Новини
Съдът прати за 4 години “на топло” габровски лихвар

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена във вторник, 16 септември, състав на Габровския окръжен съд, председателстван от съдия Костова, осъди В.Й. от Габрово на 4 години лишаване от свобода и конфискация на МПС за извършена незаконна банкова дейност. Една година лишаване от свобода – условно, е наказанието на подсъдимата В.Д. от Габрово за използване на чужд платежен инструмент без съгласието на титуляря.
Габровецът бе признат за виновен в това, че в периода от началото на месец декември 2011 г. до 26 февруари 2013 г., при условията на продължено престъпление, без съответно разрешение извършвал по занятие банкови сделки, като отпускал кредити срещу лихви на пет лица от Габрово.
Видно от събраните по делото доказателства в преобладаващата част от случаите като заеми са отпускани неголеми суми, а за връщането им длъжниците обикновено предоставяли на подсъдимия дебитните си карти за теглене от банкови сметки, по които са превеждани социални помощи.
За извършеното престъпление и на основание чл.252 ал.1 пр.І и чл. 54 от НК съдът наложи на В.Й. наказание от 4 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим, както и конфискация на товарен автомобил „Ханомаг Хеншел”.
На основание чл.68 ал.1 от НК съдът приведе в изпълнение и наказание от 6 месеца лишаване от свобода, по предходно условно осъждане на подсъдимия мъж, което следва да се изтърпи отделно от наказанието по настоящата присъда.
Подсъдимата дама бе призната за виновна и в това, че на 21 декември 2012 г., при условията на посредствено извършителство – чрез друго лице от Габрово, използвала чужда банкова карта без съгласието на титуляря (жена от Габрово), като направила опит да изтегли сумата от 100 лева от банкомат на ул. „Христо Смирненски” в Габрово.
За извършеното престъпление и на основание чл.249 ал.1 от НК, съдът наложи на В.Д. наказание от 1 година лишаване от свобода, изпълнението на което бе отложено с изпитателен срок от 3 години (на основание чл.66 ал.1 от НК).
Предвид събраните по делото доказателства съдът оправда В.Д. по другото й повдигнато обвинение, а именно, да е действала като помагач на В.Й. в извършването на незаконната банкова дейност.
Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Полицията издирва 75-годишна жена

Областната дирекция на МВР-Габрово издирва Кремена Димова Маврова на 75 г. от Габрово.
На 1 декември, около 11.00 часа, жената е напуснал дома на сестра си в село Гостилица, община Дряново, и от тогава е в неизвестност.
Кремена Маврова е средна на ръст, висока около 170 см., със слабо телосложение, кафяви очи, с бяла коса.
Облечена е с тъмносиньо яке, отдолу със суитчър с качулка, черен панталон, обута е с кафяви боти.
Жената се издирва по молба на близките ѝ.
Гражданите, които имат информация за лицето, могат да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

Новини
Младежки център – Габрово и Радослав Иванов с награди за доброволчество

Младежки център – Габрово беше отличен с първа награда в категория „Младежки център – вдъхновител на доброто“, а доброволецът на Превантивно-информационен център по зависимости Радослав Иванов спечели втора награда в категория „Изявен млад доброволец“ в конкурса „Мисията доброволец (НE)възможна“.

Отличията, посветени на доброволчеството, се дават всяка година от Министерството на младежта и спорта по повод Международния ден на доброволеца 5 декември. Тази година организаторите отбелязват рекорден брой кандидатури – над 150, а наградите бяха връчени на специална церемония в София.

Младежки център – Габрово беше отличен в нова категория, която акцентира върху работата на младежките центрове в страната и тяхната роля в насърчаването на доброволчеството.

Сред дейностите, представени в кандидатурата на центъра, са концертът „Ангелски сърца“, ежемесечните посещения с младежи в приюта за безстопанствени животни, инициативите на клуба „Книжни червеи“, доброволческите акции в читалища и домове за възрастни хора, както и подкрепата на културния живот в Габрово чрез включване на младежи като разпоредители в културни събития.

Осемнадесетгодишният Радослав Иванов е доброволец към Превантивно-информационния център по зависимости – Габрово вече повече от осем години. Той активно участва в кампании за превенция на зависимости сред младите хора, съвместни инициативи с РЗИ, БМЧК и Младежкия център, както и в проекти, свързани с повишаване информираността за ХИВ и СПИН и подкрепа на лица, преминали рехабилитация.
През тази година Радослав беше избран за български делегат на международния Младежки форум на UNODC‘2025 във Виена.
„Доброволчеството е една от най-силните форми на гражданска солидарност. Всеки от вас доказва, че добрите дела са избор и отговорност. Продължавайте да вдъхновявате и да помагате, защото така изграждате по-добро общество“, поздрави участниците заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов по време на церемонията.


Крими
Прокуратурата обяви подробности за катастрофата със загинал край Севлиево


Под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие на пътя Севлиево- Габрово, в резултат на което е настъпила смъртта на 62-годишен мъж и средна телесна повреда на 31-годишен мъж.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343 ал. 3 буква “б“ във вр. с чл.343 ал.1 ал. 1 буква “в“ във вр. с чл.342 ал.1 от НК.
То е образувано за това, че около 15.30 часа на 07.12.2025г. в Севлиево, на път II-44/Севлиево-Габрово/, при управление на лек автомобил “Субару Импреза“, управляван от Г.Г., лек автомобил “Мерцедес“, управляван от Н.В. и лек автомобил „Фолксваген Бора“, управляван от П.Д. са нарушени правилата за движение на пътищата.
Управляваният от Г.Г. автомобил навлязъл в насрещната пътна лента, в резултат на което последвал удар с движещия се в нея лек автомобил “Мерцедес“, управляван от Н.В., а движещият се зад него лек автомобил “Фолксваген Бора“, управляван от П.Д. предприел спасителна маневра и спрял в земеделска площ извън пътното платно.
Вследствие на това по непредпазливост е причинена смъртта на 62-годишния Г.Г. и средна телесна повреда на Н.В., на 31 години.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ на МВР – Севлиево. Предстои назначаването на съдебно-медицинска експертиза и автотехническа експертиза относно изясняване на причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

-
Кримипреди 6 дниСтана ясна причината за жестоката катастрофа между камион и бус на обхода
-
Културапреди 6 дниГран-при и четири златни медала за МК „Весела“
-
Новинипреди 7 дниНад 31 000 лева за ремонт на Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Икономикапреди 6 дниДо края на декември заявяваме данъчните облекчения за деца
-
Новинипреди 7 дниЯнтра взе точка при гостуването си в Благоевград на Пирин
-
Културапреди 6 дниDISTRXCT с ексклузивно интервю за „Габрово Нюз“
-
Кримипреди 17 часа„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден
-
Новинипреди 4 дни„Седмица на отворените враРти“ за туберкулоза през декември








