

Култура
Домът на културата в Габрово навършва 50 години
Домът на културата „Емануил Манолов” е изграден в стил неокласицизъм само за 5 години от 1959 до 1964. Негов архитект е Карл Кандулков, а скулптурното му оформление е дело на проф. Илия Илиев. Важни моменти от историята на града са художествено интерпретирани в барелефи и монументални стенописи в интериора му, вратите, прозорците и вътрешните стълбища са украсени с розетки от ковано желязо, фоайетата са облицовани с разноцветен мрамор, с месингови полилеи. Този истински дворец е една от забележителностите на Габрово и средище на изкуствата и културата. В него гостуват оперни, симфонични, балетни, музикални и танцови спектакли и творят габровските драматичен театър;камерен, духов и диксиленд оркестри. Стотици са децата и младежите, които са намерили своето място в детски фолклорен ансамбъл; детска музикална школа; неправителствени организации; школи за изучаване на чужди езици; танцови школи; рок-групи; клубове за източни бойни изкуства и други. Домът на културата е разположен на 5 400 квадратни метра и притежава 63 помещения за обучение и репетиции, репетиционна и концертна дейност, семинари и конференции, изложби и творчески срещи, камерни концерти, спектакли и други.
С концерт – спектакъл ”Хубава си, татковина”, Домът на културата ще отбележи 50-годишния си юбилей. Събитието ще се състои на 7 октомври от 18.30 ч. на сцената на Дома. Организатор на събитието е рекламна агенция „Елмазови”, а сценарий на събитието е на Ивелина Елмазова.
В концерта участие ще вземат състави и формации, които работят в Дома на културата и такива, които са стартирали своя творчески път от там – ДФА „Габровче”, Оркестър Габрово, Габровски камерен оркестър, НЧ „Габрово-2002” с ансамбъл „Сивек” и Танцова школа „Лиана”, Мим театър, ДТ Рачо Стоянов” и др.
50 лета този храм е дарявал надежда, красота и вдъхновение на всички, творили под покрива му. Организаторите на спектакъла ще направят ретроспективен преглед на историята на една велика за града ни сграда, която през годините е станала духовен дом на хиляди творци.
Някой от тях ще разкажат за своя творчески път, за емоциите и пълните зали чрез песен, танц, театрален спектакъл или богат снимков материал. По време на спектакъла ще бъде представен кратък архивен филм за Дома на културата.
Събитието се организира с финансовата подкрепа на: Криейшънс ООД, Пътстрой Габрово, Терахим 97 АД, „Веда консулт” ЕООД, Елит ООД, Техномат-меркурий ООД, Ломбарди ООД, Екоресурс ООД, Габинвест ЕООД, Стемо ООД, Сигнал ЕООД, Елмазови ООД.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„Всеки един от тях щедро прие идеята за реализацията на този концерт спектакъл, защото духът на един град оживява и твори именно чрез всички форми на изкуство и творчесто, а точно Дома на културата е събирал и все още събира хората, които правят нещо повече от това да оцеляват творейки, създавайки, споделейки. В този духовен храм на творящите от 64 година до днес малки и големи са тръгнали за да стигнат до всички краища по света прослайки името не само на България, но и нашия град Габрово.
Именно и заради това вместо „Следи от храма”, нарекохме спектакъла-концерт „Хубава си, татковино”, защото нещо, което е било причина за толкова много надежда, красота и творение, години наред, трябва да продължи да бъде, въпреки духовната и икономическата криза в момента. Казват „заедно можем повече” и това събитие го доказва. Благодарим на всички за съдействието и подкрепата която ни се оказва и дай Боже този концерт да бъде един истински празник за възкрасение на духът ни, защото чрез него можем да бъдем не само истински хора, но и творци на живота си, в който избора ни има значение за всички и всичко, което правим“, споделиха на специална пресконференция Радка Ангелова – директор на Дома на културата и съорганизатор събитието, и Ивелина Елмазова – сценарист и организатор.
Специални гости на концерта ще бъдат: Валя Балканска и гайдаря Петър Янев, Трио „Тенорите”, пианистката проф. Ружка Чаракчиева, джаз-певицата Весела Морова.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката