Свържи се с нас

Култура

Хилда Казасян омая феновете в Габрово с джаз и самба

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

„В продължение на три дни гражданите на Габрово ще бъдат потопени в атмосферата на една експресивна и мелодична музика, носеща звуците на диксиленда“. Така завършва заглавната страница на програмата на Диксиленд парад Габрово 1986, отпечатана точно преди 28 години. Универсалното в случая е, че тези думи отново бяха актуални за публиката на джаз концертите от модул „Днес“ на проекта „Вчера, днес, утре”. Единствената разлика е, че звуците „днес“ не носиха нищо от времето на ранния, ню орлеански джаз.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

В интервю пред „Джаз форум“ Уинтън Марсалис – американски тромпетист и артистичен директор на Дома на джаза към Линкълн център в Ню Йорк, казва, че проблемът за един музикант е „може ли да примири универсалността на джаза със своите собствени идеи или ще бъде победен от неразбирането си и опита да се „освободи“. Определено във вечерите, които габровци съпреживяха с изпълненията на Хилда Казасян и музикантите, които й партнираха, както и на трио JP3 можем да говорим само за победители.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Хилда Казасян, заедно с Христо Йоцов – ударни, Живко Петров – пиано и Милен Кукошаров – клавишни, ни представиха евъргрийни с изцяло нов аранжимент от албума й „Jazz & Me“. Новото звучене на добре познатите парчета показа не само освободеността на музикантите в творческото им търсене, но и освободеността на публиката, приемаща идеите им и начина им на интерпретиране.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Изпълнението на трио JP3 – Живко Петров – пиано, Веселин Веселинов (Еко) – контрабас и Димитър Семов – барабани, бе още една сбъдната мечта за джазмени и меломани. Концертът с авторска музика, част от която е от втория им албум “It’s a Dream”, доказа само думите на американския джаз музикант Чарли Мингъс: „Всеки може да направи простото сложно; да направиш сложното просто, страхотно просто – това е творчество“. Участие във вечерта имаше и квартет „Арена“.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Какво да очакваме в модула „Утре“, ще разберем много скоро. Следващият месец започват августовските инициативи от джаз проекта „Вчера, днес, утре”, който се реализира от Община Габрово с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България”.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Бъдете готови за нещо ново и авангардно, защото както казва друг известен американски барабанист и композитор, Макс Роуч: „Джазът е чисто демократична музика. Той е колективно творчество, където някой представя нещо и ние всички имаме шанса да кажем нещо за това“. Публиката ще има думата отново. Очакваме ви, споделят от габровската общинска администрация.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Култура

Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий

Published

on

С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.

С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.

Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.

Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.

Зареди още

Култура

При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново

Published

on

При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.

Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.

В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.

След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица