Свържи се с нас

Новини

Четиринадесет университета бълват продавачи с висше

Published

on

снимка: ТУ - Габрово, Архив

снимка: ТУ – Габрово, Архив

Новата рейтингова система на университетите потвърди опасенията, че пазарът на труда се пренаселва с висшисти, които не могат да си намерят работа по специалността. Едва 46% от абсолвентите въобще успяват да се класират за позиции, за които се изисква висше образование. Рейтингите обаче показаха и друго – у нас има специалности и университети, разделени от огромна пропаст, която е трудно да бъде наваксана. Най-често това са масовите направления, записвани от студентите, като икономика или администрация и управление, пише „Стандарт“, цитирани от Аргументи БГ.

Ако решиш да учиш медицина в България, почти няма значение къде го правиш. Въпреки че според рейтинговата система има първи, втори и, разбира се, последен в класацията, разликите в точките помежду им са толкова малки, че на практика качеството е приблизително едно и също. При това високо. Може би затова тази специалност има и най-ниска безработица – едва 0,13 на сто. Съвсем отделен е въпросът, че 27% от завършилите медицина грабват дипломата си и заминават за чужбина – затова и в НОИ липсват данни за тях.

Далеч не е така обаче в специалност икономика, учена от всеки четвърти студент у нас. Рейтингите показват огромна ножица между университетите, които са първи в класацията, и висшите училища „на опашката“. При това става дума не само за реализацията на техните висшисти, а и за оценката им при акредитацията, която дава представа за нивото на подготовката там. Първи в класирането е Американският университет в България, който тази година изпреварва и СУ, и УНСС. Aкредитационната му оценка е 9,12 от общо 10 УНСС е с 9,88, но е с по-задни позиции при други критерии, главно при дохода на възпитаниците си. Любопитното обаче е, че последният в класацията – Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив, има оценка едва 6,34. То е получило 0 точки за научен принос и цитирания в научни издания, а едва 10,76 от абсолвентите му работят по специалността си.

Около 30% са продавачи или се трудят в сферата на персоналните услуги, включваща бармани, козметици и фризьори. Сред работодателите то също се котира на 0, но куриозът е, че 80% от студентите му са посочили, че ако имат възможност да кандидатстват отново, биха записали същата специалност в същото висше училище. Впрочем ножицата в заплатите на първия в класацията Американския университет и на последния ВУЗ е близо три пъти. Възпитаниците на АУ – Благоевград започват работа с 1472 лева заплата, а завършилите висшето училище се разписват срещу 585,11 лв. Впрочем реализацията на младите икономисти от Университета по хранителни технологии в Пловдив и „Ас. Златаров“ в Бургас също варира около 20%, а заплатите им – около 700 лева.

Приблизително същият е процентът и на продавачите, дипломирали се там. Всъщност в 14 от общо 26-те университета у нас, в които се преподава икономика, абсолвентите зад щанда са около и над 10%. Дори и при ВУЗ-овете отличници хората, които работят по специалността си, са около половината. Само Американският надхвърля това число със 72% младежи, чиито дипломи не са само лист хартия. Анализът на данните впрочем показва, че повечето университети са най-добри в направленията, които са предлагали традиционно и преди демокрацията.

Онези, които по време на демокрацията „ъпгрейднаха“ листата на специалностите си с модните администрация, право и икономика, най-често не са дотам добри в преподаването им. В толкова търсената от отличниците специалност право например средните заплати са паднали под 1000 лева. Само за година доходите на възпитаниците на Алма матер в юридическия сектор са се сринали със стотина лева и вече са 963.

Завършилите последния в класацията Варненски свободен университет вземат 720 лева средно. По-любопитно обаче е какво точно работят младите юристи. Сред тях, за щастие, продавачи няма. В Алма матер около 16% са самоосигуряващи се, което означава, че се трудят като адвокати и нотариуси. В славещия се като „митничарски“ Югозападен университет държавните служители са цели 40 на сто. Администрация и управление пък се учи в цели 16 университета, но 10% от завършилите тази специалност прилагат дипломите си на сергията. 1/3 о

т възпитаниците на Колежа по туризъм в Благоевград избират между щанда и персоналните услуги (бармани, фризьори, козметици). Само 16% от тях работят на места, където висшето образование все пак им служи за нещо. И тук разликата в заплатите между първенеца – Американския университет, и последния е три пъти. Куриозът обаче, е че 100% от завършилите колежа биха избрали да учат там повторно. Дори в Американския и Софийския университет доволните са по-малко – и на двете места по около 82%.

Оказва се, че студентите, учещи в най-слабите висши училища, или не могат да оценят правилно качеството на онова, което им се поднася, или просто съзнават, че това е била най-добрата им алтернатива да се спасят от бюрата по труда за още 4 г. На практика се оказва, че у нас има „пазар“ за доста от слабите частни висши училища, защото мнозина робуват на тезата „диплома на всяка цена“ или просто гледат на тях като на щит срещу безработицата. Информатиката с двойна ножица Битува митът, че студентите, които учат информатика, винаги си намират добре платена работа. Оказва се обаче, че е важно и в кой университет я учиш. В момента тази специалност се преподава в 12 висши училища, като начело са СУ и Американският университет, а на последните места – Русенският и Шуменският.

Разликата в заплатите на завършилите първия и последния е над два пъти. Младите информатици от Алма матер започват с най-високи стартови заплати в цялата страна – 1775 лева. Възпитаниците на Шуменския се разписват за 708. При това 90% от завършилите СУ работят по специалността си у нас. Предполага се, че останалите най-вероятно са в чужбина, защото безработицата е малко над 1%. Едва 45,69% от завършилите информатика в Шумен могат да се похвалят, че дипломата им служи за нещо. Безработицата при тях е 5,97%. И в първия, и в последния университет обаче студентите се оказват еднакво удовлетворени от избора си.

Философите са най-недоволни Задоволството от избора на университет не е свързано с реализацията, или поне това показва рейтинговата система. По този показател тя се базира най-вече на анкети сред студенти. Най-доволни като цяло от избраната специалност са студентите, които учат теория и управления на образованието – специалност, предпоследна по безработица. 94,39% от тях харесват и професията, и университета си. Следват ги студентите, които учат материалознание и теория на изкуствата, а едва след това са медицина и право. Сред най-недоволните са учещите философия и политически науки.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Новини

Общинският съвет в Севлиево ще гласува Бюджет 2025

Published

on

На днешното си редовно заседание Общински съвет – Севлиево ще разгледа 32 точки в дневния ред, като първа точка е приемането на Бюджет 2025 г. по приходите и разходите на община Севлиево и актуализирана бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.

Ще бъдат актуализирани и индивидуалните основни месечни работни заплати на кметовете на кметства в Община Севлиево, считано от 01.01.2025 г. и ще бъдат подложени на гласуване поемането на краткосрочен общински дълг и на дълг за мостово финансиране, направено по реда на Закона за общинския дълг за изпълнение на проект: „Екологосъобразна мобилност в община Габрово и община Севлиево чрез мерки за развитие на екологични, безопасни, функционални и енергийно ефективни транспортни системи“.

Сред дискутираните теми ще бъде и допълване на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост през 2025 г., и откриване на процедура за избор на оператор на язовирна стена за възлагане стопанисването, поддръжката и експлоатацията на язовирите: „Душевска градина“, „Зелево перо“ в с. Хирево, „Неновци“ в с. Столът и на язовира в с.Кръвеник. Ще бъдат подложени на гласуване пазарни оценки и ще бъдат определени наемните цени.

Общинските съветници ще гласуват и по точка за приемане на отчетите за осъществените дейности и за изразходената държавна субсидия през 2024 г. от читалищата на територията на община Севлиево, а също и по Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Севлиево за периода 2025-2026 г.

Сред точките в дневния ред е и издигане на паметник на ген. Стефан Нерезов, поставяне на паметен знак до родната къща на генералите Стефан и Христо Нерезов, и преместване на паметника на Минчо Михайлов в новообособено пространство.

Зареди още

Крими

Полицията с мерки за предстоящите почивни и празнични дни

Published

on

Във връзка с предстоящите празнични и почивни дни Областна дирекция на МВР-Габрово предприе мерки за охрана на обществения ред и безопасността на движението по пътищата.

От днес – 30 април, до 7 май полицейски екипи ще бъдат позиционирани в рискови участъци, пътни възли, основните входно-изходни артерии на градовете.

На територията на област Габрово ще се проведат специализирани полицейски операции по безопасност на движението. Ще се осъществява активен контрол, насочен към установяване на водачи, нарушаващи Закона за движение по пътищата, водачи, управляващи МПС след употреба на алкохол, наркотици, както и интензивен контрол на скоростните режими.

От Пътна полиция призовават всички участници в движението да спазват стриктно Закона за движение по пътищата, водачите на МПС да шофират внимателно и отговорно.

С цел недопускане на инциденти, нарушаване на обществения ред и повишаване сигурността на гражданите ще бъде засилено полицейското присъствие на местата, където ще се организират обществени мероприятия.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица