Новини
БМВ се вряза в габровско кафене. Шофьор избяга

снимка: Цветомир Йовчев, Фейсбук
Лек автомобил „БМВ“ се вряза в кафене в Габрово, информират от пресцентъра на полицията в града. Случаят е от ранните часове в събота.
Около 05.30 часа, на ул. „Христо Смирненски“, автомобилът напуснал пътното платно и се врязъл в кафене, преминавайки през панорамните стъкла на заведението. След инцидента водачът изоставил превозното средство и напуснал мястото. Според първоначалните данни, колата е била управлявана от 25-годишен габровец. Към момента на произшествието търговският обект е бил затворен.
На местопроизшествието бил извършен оглед. Работата по цялостното изясняване на случая продължава. Започнато е досъдебно производство.
От пресцентъра на полицията в Габрово информираха за още 2 пътни инцидент от последните дни.
В петък, около 17.45 часа, на ул. „Хр. Смирненски“, в района на кръстовището й с ул. „Патриарх Евтимий“, възникнало пътно – транспортно произшествие, при което лек автомобил „Сеат” блъснал 47-годишна габровка.
Автомобилът, управляван от 26-годишна жена от Габрово, спрял пред пешеходната пътека, за да осигури предимство на пресичащата жена. Пешеходката била блъсната, след като „Сеат” -ът бил ударен отзад от движещо се зад него „Митсубиши”, управлявано от 30-годишна габровка.
Пострадалата жена била транспортирана и настанена в областната болница с черепно-мозъчна травма, с опасност за живота.
Водачите на двата автомобила били тествани за алкохол, като техническото средство отчело нулеви резултати.
Същият ден, около час по-късно, на бул. „Априлов“, възникнало друго произшествие, при което „Фолксваген Голф”, движещ се към центъра на града, блъснал пресичащия отляво надясно 52-годишен габровец.
Според първоначални данни, пешеходецът слязъл внезапно на платното и започнал да пресича сред потока от автомобили.
Настанен бил в МБАЛ-Габрово с фрактура на дясната раменна става, без опасност за живота. При последвалата проверка за алкохол, техническото средство отчело 1.82 промила за пешеходеца и нулев резултат за водача на автомобила.
На местопроизшествията са извършени огледи. По случаите са започнати досъдебни производства.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Водата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!

Проливните дъждове, преминали през Габровска област в края на миналата седмица, поставиха под въпрос качеството на питейната вода в редица засегнати райони. Регионалната здравна инспекция в Габрово реагира незабавно, като в периода от 25 до 28 май 2026 г. екипи извършиха извънредно пробонабиране от водопроводната мрежа в наводнените населени места – в самия Габрово, в община Севлиево и в Дряново.
Всички взети проби бяха изследвани по физико-химични и микробиологични показатели съгласно изискванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.
Днес, 28 май, РЗИ – Габрово публикува окончателните лабораторни резултати от пробите, взети на 25 май. Това са най-актуалните данни, с които разполагат здравните власти към настоящия момент, и именно въз основа на тях се определят районите, в които водата не е безопасна за употреба.
Добрата новина е, че нито в една от всичките 26 изследвани проби не е установено наличие на Клостридиум перфрингенс, представляваща бактерия, която е сериозен индикатор за фекално замърсяване.
Въпреки това окончателните резултати разкриват микробиологично замърсяване в няколко конкретни места. В Габрово квартал „Бичкиня“ са отчетени отклонения по показателите колиформи и ентерококи, като на 28 май вече е взета контролна проба.
В Севлиево, на ул. „Васил Левски“ № 22, са установени ентерококи и повишено микробно число.
Сериозни отклонения по показателите Ешерихия коли, колиформи, ентерококи и микробно число са регистрирани в редица села на Община Севлиево: Богатово, Буря (горен и долен край), Батошево (горен край), Шумата (горен и долен край) и Добромирка (горен и долен край).
По физико-химичните показатели картината е смесена. Активната реакция и електропроводимостта на водата са в норма навсякъде. Концентрацията на остатъчен хлор обаче е под допустимите стойности в целия изследван район – обстоятелство, което намалява защитната способност на водата срещу микроорганизми.
Допълнителен проблем е установеното наднормено съдържание на манган в шест проби: от горния край на с. Горна Росица, горния край на Батошево, горния и долния край на Шумата, горния край на Добромирка и долния край на с. Буря. Манганът при продължителен прием над допустимите нива може да окаже неблагоприятно въздействие върху здравето.
Поради проникването на повърхностни води в тръбната мрежа, в 12 от пробите мътността и цветът на водата са определени като неприемливи. Засегнати са кварталите „Нова махала“, „Дядо Дянко“, „Лисец“ и „Недевци“ в Габрово (по показател мътност), центърът на с. Богатово и горния край на Добромирка (по показател мътност), долният край на Батошево (по показател мътност), както и горният край на Горна Росица, горният край на Батошево, горният и долният край на Шумата и долният край на Буря.
За разлика от тях, водата в останалите изследвани точки отговаря на нормите за микробиологична безопасност към днешна дата. Това са кварталите „Болтата“, „Любово“, „Етъра“, „Нова махала“, „Дядо Дянко“, „Лисец“ и „Недевци“ в Габрово, долният и горният край на с. Горна Росица, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево, горният и долният край на с. Идилево, както и горният и долният край на с. Ловни дол.
РЗИ – Габрово апелира към жителите на всички засегнати райони с констатирани микробиологични отклонения или неприемливи физико-химични показатели да преустановят използването на водата от чешмата за пиене и за приготвяне на храна до ново уведомление.
Ситуацията е динамична, предстои засилен последващ контрол и нови проби, а при всяка промяна в качеството на водата, в която и да е посока, населението ще бъде своевременно уведомено.

Крими
Задържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде

40-годишен мъж е задържан под стража по искане на Районната прокуратура в Габрово за влизане в чуждо жилище през нощта и за опит за кражба при опасен рецидив.
Районната прокуратура привлече в качеството на обвиняем Ю.Г. за това, че на 25.05.2026 г. в гр. Габрово влязъл в чуждо жилище, като за това употребил специални технически средства за отключване на входната врата и деянието е извършено нощем и от две лица (заедно с обвиняемата В. Х.).
Той е обвиняем и за това, че на същата дата, около 00.00 часа, от апартамент в град Габрово, при условията на опасен рецидив, чрез използване на технически средства – приспособления за отключване на секретни патрони, направил опит да отнеме чужда движима вещ – един брой месингова купа от владението на собственика, без неговото съгласие, с намерение противозаконно да я присвои.
По досъдебното производство в качеството на обвиняем за престъпление по чл.170 ал.2 от НК е привлечена и 24-годишната В.Х. На инкриминираната дата през нощта двамата обвиняеми влезли в жилището, като за отварянето на вратата използвали технически средства, пригодени за отключване.
По сигнал на съсед, който чул шум, служители РУ на МВР -Габрово задържали извършителите в апартамента, като в раницата на обвиняемия Ю.Г. била намерена и откраднатата месингова купа.
Ю.Г. е многократно осъждан – има влезли в сила присъди за общо 15 престъпления против собствеността, като по повечето от тях той е изтърпял наказание лишаване от свобода.
За престъплението по чл.170 ал.2 от НК е предвидено наказание лишаване от свобода от 1 до 5 години, а за това по чл. 196, вр. с чл. 18 от НК от 3 до 15 години лишаване от свобода.
С постановление на наблюдаващ прокурор той е задържан за срок до 72 часа, в който срок прокуратурата е внесла в съда искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер и да се укрие в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Крими
Проверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево

Окръжна прокуратура – Габрово възложи проверка по сигнал на Омбудсмана за нарушения при изпълнение на обществена поръчка по Плана за възстановяване и устойчивост в Държавна психиатрична болница – Севлиево.
Вчера, 27 май, в деловодството на Окръжната прокуратура е постъпил сигнал от Омбудсмана на Република България за нарушения при изпълнение на обществена поръчка за строително, касаеща монтажни работи, част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, в Държавна психиатрична болница – Севлиево.
Приложен е доклад от проверка в лечебното заведение на екип на институцията на Омбудсмана като Национален превантивен механизъм, в който са изложени твърдения за некачествено и непълно изпълнение на строително – ремонтни дейности, както и неизградени пожароизвестителна система и асансьор за трудноподвижни или изцяло неподвижни пациенти.
Образувана е прокурорска преписка. Определеният наблюдаващ прокурор незабавно е възложил проверка на Областна дирекция на МВР – Габрово със срок 30 дни. По време на проверката ще бъдат изискани документи и ще бъдат снети обяснения от лица.

-
Новинипреди 6 дни„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
-
Културапреди 6 дниЗавръщане в Храма: Питагорейският дух в дигиталната аула (част 3)
-
Новинипреди 6 дниТехнически университет – Габрово отличи 34 студенти
-
Културапреди 6 дниПлевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни
-
Кримипреди 9 часаСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди 9 часаДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди 3 часаВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Кримипреди 6 часаЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде




