Свържи се с нас

Новини

Обходът на Поповци ще бъде завършен, а хората – чути

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

До петък, 8 ноември, когато има редовно заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата, могат да бъдат внесени писмено конкретните исканията на жителите от Поповци, които да се поставят на инвеститора и изпълнителя на обхода на селото, до завършването на обекта и те да бъдат чути. Обходът на Поповци трябва да бъде завършен в този вид, така както е проектиран.

Това заяви на среща с медиите областният управител на Габрово Николай Григоров относно проблеми на жителите на селото, във връзка с изграждането на околовръстния път на населеното място.

От казаното от Григоров стана ясно, че в дневния ред на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението има включена такава точка, разглеждаща именно конкретния случай.

Пред журналистите той изрази своите опасения, че ако обектът не бъде завършен сега и в този му вид, рискът да се проточи във времето е много голям. Той подчерта, че проектът е приет по всички действащи нормативни документи и е съгласуван с местното население, като по този начин няма пречки пред него.

Според областния управител трябва да се види как функционира новото съображение край Поповци, да минат няколко месеца от експлоатацията му, за да се установят слабите му страни, ако има такива и едва тогава да се търсят допълнителни средства за допроектиране и извършване на други дейности.

„Вероятно през годините, когато е преправян този проект е трябвало да бъде доусъвършенстван. Чуха се мнения по време на срещата ми във вторник с жителите на Поповци, че трябва да се изграждат кръгови кръстовища от двете страни на селото, но все пак последната дума е на експертите“, каза още Николай Григоров.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Областният управител информира още в заключение, че след събранието, състояло се вчера в селото, жителите сами споделили, че има частичен вариант за решаване на създалата се ситуация. „Има някакъв селски път, свързващ обхода на Габрово – откъм село Киевци, с по думите им „Новия квартал“ на Поповци. Това е вариант, който трябва да се разгледа, за да се види какво може да се направи и да има още една връзка на населеното място с главните пътища“, допълни  Григоров.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Published

on

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.

Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.

Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.

Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

Зареди още

Новини

Областният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра

Published

on

Областният управител на Габрово Кристина Сидорова оспорва пред съда повторно приетото решение на Общински съвет – Габрово за договора между Община Габрово, Силвър бет и ОФК Янтра 2019.

Предмет на съдебния спор не е необходимостта от подкрепа за спорта, а начинът, по който Общински съвет – Габрово (ОбС-Габрово) е приел своето решение, уточняват от областната администрация.

Според областния управител при повторното му приемане не са спазени императивните изисквания на Закона относно необходимото мнозинство и процедурата за вземане на решението. Законът е категоричен, че когато върнато решение се приема повторно, то трябва да бъде подкрепено с повече от половината от общия брой общински съветници.

В конкретния случай това изискване не е било изпълнено, поради което е налице съществено нарушение на процедурата по приемане на решението.

Вторият мотив е свързан със съдържанието на самото решение. В мотивите към него липсва достатъчна обосновка относно характера на договора и условията, при които Община Габрово предоставя общински рекламни площи.

Не е извършен анализ на стойността на насрещните престации, нито е изяснено по какъв ред се предоставят рекламните съоръжения, въпреки че за това съществува действаща общинска наредба.

Областна администрация – Габрово подчертава, че спазването на законовите процедури е гаранция за устойчивостта на всяко решение, независимо от неговата обществена значимост.

Подкрепата за спорта не може да бъде противопоставяна на върховенството на закона. Когато законовите изисквания не са спазени, областният управител е длъжен да упражни предоставените му контролни правомощия.

Решението по спора предстои да бъде постановено от Административен съд – Габрово в едномесечен срок.

Зареди още

Крими

Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

Published

on

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.

Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.

*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица