Свържи се с нас

Култура

Тринадесето отличие – за български карикатурист

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Вече знаем кои са носителите на награди в шестте раздела на 22-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата. Само дни след това, на първи април, ДХС за тринадесети път отличи със специалната си награда български карикатурист, участник в Националната карикатурна изложба. Наградата се присъжда от 2003 година и е учредена, за да отличи най-остроумното участие в престижния национален форум. И тази година Домът изпрати свой представител, за да избере от богатата карикатурна продукция, подредена в един от салоните на СБХ в София. Ежегодният преглед на най-високите постижения в жанра се организира от секция „Карикатура” на Съюза на българските художници и основната му цел е да стимулира развитието на карикатурата у нас, както и да популяризира творческите постижения на художниците, посветили се на това изкуство. Очаквани и много престижни са наградите, които присъжда журито, а наградата на ДХС отдавна разкрива мисията на габровския музей да има верни сетива за най-доброто в жанра.

Така сред повече от петдесет участници журито с председател г-н Илиян Савков и представителят от ДХС г-жа Димка Колева избраха тазгодишния лауреат – Йовчо Савов. Съгласно статута на отличието, Й. Савов получи Диплом и плакет, както и правото да открие в Дома своя самостоятелна изложба. Датата на това събитие е планирана още миналата година и ще съвпадне с гостуването на част от Националната карикатурна изложба на 1 октомври в ДХС. Тогава габровци и гости за трети път ще имат привилегията да попаднат на Международния карикатурен десант.

Йовчо Савов е архитект по професия, но рисува карикатури и си създава име на творец в този жанр още с първите си публикации. С Дома на хумора го свързва участието му във Второто международно биенале на карикатурата и малката сатирична пластика през 1975 г.(така се казва тогава бъдещият голям международен форум на сатиричното изкуство). Почеркът му е много характерен, карикатурата – запомняща се и оригинална. Не случайно веднага е поканен и изпраща свои творби за Антологията на съвременната световна карикатура, която е голямата и несбъдната, уви, мечта на екипа в първите години от създаването на Дома. Днес в художествения фонд „Хумор на народите” се съхраняват 13 негови творби от различни години.

Няма да изреждаме всичките забележителни участия на Й. Савов у нас и в чужбина, белязани с престижни награди. Ще споменем няколко от последните години: Голямата награда от Националната изложба на карикатурата – 2010; през същата година той е един от организаторите на международния фестивал „Градът, без който не можем”, през следващата за участието си в 36-та Национална изложба на карикатурата печели наградата на Столична община на името на Доньо Донев; през 2013 става „Майстор на карикатурата”, звание, с което са удостоени само петима участници в VІІ Международно пловдивското биенале „Майстор на карикатурата”.

Й.Савов има сетива не само за глобалните съвременни проблеми – екология, емиграция, бедност, но и активно защитава позицията си на гражданин и творец. Така пред журналисти на изложбата заявява: „След случилото се с „Шарли ебдо” се изказаха много мнения, както за утвърждаване на безграничността на сатирата, така и за налагане на ограничения, на норматив докъде може да стигне почтеността. Мисля, че все пак трябва да има някакъв предел, защото, както навсякъде, и при карикатурите трябва да знаем къде е онази граница, след която смешното се изражда в простащина и непочтеност”.

До срещата с Йовчо Савов на първи октомври тази година, когато габровските почитатели на карикатурата ще могат да научат повече от самия автор, ни предстоят задочни срещи – от страниците на вестници и други медии, с новите творчески откровения на големия наш карикатурист.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица