Свържи се с нас

Новини

Работодателите трябва да съобразят режима на работа с жегата

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

снимка: Община Габрово, Архив

Главна инспекция по труда напомня на работодателите да съобразят режима на работа с високите летни температури и да предприемат конкретни действия за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Възможните опасности за живота и здравето на работещите могат да бъдат намалени чрез предприемане на технически и организационни мерки.

Техническите мерки включват средства за охлаждане на помещенията и осигуряване на свеж въздух в тях. Допълнително могат да се осигурят подходящи сенници и щори, както и оборудване на климатизирани помещения за почивка в производства, които не позволяват климатизиране на работните помещения.

Организационните мерки, които могат да се предприемат, са промяна на работното време, така че да се избягва работата на открито в най-горещите часове на деня, осигуряване на по-чести почивки, подходящо работно облекло и разхладителни напитки. Работодателят трябва да има готовност за оказване на помощ в случай на инцидент – топлинен или слънчев удар.

Осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд е основно задължение на работодателя. В оценката на риска на работните места е необходимо да бъдат предвидени мерки, които се предприемат в случаи на  настъпване на неблагоприятни климатични условия, каквито са високите температури през лятото.

Към момента оптималните и допустимите стойности на температурата, влажността и скоростта на движение на въздуха (трите компонента на микроклимата на работното място) се определят от български и европейски стандарти и зависят от естеството и натовареността на вида работа и периода на годината – дали е студен или топъл. При задължителната оценка на риска на работното място работодателите се ръководят от тези стандарти.

Според БДС 14 776-87 допустимата норма на температурата на въздуха на постоянни работни места в работните помещения е не по-висока от 28 °C – за лека и среднотежка физическа работа и не по-висока от 26 °C – за тежка физическа работа. При определени условия тези стойности могат да нарастнат до 31 °C.

При работа на открито се използват основно организационни мерки за избягване полагането на труд в най-горещите часове, което може да стане чрез промяна на работното време. Други ефективни мерки при работа навън са осигуряването на повече почивки, сенници за работното място, когато това е възможно, например на сергии,  климатизирани помещения за почивка и достатъчно разхладителни течности.

От 1 ноември влиза в сила специална Наредба за минималните изисквания на микроклимата на работните места, която беше обнародвана в Държавен вестник на 1 август. Текстовете в нея са много близки до действащия стандарт, но някои от тях са по-детайлно разписани. Очакванията са наредбата да улесни работодателите при изготвянето на оценката на микроклимата на работното място, тъй като всички изисквания за нея, начинът за контрол и оптималните долни и горни стойности на показателите на практика са събрани в един нормативен документ. А ако трябва да се спазва друг нормативен акт, наредбата препраща конкретно към него.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Николай Василев и Стоян Ацаров застават начело на БФС – Габрово

Published

on

Българският футболен съюз (БФС) обяви промени в ръководствата на областните си съвети, като основен акцент бе представянето на новото ръководство на БФС – Габрово. Николай Василев поема поста председател на Областния съвет, а негов заместник ще бъде Стоян Ацаров.

По време на срещата във Велико Търново дългогодишният председател Георги Трендафилов бе отличен с почетен плакет за своя принос към развитието на футбола в региона.

*На снимката: Стоян Ацаров и Николай Василев

Промените станаха ясни в рамките на обиколките на БФС в страната, които целят изграждане на открит и устойчив диалог с футболната общност във всички региони. В срещата в Старата столица участваха представители на над 80 клуба, президентът на БФС Георги Иванов и представители на местната власт.

„Радва ни интересът към този отворен диалог, който започнахме още миналата година. Подобни инициативи са ключови за развитието на българския футбол и доказват, че имаме обща кауза, която ни обединява“, подчерта президентът на БФС Георги Иванов.

Зареди още

Крими

38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията

Published

on

38-годишен мъж от село Ряховците се озова в габровския арест, след като си спретна гонка с полицията. Екшънът се разиграл вечерта на 15 януари.

Малко след 20.00 часа, в село Драгановци автопатрулен екип на габровската полиция предприел действия за спирането на лек автомобил „Мерцедес“.

Вместо да отбие, водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и ускорявайки продължил движението си, в опит да осуети проверката.

В района на село Новаковци същият реализирал пътнотранспортно произшествие. Догонилите го полицаи на място установили самоличността му на водача. Това бил 38-годишният от село Ряховците.

Мъжът не могъл да представи свидетелство за управление на МПС, като при извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че е неправоспособен.

Беглецът отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества. Установено било още, че регистрационните табели, поставени на автомобила, били издадени за друго МПС.

При последвалото претърсване в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.

Лицето било отведено в габровския арест, където било задържано по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу него е образувано бързо производство.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица