Свържи се с нас

Новини

ОИЦ – Габрово домакин на Международния ден на пасивната къща

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Областен информационен център – Габрово ще бъде домакин на Международния ден на пасивната къща и Оперативна програма „Региони в растеж“. Събитието ще се проведе на 8 ноември от 10:00 часа в Ритуалната зала на Община Габрово.

В първите два панела на срещата ще бъде представена Оперативна програма „Региони в растеж“ и нейните приоритетни оси, цели и допустими дейности. Концепцията за новата оперативна програма ще бъде разяснена от изпълнителния директор на Фондация за реформа в местното самоуправление Здравко Сечков.

Втората част на деня ще бъде посветена на Международните дни на пасивните сгради, които се провеждат от 8 до 10 ноември в целия свят, за да акцентират вниманието на гражданите и експертите върху предимствата на нискоенергийното строителство.

Лектори на събитието ще бъдат експерти от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия. Те ще представят европейските политики и проекти в подкрепа на нискоенергийното строителство, методиките и инструментите за устойчивото общинско енергийно планиране и принципите на пасивната сграда. Ще бъдат показани и кратки видеофилми, които споделят опита на Австрия и Ирландия в областта на пасивните къщи.

В края на деня ще бъде представен проектът за първата „пасивна“ детска градина в България – габровската „Слънце“. В духа на Международните дни на пасивните сгради, в които хиляди собственици отварят вратите си за всички желаещи да се докоснат и уверят в предимствата на тези сгради, участниците ще посетят детска градина „Слънце“, за да се запознаят на място с тънкостите на нейното проектиране и строителство.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Новини

Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!

Published

on

„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.

Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.

Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.

„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.

Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица