Свържи се с нас

Култура

„13 безсмъртни българи“ гостуват в Габрово

Published

on

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Изложба „13 безсмъртни българи“ може да бъде разгледана от 3-ти до 27-ми февруари 2015 г. в Регионален исторически музей – Габрово. Експозицията е част от инициативите, с които ще бъде почетен Апостола на свободата.

Изложбата представя идеята на богослова и общественик Ваклуш Толев за изграждане на Дом-светилище на 13 поименни безсмъртни българи в нашата история. Начело с цар Борис ІІІ – Обединител в листата на 13-те са личности като кхан Аспарух, княз Борис І Покръстител, цар Симеон Просветител, Патриарх Евтимий, Климент Охридски, свети Йоан Рилски, Баба Тонка, Васил Левски и др.

13-те поименни безсмъртни българи са изведени от духовния ръст на 13-вековното битие на България. „Тези личности не са само минало величие, а въплъщават идеи и път за бъдеще, от които се нуждаем в настоящето”, считат от фондация „Безсмъртни българи”, която е инициатор на изложбата. При голям интерес експозицията вече гостува в СУ „Св. Кл. Охридски”, Народна библиотека „Иван Вазов” в Пловдив и Регионална библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново.

Ваклуш Толев прокламира идеята за честване на Ден и изграждане на Дом-светилище на 13 поименни безсмъртни българи още на 28.08.1993 г. по повод отбелязването на 50 годишнината от кончината на Цар Борис III – Обединител. В последната си книга „Духовните дарове на България” Ваклуш Толев помества специална глава, посветена на приноса на тези 13 личности към историята и пътя на България. Неслучайно при представянето на тази книга в НДК историкът проф. Андрей Пантев заявява: „Духовните дарове на България са дарове на целия свят!”, а политологът Огнян Минчев каза „Тази книга е едно откровение за България – такава, каквато ние не познаваме и не подозираме, че е…”.

През годините Денят на безсмъртните българи е честван и отбелязван в много градове на страната. Идеята е представяна в срещи, пресконференции и тържества. Подкрепена е от стотици видни личности, институции, обществено-политически и културни организации. Ползва се с подкрепата и на много общини в България. През 2003 г. Общинският съвет във Велики Преслав официално утвърждава листата с 13-те личности и предоставя място за построяване на Дом-светилището. Изготвен е уникален архитектурен проект. През 2005 г. е създадена Фондация „Безсмъртни българи“, която работи за изграждане на Дом-светилището.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица