Свържи се с нас

Новини

Кирил Добрев против закриването на линиите на БДЖ в Габровско

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

След като габровци бяха лишени от тунела под Шипка „логично“ следва да бъдат лишени и от жп транспорт, се казва в позиция на народния представител от Коалиция за България – Кирил Добрев, публикувана в официалния му профил в социалната мрежа фейсбук.

„Реформите“ в БДЖ засягат три от четирите общини в Габровска област. Категорично съм против спирането на тези линии, защото когато една такава дейност се финансира от държавния бюджет, тя освен транспортни има и социални функции. Няма да коментирам в детайли, че това е един от най-екологичните видове транспорт, заради което в другите европейски държави се стимулира използването му. Друг аргумент да съм против тези промени е, че в областта няма линия, по която дневно да пътуват по-малко от 300 пътници. Това са хора, които ежедневно отиват на работа, на училище, в университета. Твърдението на управляващи политици, че виждате ли бюджетът е недостатъчен „куца”, защото през мандата на управление на ГЕРБ бяха закрити над 200 влака, но субсидията от страна на държавата остана същата, т.е. „икономии” вече бяха направени. Закриването на линии трябва да е последна стъпка, след като направил всичко възможно да стимулираш ползването на този транспорта. При последното обсъждане на бюджета за 2015 депутати от транспортната комисия от Габрово мълчаха услужливо. И днес също продължават да мълчат. Ясно е, че жп транспортът ще бъде заменен от автотранспорт, който ще бъде частен, разбира се по-скъп и ще обслужва нечий икономически интереси. Заедно с колегите ми решихме да искаме спешно свикване на Комисията по транспорт, на която да бъде изслушан министърът на транспорта и шефът на БДЖ за решаването на проблема.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Published

on

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.

След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.

Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

Златен дубъл за девойките на „Бъки“

Published

on

Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.

Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.

Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

Published

on

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.

Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.

Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.

Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.

Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.

Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.

Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.

Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица