Свържи се с нас

Култура

Първи април в ДХС – празник с изкуството на малки и големи

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 1 април – Международния ден на хумора и шегата – Музеят „Дом на хумора и сатирата“ ще отбележи своя 43-и рожден ден.

Както всяка година екипът на габровската Весела къща щедро обявява 1 април за Ден на отворените врати, през който специалните празнични прояви са безплатни за всички габровци и гости на града. По традиция в целодневната първоаприлска програма са предвидени интересни изяви за всички възрасти.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

От 10.00 ч. в „Залата на жирафите” е детското матине „Да поиграем с Рачо Ковача“. Празникът за малчуганите е свързан с един от най-известните габровски символи – Рачо Ковача – и е посветен на 80-годишнината от поставянето на скулптурата му на скалата в река Янтра. Главни герои в него са децата от подготвителна група на ЦДГ „Мики Маус“ – Габрово, а изявата е заключително занятие от съвместния образователен проект на Дома на хумора и детското заведение, чрез който децата се запознаха със символите на габровския хумор и ги претвориха във весели истории, рисунки и игри. Сега предстои подреждането на голям пъзел с образа на Рачо Ковача, както и забавление с викторини, игри и множество изненади.

Откриването на изложбата „Нашенци преди и сега“ е предвидено за 14.00 ч. в зала 6 на Веселата къща. Тя е посветена на 125-годишнина от рождението на Чудомир, а неговите герои са вдъхновили малките художници от школата по изобразителни и приложни изкуства „Арт линия“ в Казанлък. За първото си гостуване в Габрово възпитаниците на Ваня Запрянова представят 56 рисунки с молив, туш и акварел – една истинска галерия от любими персонажи на Чудомир. Вече 15 години в школата се обучават деца и възрастни, които участват в национални и международни изложби, конкурси и пленери, тематични ателиета и благотворителни акции. Школата е представяла свои изложби в Русия, Украйна, Македония, Белгия, Япония и е лауреат на много награди.

Казанлъшкият хуморист е вдъхновил и малките артисти от Юношеския театрален състав „Смехоранчета“ към Народно читалище „Св.св. Кирил и Методий-1928“ в Габрово с ръководител Виктория Петрова. Специално за откриването на изложбата и за рождения ден на Дома на хумора те са подготвили сценките „Провинциалистки“ и „Художникът“, които ще изпълнят пред гостите на празника.

В 17.30 ч. е откриването на представителната изложба „ФЕКО – 30 години обединени карикатуристи“. Това е сборна изложба, която отбелязва 30 години от създаването на една забележителна организация. През далечната 1985 г. се основава Федерацията на европейските организации на карикатуристите (ФЕКО), която отдавна е надскочила границите на нашия континент и днес, освен от Европа, в нея членуват организации от Австралия, Япония, Египет, Аржентина, Израел, Тайван, Корея и Иран.

На поканата на Дома на хумора да участват в тази обща празнична изява откликнаха 30 представители на ФЕКО-организации от 15 страни, които изпратиха 60 карикатури, специално създадени за отбелязване на кръглата годишнина. Сборната изложба е израз и преклонение пред таланта, остроумната мисъл и социалната ангажираност на карикатуристи от различни страни да рисуват историята на съвременния свят през призмата на комичното.

Специално за събитието от Франция пристига г-н Бернар Бутон – президент на ФЕКО, който лично ще открие изложбата и ще поздрави почитателите на хумора в Габрово. Почетни гости на вернисажа ще бъдат и родните карикатуристи: г-н Ивайло Цветков – президент на ФЕКО-България и неговият заместник г-н Трайко Попов.

В празничната вечер ще прозвучат изпълнения на дует „Кредо“ и на възпитаници от Музикална школа „Звезди в аванс“ с ръководители Ваня и Радослав Талеви.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица