Свържи се с нас

Култура

Румънски фотографии в галерия „Христо Цокев“

Published

on

снимка: ХГ "Христо Цокев"

снимка: ХГ „Христо Цокев“

„След установен контакт между Директора на Художествена галерия „Христо Цокев“ – г-н Евгени Недев и Окръжен център за съхранение и подпомагане на народните занаяти и визуалните изкуства в окръг Горж, в град Търгу Жиу, Румъния през 2013 година се постигна съгласие за сътрудничество между двете страни.“, се казва в разпространено до медиите съобщение.

На 06.11. 2013г. бе подписан Договор за сътрудничество.

Сътрудничеството между културните институции се изразява в организирането на съвместни пленери, изложби, проекти и обмяна на опит.

Утре, 29 август в зала „проф. Кънчо Цанев“ на галерията от 17.30 часа ще се открие втората за тази година гостуваща изложба, озаглавена: „ТЪРГУ ЖИУ В ИЗКУСТВАТА – ОТ ТРАДИЦИЯТА ДО СЪВРЕМИЕТО“.

Експозицията представя фотографии на елементи от традиционна за региона  архитектура, народни носии и една серия от съвременно изкуство – творби на художника от град Търгу Жиу Флорин Хутюм.

Окръжен център за съхранение и подпомагане на народните занаяти и визуалните изкуства в окръг Горж, в град Търгу Жиу, Румъния. / Търгу Жиу  е административен център и най-големият град в окръг, Горж, Олтения, Румъния. Намира се в Южното Подкарпатие на източния бряг на река Жиу. Има население от над 97 000 души (2002 г.)/

Преди 24 години в град Търгу Жиу се провежда първото издание на фотосалона GORIJFEST  и фестивал на документалния филм.

От 13 години на сам, там се организира скулптурен симпозиум „Бранкушиана“ на името на известния скулптор и емблема на града Бранкузи.

В него са включвани и много българи, сред които проф. Иван Кънчев- 2 участия , Георги Минчев, Коста Денев и др.

От 2006г. започва провеждането на международни пленери по визуални изкуства. В тях са участвали над 100 художника от 25 държави от целия свят.

На скоро от участие в пленер по живопис, проведен в околностите на град Тъгу Жиу се завърна габровският художник Миню Бонев.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица