

Култура
Карнавалът в Габрово ще бъде многолюден, пъстър и провокативен
Остават 10 дни до голямото събитие
50 карнавални картини, 8 оркестъра, 5 балетни трупи, 4 фолклорни и 2 кукерски формации, чуждестранни карнавалисти, общо над 2000 участници от 3 до 75 години, такъв ще бъде Карнавалът в Габрово тази година. Очакваме около 35 000 зрители на живо и много гости.
И понеже дефилето ще премине под мотото „О,времена! О, нрави!“ темите, представени в него ще започнат от глобалните, ще преминат през националните и ще стигнат до местните проблеми. Ще има много политическа сатира, троянски кон, римски сенат и италианска комедия дел арте. Сценарист и режисьор на карнавала е габровецът Иван Минчев. Автор на графичното лого е художникът Теодосий Балабанов.
Дефилето ще премине по използвания в годините назад познат маршрут, стартирайки от църквата Успение на Пресвета Богородица, по търговската улица „Радецка“, през площад „1-ви май 1876“, по мост Игото, по улица „Скобелевска“ и ще приключи на пл. „Възраждане“.
По традиция всяка година режем опашката на голямата триметрова котка – Царицата на Карнавала. Тази година ще режем опашката на римски император, защото Царицата ще има тематична визия.
Работата по всички макети започна в началото на март и към момента в карнавалната работилница, под ръководството на художника Драгомир Цанев, се довършват последните акценти по костюмите и макетите, които скоро ще напуснат жилището си, за да окупират габровски улици в очакване на голямото събитие.
Подгряването за него започнахме на 1 април, раздавайки „монети с отпечатък от рис“ в центъра на Габрово, намигвайки към проблемите около сбъдването на мечтата ни за тунел под връх Шипка. Продължихме подготовката с изложба на детски рисунки върху коприна, наречена “Да се подготвим за Карнавала”.
Очаровахме се с третото издание на Златна Котка – фестивалът, посветен на магично-илюзионното изкуство, който дообогати наситения със събития карнавален месец, популяризирайки магичното изкуство.
Предстоят концертите на открито от 12 май, Международният фестивал на спектаклите за един актьор „BGMOT”, Биеналето на хумористично-сатиричната детска рисунка „Алкохолът – веселие или опасност” – Габрово 2014, Националният карнавал-ревю на живи котки, детският мини-карнавал и още много смешни, завладяващи и дори екстремни събития чак до 18 май.
Габровският карнавал, както всеки маскарад има силата да пречиства, да освобождава от битовизмите и от рамката на общоприетото. Това е времето и мястото, в което можеш да бъдеш какъвто поискаш, да се преобразиш, да си подариш емоция и усещане за уникалност.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


Култура
Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел


Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.
Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.
Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници