Свържи се с нас

Култура

Габрово е единственият европейски град, включен „Пилотни градове“

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

снимка: Община Габрово, Архив

Габрово е единственият европейски град, включен в проекта „Пилотни градове“ по програма на Комисията по култура към Световната организация на градовете и местните власти (UCLG), съобщиха от местната общинска администрация.

Кметът на Община Габрово, Таня Христова, прие с готовност избора на Габрово в световната селекция: „Привилегия и предизвикателство: така може да приемем избора на града ни в този международен проект. Привилегия за нас е да попаднем във фокуса на Големите в тази сфера и да сме част от един уникален отбор, който ще играе на световна сцена, за да докаже значимостта и силата на Културата като феномен, променящ градове и хора. От нас зависи как ще се справим с това предизвикателство и как то ще се отрази на града ни и на нас самите“, заяви кметът.

Габрово наред с още осем града от цял свят, ще бъде поставен във фокуса на внимание в следващите две години, във връзка с изработването и стартирането на новата Програма 21 на културата (първият документ със световно значение и задача да пропагандира и подпомага прокарването на основи за инициативи на градове и местни власти за културно развитие). Програма 21 има срок на действие и развитие десет години. Сегашната е изработена през 2004 г., като в момента се работи върху новата програма, която трябва да влезе в сила през 2015 г.

Всички добри практики, изработени документи и събития от Пилотните градове ще бъдат отразени в новата Програма 21.

Заедно с Габрово, в мрежата от Пилотни градове са избрани още: Мексико Сити (Мексико), Консепцион (Чили), Хеху (Корея), Маягес (Пуерто Рико), Водреил-Дорион (Квебек,Канада), Талка (Чили), Бело Хоризонте (Бразилия), Богота (Колумбия).

В първия етап на програмата, който трябва да се реализира до края на 2014 г, комисията изпраща във всеки от избраните участници по един от експертите си, който ще отговаря за участието и представянето му в програмата. Представителят на UCLG ще работи и за установяването на най-новите принципи и посоки, очертаващи световните тенденции в културата и нейното водещо място в развитието на градовете. Габрово има изключителния шанс да има за водещ експерт самия президент на Комисията по култура – Катрин Кълън. Тя е заместник-кмет по културата на Лил(Франция), както и ръководител на Проекта „Лил-Европейска столица на културата 2004“, когато Лил печели престижното съревнование. Госпожа Кълън е сред най-изявените и уважавани специалисти в света с повече от 30 години опит в прокарването и реализирането на културни политики.

Очаква се тя да пристигне в Габрово през месец октомври и на място да се запознае с всички съществуващи практики, стратегически документи, а също така да осъществи и поредица от срещи.

Символично президентът на Комисията по култура към UCLG ще работи за Община Габрово, с което ще допринесе за адаптирането на най-добрите световни практики към нашите условия. Участието на Габрово в проекта „Пилотни градове“ ще помогне да открием пътя, по който културата може да повлияе върху облика на един град и върху живота на неговите жители. Ще бъдат установени ценни контакти и ще ни покаже нови възможности за реализиране на програми. Не на последно място, ефект от включването на Габрово в подобна инициатива ще е превръщането му в разпознаваемо място на световната карта на културата.

В следващата фаза от програмата, пилотните градове ще формират мрежа от т.н. Ключови градове. В рамките на две години (2015-2017 г.) в тази мрежа ще бъдат установени партньорски отношения и ще се осъществява обмяна на добри практики и междукултурно сътрудничество, ще бъдат демонстрирани в действие най-новите тенденции, залегнали в основата на новата Програма 21. Символично градовете-участници в проекта ще оформят едно семейство, живеещо в девет точки на света, но обединено в една обща посока на развитие чрез средствата на културата. Водещи световни организации в областта на културните политики ще следят тези процеси, а една от основните ползи от участието ни в програмата е именно осигуряването на видимост.

Включването на столицата на хумора и сатирата в екипа на Пилотните градове е знаково, защото насочва вниманието към малките градове и случването на важни процеси в тях. Чрез избора на Габрово, Световната организация на градовете и местните власти демонстрира, че в новата Програма 21 и нейната реализация през следващите десет години действително ще се прилагат принципите на децентрализация и че културата няма да е приоритетно свързвана с големите градски центрове. Друга тенденция, която ще се следва е устойчивото развитие на градовете (малки и големи) да бъде пряко свързано с развитието и устойчивостта на културните процеси, случващи се в тях.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица