Свържи се с нас

Култура

Изложба фотографии „В нея“ на Николай Минчев

Published

on

снимка: Художествена галерия “Христо Цокев”

снимка: Художествена галерия “Христо Цокев”

Художествената галерия „Христо Цокев“ – Габрово ще представи на габровска публика проекта „В нея“ на фотографа Николай Минчев.

Изложбата, която представя детайли от интериора на Баня „Старинна” – гр. Пловдив, известна още като „Чифте баня” ще бъде открита в петък, 7 февруари, от 17.30 часа в зала „Япония“ на Галерията. Изложените фотографии отразяват гледната точка на автора, който е привлечен от играта на форми и светлина и от рисунъка на специфичните декорации в пространството.

Николай Минчев е роден на 27.06. 1952 г. в гр. Пазарджик. Завършил е ВИАС през 1978 г., специалност „Транспортно строителство”. В момента работи като строителен надзор в Кърджали. С фотография се занимава от дълги години. Печелил е голямата награда на Националната изложба за експериментална фотография в гр. Ямбол през 1997 г., наред с редица други награди от национални форуми на фотографията. Негови произведения са били представяни в общи и самостоятелни художествени изложби в страната и чужбина.

Николай Минчев минава отвъд обичайно видимото. Успял е да улови в обектива си детайли от иначе пестеливата архитектурна украса и играта на светлината и сянката върху тях, погледнати отблизо от неочакван ракурс. Открива ни драматичната живопис върху старата мазилка, самопородена от преминалото време – наслояването на различни пребоядисвания, от влагата, от обгарянето от пожара, който сградата преживява през 1980 г. Не са му убягнали оцеляли детайли от някогашна украса и рисунки на някой самодеен „художник” отпреди столетия с остър предмет по стените – схематично изобразена птица, риба, сграда.

Показва ни всички тези свои открития в едър план върху големи пана, които са не просто фотографии, а пластични композиции, въздействащи абстракции в сдържано черно-бяло или вълнуващи с живописното въздействие на цветове, облагородени от патината на времето. Отива и по-нататък – експериментира с наслагване на различни кадри, което дава още по-нов и различен поглед към сградата, което поставя произведенията му отвъд обичайното за фотографията и все по-близо до модерното изобразително изкуство.

„Чифте баня“ или „Баня старинна“, както още я наричат пловдивчани, е любим обект на творчески търсения на автора. За първи път стъпва в нея след пожара, когато започва подготовка за реставрация на сградата. Документира детайлно всичко, преди да влезат реставраторите. След това снима отново и отново промените при реставрацията. И това, което започва като фотодокументалистика, постепенно се превръща в творческо търсене. Духът на старата сграда обсебва творческите му сетива и той започва да разкрива неподозираната й красота, знаци, мистика. Връща се отново и отново година след година за да открива нови неподозирани тайни. В архивите си има стотици кадри от банята.

В актива си Николай Минчев има няколко фотографски награди. Показвал е свои самостоятелни изложби в Пловдив, Бургас, София, Одрин, Кърджали. Една от забележителните му изяви е поредица от художествени портрети на пловдивски художници, които представи в изложбата си „Те”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица