Свържи се с нас

Новини

„Вода за градовете: отговор на предизвикателствата в градовете”

Published

on

„Вода за градовете: отговор на предизвикателствата в градовете” е темата на Световния ден на водата през 2011 г. Целта е да се фокусира вниманието на международната общественост върху въздействието, което нарастването на населението в градовете, индустриализацията и несигурността, причинена от изменението на климата, конфликтите и природните бедствия, оказват върху градските водни системи. Днес по-голямата част (3,3 милиарда души) от населението на Земята живее в градове, като площите, заемани от градовете продължават да растат. Увеличението на градското население е по-бързо от възможностите за адаптиране на инфраструктурата. В тази връзка и ключовите въпроси, свързани с Деня на водата, фокусират общественото внимание върху теми като нарастващата потребност от вода за градовете и канализация; увеличаване на замърсяването от битови и промишлени отпадъци; изменението на климата и неговите непредвидени рискове и предизвикателства; свръхексплоатация на наличните водни ресурси; по-добро фокусиране върху бедното градско население.

В контекста на заявената загриженост към безценния природен ресурс – водата, добре е да се припомни ролята на Национален парк Централен Балкан като източник на чиста и безопасна питейна вода. Билото на Стара планина представлява главната водоразделна линия на Черноморския и Беломорския водосборни басейн. На север – към Дунав и Черно море, тръгват реките Вит, Осъм и Росица, на юг – към Егейско море, се устремяват Тополница, Стряма и Тунджа. Дълбокият карст регулира подземното подхранване на реките, а съхранените в защитената територия обширни стари гори допринасят за водозадържането. Площите на водосборните басейни на реките от Черноморския и Беломорския водосборни басейни в територията на Парка са съответно 352 кв. км и 343,4 кв. км. Средногодишният обем на водата, формираща се в територията на Централен Балкан, е 460 млн. куб. м. В сухи години тя спада до 290 млн. куб. м, а в средно влажни години се повишава до 530 млн. куб. м. Водите имат добри качества и представляват значителна част от запасите на питейна вода в България.

Басейните на реките, разположени високо по южния склон на парка, са малки и стръмни и с голям воден отток. На много места някои от реките образуват високи прагове и живописни водопади (пръскала). Райското пръскало е най-високото на Балканския полуостров. Водите му скачат от 1 600 м н. в., спускат се шеметно близо 125 м и се разбиват в подножието на Райските скали, северно хижа „Рай”. Сред известните водопади са още и Карловското пръскало, Сувачарското пръскало, Кадемлийското пръскало, Видимско пръскало, Бабското пръскало и др.

Хората край парка са дълбоко свързани с природните му богатства и сред тях – с водата. “Вода тича по бели камъни” в бита, в народните песни и приказките. Човешкият живот минава край нея – река търсят преселниците, вода завърта тежкия мелничен камък, пак тя движи чарковете, моми и момци се залюбват на извора. Водениците, тепавиците, валявиците, водните стругове не навсякъде са само спомен. И там, където предприемчивия дух ги е превърнал в атракция, те пазят своята сила – да ни връщат към началото, когато зависимостта ни от водата е била определяща в избора на дом и на занаят.
Днес, тази зависимост все по-силно напомня за себе си. И предупреждава: Природата няма да остане дълго заложник на човешката недалновидност.
Да съхраним Национален парк “Централен Балкан” днес, означава да запазим непресъхващ извора за благото на нашите деца утре.

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица