

Новини
Над 100 души от габровско подкрепиха митинга на железничарите

снимка: РС на КНСБ – Габрово
Повече от 100 железничари, синдикалисти от КНСБ и граждани от Дряново, Трявна и Габрово бяха на митинга на Синдиката на железничарите в България към КНСБ, който се проведе на ЖП гарата в Горна Оряховица в събота преди обяд. Те, заедно с още около 1000 човека казаха твърдо „НЕ на разрухата на българската железница!“.
Площадът се оказа тесен за събралите се протестиращи от цяла Североизточна България – основно от област Велико Търново, Габрово, Плевен и Русе, които изразиха категоричното си несъгласие с решението да се спрат 38 влака от 12 януари и намерението да бъдат спрени още 90 от 1 февруари.
Освен синдикалисти от Регионалния синдикален съвет на железничарите към КНСБ в Горна Оряховица, редом с протестиращите беше и председателят на СЖБ към КНСБ Петър Бунев, който увери всички присъстващи, че синдикатът ще продължи да се бори за възстановяване на движението на влаковете и недопускане на съкращения на служители от системата, както и разумна стратегия за развитие на железницата.
В декларация адресирана до Министерския съвет и Парламента, участниците в митинга поискаха да бъдат пуснати отново спрените влакове и да не се спират нови, да няма съкращения на персонал в БДЖ, както и на звена и хора в Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Те се обявиха и против приватизацията на „Товарни превози“.
Над 12 хиляди са вече подписите от Североизточна България, които са събрани срещу спирането на влакове. В област Габрово те достигнаха над 2 500. Точно нашият регион се оказа един от най-засегнатите, тъй като вече цяла седмица не се движат 6 влака между Горна Оряховица и Плачковци и 10 между Царева ливада и Габрово. По този начин доста населени места остават на практика откъснати, тъй като няма алтернативен транспорт, а в останалите е затруднено предвижването на учащи, студенти и работещи. Това бе и причината за гражданските протести, подкрепени от КНСБ на гарата в Габрово и Царева ливада от началото на миналата седмица.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Първият спортно-терапевтичен център в Габрово ще заработи съвсем скоро


Габрово ще се сдобие с първия по рода си спортно-терапевтичен център, който ще предлага безплатна подкрепа и възможности за спортни занимания на деца и младежи с двигателни и ментални затруднения. Заявленията за ползване на услугите ще се приемат още от понеделник.
Новината беше обявена по време на официалното представяне на инициативата от Георги Левичаров, основен двигател на проекта, реализиран от спортен клуб „Равен старт“.

Той сподели, че създаването на центъра е осъществяване на дългогодишна мечта: „Това е една седемгодишна мечта, която днес е близо до пълното си реализиране. Благодарен съм на всички, които подкрепиха процеса до този момент“, каза Левичаров.
Събитието се проведе в Деня на духовността – празник на Габрово, което областният управител Мария Башева определи като символично съвпадение: „Вярвам, че неслучайно точно днес се събираме, за да подкрепим тази важна за нашия град и нашите деца инициатива“, посочи тя и поздрави екипа за усилията и отдадеността им.
Центърът ще се помещава в сградата на ОУ „Иван Вазов“ в Габрово. Там ще бъдат обособени различни зони – зала за обща физическа подготовка, кабинет за активна и пасивна рехабилитация, както и достъп до физкултурния салон и външни спортни пространства.

Благодарение на дарители, помещенията вече са ремонтирани, а предстои поставянето на специална настилка и оборудване. Средствата за част от тях все още се набират – сред тях са клетка на Роше с кушетка, плувен тренажор, бягаща пътека и устройство за придвижване на хора с инвалидни колички или двигателни затруднения.
Екип от различни специалисти ще работи безвъзмездно с децата и младежите, които ще ползват услугата, предоставяйки им възможност за развитие, рехабилитация и социална интеграция чрез спорта.


Новини
Областният управител прие в кабинета си здравния министър


Областният управител представи на министъра на здравеопазването основните въпроси на лечебните заведения и лекарските съсловия в областта. Мария Башева припомни за необходимостта от ново кухненско оборудване за Държавната психиатрична болница в Севлиево.
Министър Кирилов разясни, че вече е посетил лечебното заведение, като посочи, че казусът е сведен до вниманието му и са предприети конкретни действия. Ремонт на операционен блок и финансиране за релокализиране, и ремонт на детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ е втората тема, която обсъдиха, като министърът поясни, че детското здравеопазване е приоритет за министерство.
Башева предаде и три искания от Районната колегия на Българския зъболекарски съюз в Габрово. В рамките на посещението министър Кирилов посочи като основен проблем кадровият дефицит, като акцентира и върху липсата на специалисти за Регионалните здравни инспекции.


Новини
„Най-добрата реклама за всеки лекар е пациентът. Вие сте пример“


Това заяви министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм пред екипа на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“. Министърът разгледа някои от отделенията в областната болница и се срещна с началниците на отделенията и специализантите в лечебното заведение. Кирилов посочи връзката и комуникацията с пациентите като приоритетни.

„Вие имате и знанията, и уменията, и житейския опит, за да контактувате ефективно с тях и да ги изведете от тази малка криза, в която изпада всеки пациент, когато има някакъв здравословен проблем“, допълни министърът.

Връзката със специализантите и предаването на опит е другата тема, която бе обсъдена в рамките на срещата, като доц. Кирилов призова началниците да ги напътстват и да ги подпомогнат за формирането на най-важните качества на лекарите- клинично мислене и дисциплина.



По-късно през деня министърът се срещна и със специализантите в областната болница, които имаха възможността да поставят важните за тях въпроси. „Имате широко отворени врати към познанието и може да го използвате. Не се притеснявайте да питате и да попивате от опита на професионалистите, които работят с Вас. На Вас, като лекари, ще Ви се налага да вземате десетки решения. Няма човек, който да взема само правилни решения. Но когато го направите, ще изпитвате от удоволствие от това“, каза още доц. Силви Кирилов.


-
Новинипреди 7 дни
Силно представяне на габровци на републиканското по билярд
-
Икономикапреди 6 дни
Преизбраха Пламен Петров за председател на ОП на КСБ – Габрово
-
Икономикапреди 7 дни
НАП с нова функционалност за подаване на справки-декларации за ДДС
-
Новинипреди 6 дни
Откриват хеликоптерната площадка на болницата в Габрово
-
Културапреди 6 дни
Честит празник, архивисти!
-
Новинипреди 6 дни
В Габрово отбелязват 130 години от първата българска ТПК „Напредък“
-
Кримипреди 6 дни
Оставиха в ареста габровец, хванат с кокаин, пико и марихуана
-
Новинипреди 3 дни
Откриха барелеф и паметна плоча на Йосиф Шнитер (Видео и снимки)