ограничаване на разпространението на процесионката в градската среда.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица