Свържи се с нас

Новини

Тунелът под Шипка не бил приоритет на ОП „Транспорт“ в началото на мандата

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Като член на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Транспорт“ 2007 – 2013 г., областният управител Николай Григоров е направил всичко възможно проектът за Западния обходен път на Габрово, с тунел под Шипка, да влезе като приоритет сред обектите за следващия планов период 2014 – 2020. Тунелът е приоритет, което губернаторът на Габрово счита като успех, тъй като по думите му в началото на мандата не било никак сигурно, че проектът ще продължи да бъде приоритетен пред оперативната програма.

Това стана известно от изявление на Николай Григоров, дадено пред габровските медии, по отношение на свършеното дотук от него и неговия екип за периода 20.06.2013 г. – 10.08.2014 г. „Направих всичко в правомощията ми този проект да влезе и той влезе сред приоритетите на оперативната програма за следващия програмен период. Категорично той фигурира там“, заяви областният управител.

Пред местните журналисти Григоров изнесе още информация по отношение на предприетите дейности за подкрепа на реализиране на  инфраструктурни проекти на територията на област Габрово, като припомни за цялостното завършване на пътя Габрово – Трявна, пътя Севлиево – Малък Вършец, реконструкцията на бул. „Трети март“ в Габрово и обхода село Поповци, чието окончателното въвеждане в експлоатация ще се състои след приключване на отчуждителната процедура в сервитута на пътя.

Областният управител информира и за предприетите редица мерки за усъвършенстване на ВиК сектора на територията на областта в две основни направления – осъществяване на реформа на ВиК сектора и подобряване на качеството на ВиК услугите и поддържане на ВиК системите, обслужващи населените места и Подкрепа на дейностите за борба с безводието.

По отношение на яз. „Христо Смирненски” е изработен проект, приет на технически експертен съвет през 2013 г. и е избран вариант за възстановяване на  надградената стоманобетонова част на стената, като предстои издаване на разрешение за строеж и извършване на строителни дейности по рехабилитация. Към момента се подържа водно ниво да установените дефекти на стената.

Относно яз. Нейковци Николай Григоров припомни, че на 18 март тази година бе подписан договор за обследване на строителната площадка, изготвяне на технически проект и тръжна документация за строителство, а хидровъзел „Мокра Бяла”- включен е в средносрочната инвестиционна програма на РГП за обособена територия на ВиК „Бяла” ЕООД.

Пред медиите губернаторът съобщи кои са обектите, със осигурено финансиране. „За реализиране захранването на севлиевското село Буря, с вода от водонапорен водопровод през с. Гостилица от яз. „Йовковци” е необходимо да се изгради водопровод с дължина 4 500 м., на стойност около 170 000 лв. Строителството на такъв водопровод може да се реализира само въз основа на одобрен проект и разрешение за строеж. За тази цел са осигурени средствата. за проектиране на трасе и проект за оборудване на изградената помпена станция в размер на 50 000 лв. през 2014г. след посещението на министъра на регионалното развитие.

Реконструкция на съществуващ водопровод за селата Войново, Поповци Рачевци, Гергини, Янковци, Николчевци, Стоевци, Михайловци, Райновци, Смиловци, Драгиевци, Гъбене, Новаковци, Драгановци – осигурените средства са в размер на 1 000 000 лв. Предстои провеждане на процедури по ЗОП.“

През отчетения период, всяка година са били извършвани проверки (есен 2013г. и пролет 2014г.) на потенциално опасните язовири разположени на територията на област Габрово. В резултат на извършена проверка, са били издадени 2 Заповеди за предприемане на  конкретни действия и набелязани мерки за изпълнение/започване незабавно източване на 5 язовира, непрекъснато наблюдение на други 2, ежедневен обмен на информация за състоянието на всички водни обекти и др. „През м. юни тази година се извърши една извънредна проверка във връзка с постъпило искане от Напоителни системи ЕАД, гр.Плевен, след което бяха направени конкретни предписания за функционирането язовир „Богатово““, каза още Николай Григоров.

За отчетния период, прилагайки стриктно Закона за защита при бедствия, Областна администрация – Габрово във взаимодействие с кметовете на общини и другите териториални звена на министерствата и ведомствата, е създала необходимата организация за успешно изпълнение на задачите, гарантиращи провеждането на адекватен кризисен мениджмънт на територията на областта.

„В качеството ми на Ръководител на областния щаб за координация на спасителни и неотложни аварийно – възстановителни работи /СНАВР/ и в съответствие с разпоредбите от Закона за защита при бедствия осъществявах непосредствен контрол за законосъобразност на исканията за финансиране на обекти, отправяни до МКВПМС от кметовете на общини и ръководителите на ведомства и териториални структури. След проведените проучвания за причините и обстоятелствата, довели до влошените експлоатационни състояния на обектите и щателни проверки на проектните документации, от специално назначени комисии бе констатирано, че в почти всички случаи изложеното, кореспондира с описаните обстоятелства в исканията за финансиране и обуславя тяхната целесъобразност. През отчетния период са постъпили общо 17  искания за финансиране от МКВП“, допълни към казаното областният управител.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица