Свържи се с нас

Новини

Първи креативен лагер за учебни компании в Габрово

Published

on

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Джуниър Ачийвмънт България и Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ организираха първи креативен лагер за учебни компании по програмите на Джуниър Ачийвмънт в Габрово. В него участваха Silver Tonics от СОУ „П. К. Яворов“ – Плевен, Boyar Dreams от ПГ по туризъм „Д-р В. Берон“ – Велико Търново и Икономикс АД от ПГ по туризъм „П. Семов“ – Габрово.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Гости на лагера бяха Вера Петканчин – оперативен директор на Джуниър Ачийвмънт, Димитър Иванов и Александър Александров – доброволци по програмата на Джуниър Ачийвмънт за доброволци и ментори.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Целта на лагера бе да подпомогне всички участници да открият в себе си качествата, които притежават успешните предприемачи, да ги накара да мислят креативно и как успешно да продават своя продукт.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Участниците се запознаха с нови техники на продажби, които ще могат да приложат по време на представянето на компанията си на предстоящия регионален панаир на учебните компании.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Креативният лагер се проведе в Габрово на 6 и 7 февруари 2015г. в Професионална гимназия по туризъм „П. Семов“, в два модула: „Презентационни умения – първа стъпка към успеха на учебната компания“ и „Умения за продажби“.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Вторият модул се проведе в търговския комплекс, намиращ се на бул. Априлов, където учениците предлагаха на гражданите своите продукти, като обясняваха техните качества.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Двудневният Креативен лагер беше закрит в Дома на хумора и сатирата, където гостите на ПГТ от Велико Търново и Плевен „опитаха“ от стария предприемачески дух на габровци, за да направят сравнение с днешните умения и находчивост на съвременния млад предприемач.

снимка: ПГТ “Пенчо Семов” – Габрово

снимка: ПГТ “Пенчо Семов” – Габрово

Екскурзоводи от ПГТ, от специалност Организация на хотелиерството, съпроводиха връстниците си по централния туристически маршрут на Габрово. Очаква се следващият Креативен лагер, както обеща директорът на ПГТ Радослав Стоянов.

Ето какво споделиха представителите на Джуниър Ачийвмънт – България:

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Първото, което за мене е много важно е, че този креативен лагер дава възможността на деца от различни училища и от ралични градове да се срещат и да се запознават. Това е невероятна възможност за комуникация и разширяване на кръгозора и много мотивиращо за самите деца. По този начин те могат да видят другите докъде са, на какво ниво са, какво мислят и тези контакти са много полезни за тях в бъдеще и, по принцип, това е едно от нещата, което ние в Джуниър Ачийвмънт се стремим да правим и много се радваме, че вашето училище, гимназията по туризъм в Габрово, пое тази инициатива. Бъдещите намерения на Джуниър Ачийвмънт са да продължаваме да правим всичко за подкрепа за модернизиране на българското образование, за правене на учебния процес по-интересен. Например, това, което днес правихме в този креативен лагер, е много по-различно от това, което децата могат да изпитат в училище, и ги поставя в една по-различна среда – да отидат с учебните си компании в МОЛ и да си продават продуктите – това е голямо предизвикателство за учениците, и, всъщност, хубавото е, че, въпреки че те са твърде малки, повечето от тях са в десети слас, за тях това е един много ценен опит и, ако продължи да се случва, резултататите в личностен план ще бъдат много по-бързи и учениците ще бъдат много добре подготвени за бъдещето, когато ще им се наложи да вършат тези неща – дали ще имат собствена компания, или ще работят за някой друг – те ще могат да използват уменията, които вече са придобили. Мисля, че има голям смисъл да се продължава в тази насока и се надявам, че както вие тук подхванахте тази инициатива, първо, да направите и втора такава, и второ, да се запалят и други училища и те пък да поканят вас и така да се разширяват контактите“, заяви Вера Петканчин – оперативен директор на Джуниър Ачийвмънт.

снимка: ПГТ “Пенчо Семов” – Габрово

снимка: ПГТ “Пенчо Семов” – Габрово

„Днес, когато бяхме в мола, и участниците в креативния лагер трябваше да продават, имаше и реплики от рода „повече никога няма да се опитвам да продавам“ и това е сблъсък с реалността. Всъщност, след време, като се срещнат пак с подобни проблеми, ще си спомнят някъде и някога какво сме им говорили и какво сме правили заедно. Защото, това е учене чрез правене, и когато сглобят това, което правят, с това, което им говорим, ще имаме и резултатите. Но… време иска. Постоянство“, сподели и Димитър Иванов – доброволец по програмата на Джуниър Ачийвмънт за доброволци и ментори.

снимка: ПГТ “Пенчо Семов” – Габрово

снимка: ПГТ “Пенчо Семов” – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Габровски учител участва в международен педагогически форум

Published

on

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.

Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.

Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.

Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.

Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.

Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.

Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.

Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Зареди още

Новини

Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Published

on

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.

Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.

Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.

За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.

Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Зареди още

Новини

Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.

В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица