Свържи се с нас

Култура

Иво Сиромахов представи „7 жени“ на празника на Габрово

Published

on

снимка: Симона Иванова

През ноември миналата година сценаристът на едно от най-гледаните предавания у нас „Шоуто на Слави“, представи „Моят таен любовен живот“, а на 16 май той предложи на габровци и неговото продължение „7 жени“. Иво Сиромахов пристигна пред гостите на книжарница „Хеликон“, за да завърши литературното си турне, състояло се в 9 града, част от които бе и Габрово, където разкри повече за най-новата си книга.

За „Моят таен любовен живот“ – получи отличие от „Хеликон” за най-продавана книга през 2014г., а относно приза с шеговит тон добави, че: „За мен количеството има значение, защото тези, които казват, че съдържанието е важно, завиждат!“, изтъкна той. „Хубаво е повече хора да бъдат разсмени, защото разбирам, че такъв тип литература се харесва“, сподели още авторът.

„След като в предната книга американката Скарлет е потресена и шокирана, и не се връща повече в България, героят остава с разбито сърце. За да преодолее раздялата с нея, той се впуска в нови връзки в седем различни държави“, разкри още от сюжета си Сиромахов.

Книгата представлява един своеобразен пътепис, в различни държави и различни любовни истории. Идеята за продължението му хрумва преди година и половина и тя вече е факт.

Действието на романа се развива в Берлин, Брюксел, Москва, Пекин, Дубай, Скопие и София. А неизменна част от сюжетите му, както и сега, са известни личности като: Ангела Меркел, Жан Клод-Юнкер, Владимир Путин и Роман Абрамович.

А на въпросът „Защо е въвлякъл в сюжета именно тези личности“, колоритният сценарист отговари със случката: „С Ангела Меркел навремето бяхме в една детска градина в „Орландовци”. Тя беше много ербап и постоянно „командореше“ другите деца. Затова никой не искаше да си играе с нея. Всички деца я мразеха и я наричаха „свиня братска от трета градска”. Само аз й се подмазвах. Може би съм усещал, че някой ден ще е на ръководен пост.“

За останалите личности не пожела да даде коментар и пожела на читателите си да прочетат новото му творение.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Относно корицата Иво Сиромахов изтъкна интересен момент и защо точно той е застанал на обложката. „Много исках Леонардо ди Каприо да се снима. Обадих му се един ден и го помолих да „удари едно рамо“, че съм направил една книга. А той ми отговори, с удоволствие, но не ми препоръчвал, защото бил карък. Толкова години не можел да вземе Оскар, а сега нямало да провърви и на книгата, та да си намеря друг човек!”.

В крайна сметка отново с чувство за хумор и виц той отвърна. „Нали знаете какво е казал шофьорът на трамвая: Кво се качи, тва возим!”, така и при мен. Няма достатъчно хора, затова се снимам аз. Сцената е заснета при Дяволската река.“

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Вече „7 жени“ има и първите отзиви. Учителят Йода споделя: „“Жени седем хареса много ми“, Агент Мълдър: „Истината е някъде в 7 жени”, а Кейт У. „Леонардо глътна водата и сега ми остана само Сиромахов”.

В края на срещата драматургът раздаде автографи и се снима заедно със своите почитатели. А на въпрос от публиката „ще се включи ли в карнавалното шествие през следващата година“, той отвърна: „Разбира се само чакам да ме поканите!“

Автор: Симона Иванова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица