Свържи се с нас

Култура

Нови партньори и участници в Европейските дни на художествените занаяти

Published

on

снимка: АИР "Боженци"

снимка: АИР „Боженци“

Европейските дни на художествените занаяти, които се реализират за първи път в България от Регионално сдружение на общини „Централна Стара планина“, събират все повече участници, партньори и съмишленици. Наскоро по покана на сдружението към инициативата се присъедини и АЕК „Етър“, който ще се включи с изнесено обучение по гайтанджийство – традиционен занаят, създал славата на Габрово като „Българският Манчестър“.

Европейските дни на художествените занаяти се провеждат в рамките на три дни – 27, 28 и 29 март 2015 г. Стартът им ще бъде даден на 27 март от майсторите от АЕК „Етър” Събина Хунева и Милка Кръстева, които ще гостуват на СОУ „Райчо Каролев”.

В импровизирана работилница габровските ученици ще научат повече за производството на гайтан в Етъра, за употребата на плетения вълнен шнур в миналото и неговото приложение в нашето съвремие. Децата ще усвоят умения в шиенето на изделия от гайтан – гривнички, елементи от декорация на носии и предмети за бита. Филмът „Гайтанджийство” и снимки на уникалния музей на открито ще представят силата на водата, впрегната в процеса по изплитането на гайтан и неговото боядисване. А самият факт, че дните на художествените занаяти започват с изнесено обучение за деца, носи в себе си символиката, че можем да съхраним и развием традиционните си занаяти само ако ги предадем на нашите деца.

В дните 28 и 29 март АИР „Боженци“ ще даде поле за изява на четирима майстори занаятчии – грънчарят Валентин Димитров, дърворезбарите Милчо Бонев и Станимир Тинков и майсторката на художествени занаяти Стефка Тинкова. Те ще покажат своите умения в изложбената зала на Старото школо и ще помогнат на всички желаещи да изработят собствени уникални изделия. Посетителите ще имат възможност да закупят произведения на традиционни български занаяти и да се запознаят с добри български и европейски практики за насърчаване на занаятите и иновациите. В дните на инициативата за първи път след повече от 20 години ще отвори врати и ковашката работилница в с. Боженците. Тя е открита за посещения като музеен обект през 1971 г. и представлява възстановка на работилницата на Нено Топала – последният майстор-ковач в Боженци, който умира през 1914 г. В началото на 90-те години на 20-ти век е реституирана и затворена. На 28 и 29 март работилницата ще може да бъде разгледана след повече от 20 години, благодарение на любезното съдействие на нейните собственици.

снимка: АИР "Боженци"

снимка: АИР „Боженци“

Европейски дни на художествените занаяти е инициатива, стартирала във Франция преди повече от 10 години. От няколко години такива дни се провеждат едновременно и в Испания, Италия, Белгия, Латвия, Швейцария, Великобритания, Германия, Унгария, Португалия и Люксембург. Всички събития през 2015 год. са обединени от темата „Иновационни пространства”.

През 2015 г. инициативата ще се реализира за първи път в България от РСО „Централна Стара планина”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица