Новини
Ветераните на „Янтра“ и „Етър“ ще играят за Руси Пенчев
С благотворителен мач ще бъде отбелязан 67-ят рожден ден на габровската футболна легенда Руси Пенчев. В негова чест, в сряда, 15-ти октомври, от 18 часа на терена с изкуствена трева в спортен комплекс „Христо Ботев“ ще излязат ветераните на „Янтра“ (Габрово) и „Етър“ (Велико Търново).
Двубоят е под егидата на Областния и Зоналния съвет на БФС. Целта е да бъдат събрани средства за бившия футболист на „Янтра“ и шампион на страната с ЦСКА, който е в тежко физическо състояние. В тази връзка организаторите отправят покана към всички приятели и познати на Руси, както и привърженици на футболната игра, които помнят страхотните изяви на безкомпромисния централен защитник, да дойдат на стадиона и да го подкрепят.
С екипа на „Етър“ се очаква да излязат звездите от САЩ`94 Илиян Киряков, Бончо Генчев и настоящият шеф на ЗС на БФС – Трифон Иванов. В състава на „Янтра“ пък ще бъдат бивши съотборници на Руси Пенчев, и играчи от близкото и по-далечното минало.
Руси Пенчев е роден на 15 октомври 1947 година в София. Футболната си кариера започва в ЦСКА. Юноша е на „червените“ и е преминал през всички гарнитури на „армейците“, в които проявява сериозните си качества на централен бранител. Те го отвеждат и до националните отбори на България за юноши и младежи. С юношеския национален отбор записва и участие на Европейско първенство в Югославия.
През 1966-та Руси Пенчев преминава в мъжкия състав на ЦСКА, в който си партнира с големи имена в българския футбол като Димитър Пенев, Димитър Якимов, Аспарух Никодимов, Борис Гаганелов, Иван Зафиров, Петър Жеков и др.
Изпратен да отбие военната си служба в „Черно море“ (Варна) и с екипа на „моряците“ изиграва 44 мача. През 1968-ма се връща в отбора на ЦСКА, с който става шампион на България и носител на националната купа. През есента на 1969-та участва и в 1/16 финалния двубой за купата на европейските шампиони срещу Ференцварош в Унгария. За ЦСКА Руси има изиграни 28 официални мача.
През 1970-та година преминава в новия член на „А“ футболната ни група „Чардафон – Орловец“ и в следващите осем години радва с изявите си габровските любители на футболната игра. Има близо 250 мача с екипа на представителният габровски отбор.

Руси Пенчев във въздушен двубой с Георги Аспарухов
В цялата си състезателна кариера Руси има около 70 гола, което е впечатляващо постижение за централен защитник. Любопитен факт е, че е играл три пъти срещу легендата на „Левски“ – Георги Аспарухов – Гунди, като и в трите им двубоя „синята деветка“ не успява да се разпише.“
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Плевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни

На 1 юни, понеделник, от 19.00 часа в Зала „Възраждане”, гр. Габрово, Плевенската филхармония ще изнесе концерт под надслов „За тебе бях дихание…“. По идея на Чавдар Вълков – концертмайстор на оркестъра, за публиката в Габрово за първи път ще бъдат представени двама композитори на десетки хитове в България – Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки. Техните емблематични песни „За тебе бях“ на Красимир Гюлмезов (изпълнявана от Лили Иванова) и „Дихание“ на Светослав Лобошки (изпълнявана от Орлин Горанов) дават мотото на концерта.

Заедно с тях на сцената ще бъдат: Дует Шик, младата и много талантлива певица от Габрово – Кристина Неделчева, инструментална група „Класиците”: Чавдар Вълков – цигулка, Георги Цветков – бас китара, Димитър Митев – Дънди – ударни инструменти и струнен секстет от Плевенска филхармония. Новите аранжименти на популярните песни: „За тебе бях“, „Що ли те чакам още“, „Лятна жълта рокля“, „Чуй ме“, „Любов в сегашно време“, „Ах, твоите сини очи“, „Дъжд“…, в които мелодията често преминава от човешкия глас в цигулката, са направени от Георги Цветков.

Видеоклипове на добре познатите песни естествено ще допълват въздействието на музиката, а светлинните ефекти, мултимедия и звук са поверени на екипа на Валери Рулински.

„Идеята за концерта е да бъде по-скоро инструментален, но Дует Шик с прекрасната Вили Гюлмезова ще представят в пълния блясък част от песните, специално ще гостува на Плевенска филхармония младата звезда Кристина Неделчева, а двамата композитори Гюлмезов и Лобошки също ще пеят, защото хората искат да чуят текстовете на популярните песни“, споделя Чавдар Вълков.

В програмата са включени и някои класически произведения, като първа част от концерта „Лято“ из „Четирите годишни времена“ на Вивалди, както и световния поп хит „Viva la Vida“ на британската рок група Coldplay със солист отново концертмайсторът на Плевенска филхармония.

Незабравимите български песни на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки, изпълнявани от любимците на стотици, хиляди българи ще предизвикат радост, ще доставят неповторимо удоволствие и добро настроение на публиката, ще повишат градуса на емоциите и развълнуват любителите и меломаните в Габрово.
Националното турне „За тебе бях дихание…“ на Плевенската филхармония след концерта в Габрово продължава с концерти в Долна Баня на 17 юни, Петрич на 1 септември, Гоце Делчев на 2 септември и други градове на България. Билети се продават в мрежата на Eventim.bg и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
Отстъпки са налични за пенсионери и учащи. Деца до 6 г. влизат при вход свободен.

Новини
„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
Тази култова реплика, пренесъл през времето легендарният спортен коментатор Петър Василев – Петела (IN MEMORIAM), най-точно би описала ситуацията около футбола в Габрово, към днешна дата. Причината е върнато от областния управител на Габрово за ново обсъждане решение №107 на Общински съвет – Габрово, касаещо договор между Община Габрово, ОФК „Янтра 2019“ и компания, свързана хазарт.
Това покачи напрежението и нажежи спортните страсти още повече в навечерието на може би една от най-важните срещи на играещия във втора професионална лига тим на „Янтра“ (Габрово), чиито председател доскоро беше Таня Христова, кмет на Габрово.
Връщането на решението на Общинския съвет не е насочено срещу клуба, спорта или неговите привърженици. Това е законова процедура по контрол за законосъобразност, която областният управител е длъжен да упражнява при необходимост от допълнителна преценка за законосъобразност на даден акт, поясни Кристина Сидорова, областен управител на Габрово.
Според Община Габрово обаче чрез тази процедура областният управител е стопирал финансовото подпомагане за ОФК „Янтра“. От администрацията на кмета Таня Христова твърдят, че договорът е трябвало да осигури финансова подкрепа за клуба през следващите 5 години, определяйки я като от изключително значение за неговата издръжка. По думите ѝ всичко това се случва сега, точно преди изиграването на последните срещи за евентуалното влизане в по-горното ниво на българския футбол.
„Напълно съм наясно със значението на ОФК „Янтра 2019“ за града и местната общност. Футболът е кауза, емоция и гордост за много хора в Габрово. Именно затова решенията, свързани с бъдещето на клуба, следва да бъдат стабилни, прозрачни и юридически защитени“, аргументира се Кристина Сидорова.
Според областния управител в конкретния случай в заповедта са изложени аргументи за необходимостта от по-пълно и прецизно изясняване на характера на договора, насрещните престации, начина на предоставяне на рекламните площи и съответствието с действащата нормативна уредба.
„За съжаление, темата беше представена в публичното пространство като противопоставяне между институциите и спортната общност. Няма конфликт между подкрепата за футбола и спазването на закона. Напротив – истинската подкрепа означава всяка помощ за клуба да бъде реализирана по прозрачен, устойчив и юридически защитен начин“, категорична е Сидорова.
От Областна администрация – Габрово уверяват, че ще продължат да изпълняват своите правомощия отговорно, без политически емоции и без двоен стандарт, така както обществото очаква от една държавна институция.
Според запознати, потърсени от „Габрово Нюз“, за да разтълкуват ситуацията с върнатото за ново обсъждане от областния управител решение на Общински съвет – Габрово, реално драма няма. Оттук насетне местният парламент ще го разгледа отново, а общинските съветници ще гласуват.

Новини
Технически университет – Габрово отличи 34 студенти

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти с високи постижения и петима служители с над 30-годишен стаж във висшето учебно заведение.

Областният управител Кристина Сидорова се обърна към присъстващите с думите: „За мен Технически университет – Габрово не е просто институция, а общност, която създава знание, изгражда характери и подготвя хората, които ще се превърнат в двигатели на региона, а и на страната ни.“

Тя благодари на всички преподаватели и студенти за устрема и за вдъхновението, с което превръщат университета в средище на просветата от световна величина.


-
Новинипреди 4 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро
-
Културапреди 4 дни„Нощ на музеите“ се превърна в незабравимо пътешествие между вкус, изкуства и театър
-
Кримипреди 4 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниГаброво отново събра млади пазители на паметта на България
-
Новинипреди 3 дниШахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир
-
Новинипреди 3 дниАндрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово
-
Културапреди 4 дниСавина Цонева е Библиотекар на годината у нас
-
Новинипреди един денЯнтра излиза в мач за историята на габровския футбол





